Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reakce normální ženské

  0:32aktualizováno  0:32
Oběti domácího násilí nejsou chudinky bez špetky sebevědomí a odvahy. Jsou to ženy, které teror ze strany partnera zbavil schopnosti racionálně se bránit. A když se brání, pomůže jim někdo?

Michaela Marksová-Tominová | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Holky, mě vážně klepne," zahájila jsem náš pravidelný dámský večírek. "Už zase za mnou přišla jedna paní, co se známe od vidění, že potřebuje pomoc. Mlátí ji její manžel."
"To musí být nějaká chudinka, ne?" ptala se Alena. Jenže nebyla.

Příběh, který jsem od paní Romany vyslechla, byl jako vystřižený z příruček pro pomoc obětem domácího násilí. Ona i manžel měli vysokou školu, celkem slušné příjmy a žili v rodinném domku. Před svatbou byl její Milan pozorný a milý, jen občas žárlil, ale koho by v zamilovanosti trocha žárlivosti v podstatě nepotěšila? Situace se začala horšit po svatbě a úplná hrůza přišla, když byla Romana na mateřské. Nejdříve došlo na týrání psychické (Milan jí neustále opakoval, že je neschopná nula, která by bez něj vůbec nepřežila), postupnou izolaci od okolí (zákazy setkávání se s kamarádkami a chození ven, omezení kontaktu s rodiči) a potom i na týrání fyzické od jedné facky až po skutečné bití. Následky: zlomená žebra, otřes mozku, modřiny po celém těle… "Prý to trvá už tři roky. A představ si, že se odhodlala situaci řešit, teprve když se pokusil kromě ní napadnout i jejich dítě!"

Alena nevěřila svým uším. O domácím násilí evidentně nikdy pořádně neslyšela, a tak reagovala jako většina veřejnosti: "Já to nechápu. Mě by ten hajzl zmlátil jen jednou. To se jí to snad muselo líbit, když vydržela celé tři roky?" Zhluboka jsem se nadechla a začala vysvětlovat, co jsem už říkala snad stokrát: "Ne, jí se to vážně nelíbilo. Jenže než ji začal bít, uvěřila mu, že je úplně neschopná a pár facek si vlastně zaslouží za to, že udělala něco špatně, co ho právem naštvalo. A pak taky nevěděla, kam by měla s dítětem jít, byla přesvědčená, že jí nikdo nepomůže…"

"Já se její skepsi ani nedivím," zapojila se do debaty Mařenka. "Četly jste tenkrát o příhodě Martina Maxy? Jak bránil v baru ženskou, kterou tam její manžel přišel zbít? A soudce nakonec odsoudil Maxu za ublížení na zdraví nebo za co, protože prý stejně jako onen manžel by přece reagoval každý normální chlap, který doma hlídá celý večer dítě a pak nachytá manželku, jak se baví u baru se známým zpěvákem." "No tak to je teda dobrý," řekla Alena. "Takže když třeba zjistím, že můj choť se opíjí na srazu se základní školou a celý večer flirtuje se svojí láskou z první třídy, můžu ho doma zmlátit válečkem na nudle do bezvědomí a pak říct, že to přece je pochopitelná a zcela přirozená reakce ženy, která na něj čeká celý večer doma a pak tohle zjistí?" "Tak to já bych ho klidně sejmula, i když se na ulici podívá na holku s velkým výstřihem," ušklíbla se Mařenka.
"Nebo třeba když cizí ženské pomůže do kabátu!"

Ten večer jsme se s děvčaty nad tímhle pozoruhodným soudcovským výrokem hodně nasmály. Ale dobře jsme věděly, že se jedná o humor černý. Ve skutečnosti je takový postoj člověka, který má spravedlivě rozhodovat o lidských osudech, k pláči.
Žen jako Romana mezi námi žije hodně. Na rozdíl od ní se však nechávají dál týrat. Mají totiž pocit, často bohužel oprávněný, že když se ozvou, stejně jim nikdo nepomůže. A podobné výroky je v jejich přesvědčení jedině utvrdí. Já ale doufám, že se mi brzy splní jedno přání: abych už nikomu nemusela vysvětlovat, co je domácí násilí, protože to budou všichni vědět. Nejen moje kamarádky, ale také soudci a soudkyně a všichni další lidé, kteří by měli postiženým pomáhat. Nemůžeme přece začít beztrestně mlátit své manžely (a oni nás) s výmluvou, že to byla "přirozená reakce".

MICHAELA MARKSOVÁ-TOMINOVÁ je ředitelkou odboru rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí. Předtím pracovala v organizaci Gender Studies zabývající se postavením žen a mužů ve společnosti. Píše články a komentáře, teď je na mateřské s druhou dcerou.

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Dva mýty o panenství, které ničí život ženám po celém světě

ilustrační snímek

Dvě norské odbornice na sexualitu tvrdí, že toho většina žen a dívek ví o svých intimních partiích málo. Za...

Falešné svatby zachraňují Vietnamkám čest. Stačí si zaplatit herce

(Ilustrační snímek)

I ve Vietnamu přibývá lidí, kteří zůstávají sami. Jenže v kultuře, kde je instituce rodiny posvátná, mají singles...

Slavíte Mezinárodní den žen? Ptali jsme se v ulicích i na síti

Mezinárodní den žen

Za dob českého socialismu Mezinárodní den žen „povinný svátek“, kdy muži houfně slavili a ženy jim k tomu chystaly...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz