Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řiďte se svými biorytmy

  0:20aktualizováno  0:20
Jste typ, který mívá chuť pracovat v noci, když rodina ulehne? Všude ticho, nikdo se s vámi nestrká u počítače... A co takhle večer k dobrému filmu pivo a slané brambůrky? Může být něco příjemnějšího než sedět s přáteli u vína skoro do rána a pak celé dopoledne prospat? Zadržte! Všechno špatně. Tělo volá po něčem jiném.

Biorytmy ovlivňují chod našeho těla | foto: Profimedia.cz


Stává se, že usedneme k učení nebo k práci a "jde to úplně samo", jindy s tím však nemůžeme hnout. Možná jsme si vybrali nevhodný čas. Ani svolání důležité schůzky nemusí přinést to pravé ovoce, uskutečnili se v době, kdy je organismus připraven na něco jiného. Aby člověk žil spokojeně v souladu s přírodním uzpůsobením a pracoval (ať už fyzicky nebo duševně) efektivně, měl by se řídit doporučením, které sestavili chronologové-odborníci v oboru lidských biorytmů.

Pražský lékař David Frej, který se zabývá světově uznávanou ájurvédskou medicínou a výživou, říká, že biorytmům se může podřídit každý, jestli o to opravdu stojí. "Já sám jsem příkladem, že se lze přizpůsobit. Jsem takzvaný noční typ sovy, kterému vyhovovalo ponocování a ranní vyspávání. Dnes už však chodím do postele v 11 večer a cítím se mnohem lépe." Takže jak na to?

4-6 hodin:
Tělo se probouzí, posiluje se tvorba hormonů.

Ve výborné kondici je časně ráno krátkodobá paměť, takže pokud vás čeká zkouška, je čas zopakovat si potřebné vědomosti. Tělo je v tuto dobu nejcitlivější k bolesti, proto se může zdát, že se například nějaké zranění nebo chronické obtíže budou zdát k nepřekonání - později však trochu pominou.

Nejpozdější čas, kdy je záhodno vyskočit z postele, je v 6:30. Ač se to mnohým nezdá, celý den bude tělo energeticky nabitější, než když nás budík vyburcuje k činnosti později.

6-7 hodin:
Vhodný čas ke sportu.

Pokud je někdo zvyklý cvičit nebo si zaběhat, může potvrdit, jakou silou jej pohyb nastartuje do nového dne. Mezi 6. a 8. hodinou jsou nejvýkonnějším orgánem plíce, tak jim dejme zabrat, když na to mají chuť.

8 hodin:
Tělo je připraveno přijímat energii ze snídaně a vytvořit si její zásobu na celý den.

I když někteří lidé tvrdí, že snídat nemůžou, že jim pomyšlení na jídlo hned po ránu nedělá dobře, je to jen potlačení chuti z nedostatku času. Ranní stres (vstávání na poslední chvíli nebo chaos ve vícečlenné domácnosti) snídani neprospívá, ale neměla by se odsouvat na později. Pokud si ráno přeorganizujeme a naučíme se usednout k jídlu, stav těla i duše by se měl vylepšit.

9-12 hodin:
V této době, kdy jsme už většinou v zaměstnání nebo ve škole, jsme schopni se nejlépe soustředit, přijímat nové poznatky a bez problémů (a snad i s chutí) zvládnout každou práci.

Zabrzdit by nás mohlo v této fázi těžké jídlo. Brunch, který si někde získává oblibu, tedy spojení syté snídaně s časným obědem někdy po 10. hodině, je biologickým hodinám velkou ranou do ciferníku, které by se měl poučený člověk vyhnout. Místo jídla je nejlepší vyřešit hned po ránu ty nejméně příjemné a nejvíce zatěžující pracovní záležitosti.

11-13 hodin:
Čas na oběd - podle toho, kdy jsme snídali.

Žaludek tráví dvě hodiny, zbytek zažívacího traktu další dvě hodiny, takže odstup mezi jídly by měl být v ideálním případě čtyři hodiny. Odsouvání oběda až na čas někdy po 13. hodině se nám může zdravotně vymstít. Častý jev v našich školách, kdy starší děti chodí jíst až po šesté vyučovací hodině, není proto z hlediska chronologie ani trochu vhodný.

Půl hodiny před jídlem a po něm je správné podle doktora Freje nepít, aby se zbytečně nenaředily trávicí enzymy. Zapíjet můžeme jen trochu při jídle, ale hlavně ne studené nápoje. Že by měl být oběd teplý a snědený v klidu (nad talířem bychom měli v poledne prosedět alespoň poctivých 40 minut), není snad ani nutné připomínat. Přestože to všichni víme, poměrně často se spokojíme s pragmatickým faktem, že obložená bageta zhltnutá za pochodu nebo za volantem postačí. Hlad je přece utlumen, tak o co jde? O nic. Jen o naše zdraví.

13-14 hodin:
Člověk je otupělejší, tělo tráví, a tak by se v této době nemělo zatěžovat příliš vážnými problémy.

Je také odolnější vůči bolesti. Protože naše výkonnost klesá až o pětinu, měli bychom se věnovat jednoduchým, rutinním činnostem, při kterých nemůžeme nic moc zkazit.

Doktor Frej tvrdí, že k nějakému výraznému poklesu by ani nemuselo dojít. Aceptujeme-li práci našich orgánů, pak je ideální lehnout si po jídle na 5 až 10 minut na levý bok a poté se jít na chvíli projít ven. Zkuste, uvidíte. Protože ne každý respektuje přírodní řád těla, buďte rozumní: pokud vedete nějaký kolektiv, nesvolávejte po obědě důležitá jednání.

14-18 hodin:
Aktivita strmě stoupá, po 17. hodině je člověk na vrcholu ve schopnostech reagovat a pamatovat si.

Pro školáky a studenty je proto nejvýhodnější věnovat se úkolům a učení, výborná je v této době také naše manuální zručnost a koordinace. Mezi 16. a 18. hodinou je nejvhodnější doba pro pohyb, stejně jako mezi 6. a 7. hodinou ráno. Nemusí vždy jít jen o sport, počítá se jakákoli pohybová relaxace, třeba procházka nebo protažení se. Stačí pár základních cviků, případná únava je tatam a my jsme s jasnou myslí připraveni příjemně strávit večer.

Po 18. hodině:
Tělo se uvolňuje z celodenního napětí.

Je čas na debaty s rodinou a lehkou večeři, s jejímž trávením by neměl organismus velkou práci. Poslední jídlo by se nemělo konzumovat později než v 19:30 - čím dřív, tím lépe. Určitě nejezte tři hodiny před spaním! Tělo by se v noci mělo čistit, a ne trávit!

Večer se zvýrazňují smysly, cit pro vůně a chutě je nejvýraznější. Proto večerní mlsání tolik chutná! Ale protože víme, že zatěžování těla na noc není správné, k televizi nebo knížce si nakrájíme (ovšem nejpozději ve 20 hodin) raději jablíčka.

Večer je vhodný také pro sex. Nejvyšší čas k ulehnutí je pak ve 23 hodin. Tělo musí mít dost času nabrat energii, protože se začne probírat zhruba s východem slunce. Ženy, pozor! Od 22 hodin se regenerují kožní buňky, takže která z vás chodí dříve spát, bude mít méně vrásek.

ZBAVTE SE ZÁTĚŽE

A na závěr jedno důležité téma. Iva Bahníková, poradkyně v oblasti mezilidských vztahů z pražského studia Nine Star Ki zabývajícího se alternativními léčebnými postupy, ani její kolegyně, výživová terapeutka Petra Škvorová si neodpustí zdůraznit potřebnost ranní stolice. Do 8 hodin by se mělo tělo vyčistit od zátěže minulého dne. A ono je schopno se tuto pravidelnost naučit. Respektováním biorytmů a kvalitní stravou se činnost tlustého střeva časem sama upraví. Ač to zní neuvěřitelně, nevyloučené odpady mohou mít za následek podrážděnost nebo třeba zbytečné zabývání se minulostí v mysli. Pak ani snídaně a následný oběd nejsou tak snadno tráveny a problémy se hromadí.

Zkrátka, řídíte-li se orgánovými hodinami, je to ta nejúčinnější a nejlevnější medicína na všechny neduhy.

Další informace o problematice biorytmů najdete na internetové adrese http://press. avcr.cz/bulletintxtshowclanek. php?Cislo=09/2006&Poradi=10. O biorytmech a všem, co s nimi souvisí, tu v rozhovoru pro Akademický bulletin tiskového odboru Akademie věd České republiky zasvěceně a do hloubky hovoří profesorka RNDr. Helena Illnerová, DrSc., která se jimi dlouhodobě zabývá.

MUDR. DAVID FREJ,
odborník na ájurvédskou medicínu Ve své lékařské praxi se zabývá mj. léčbou obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu. Je autorem populárně naučných knih, například Ájurvédské recepty pro zdraví nebo Detoxikace těla a mysli. Také veřejně přednáší.

 

 

 

 

 

PROČ NASLOUCHAT SVÉMU TĚLU
Vnitřní hodiny, které fungují bez naší vůle, vycházejí ze 24hodinového rytmu. Měli bychom je respektovat, protože řídí náš organismus. Samozřejmě že je možné biologické hodiny ignorovat, ale dříve či později se nám to vymstí na zdraví: zaprotestovat můžou srdce, cévy, trávení, duši pak třeba ovládne deprese či nějaká neuróza.

Orgánové hodiny máme všichni stejné, jen lidem s nočními směnami se časem změní, takže tělo je schopno bez větších protestů přijímat jídlo a vydávat energii v jiné době, než je obvyklé. Kdo má volno, nepracuje nebo si organizuje svůj čas sám, měl by v zájmu svého zdraví biologické hodiny dodržovat také!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autoři:


Nejčtenější

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Další z rubriky

V manželství jsou lidé šťastnější a žijí déle, ukázal výzkum.
Příběh Ondřeje: Žena mě má za malé dítě, nemám chvíli klidu

Už se pomalu blížím důchodu a jak jsem se na něj vždycky těšil, tak si poslední dobou říkám, že snad budu pracovat, dokud nepadnu. Aspoň v té práci nemusím být...  celý článek

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?
Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?

Před pár lety si všichni pořizovali micelární vodu, výrobci ale zašli ještě dál. Zázračné micely, které vážou všechny ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.