Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušanky se zhlédly v Natasche, míří k psychiatrům

  14:50aktualizováno  14:50
Případ Nataschi Kampuschové, jíž se v srpnu podařilo po téměř osmi letech uniknout svému únosci, má v Rakousku dopad na psychiatrické praxe. Do ordinací od té doby směřují zástupy nových pacientů a hlavně pacientek.

Natascha Kampusch | foto: Reuters

Rakouskému deníku Die Presse to sdělil přední vídeňský psychiatr Hans Georg Zapotoczky.

"Od té doby přichází do mých ordinací o dvacet procent pacientů více," tvrdí psychiatr.

Podle Zapotoczkého vedlo podrobné informování o případu Kampuschové k tomu, že mnozí lidé u sebe začali rozpoznávat psychické problémy a začali zjišťovat, že jsou ponižováni, zneužíváni a je s nimi nedůstojně zacházeno.

Zapotoczky tvrdí, že osmdesát procent nových pacientů připadá na ženy. "Mezi nimi jsou například padesátileté manželky, jež vyprávějí, že je jejich manželé využívají podobně, jako Kampuschovou její únosce," řekl psychiatr.

Přitom podle něj většinou nejde o fyzické násilí, nýbrž o psychické uplatňování moci. "Žádná z nich nebyla skutečně zavřena ve sklepení," upřesnil Zapotoczky.

Důvodem, proč právě případ Kampuschové začali lidé vnímat jako zrcadlo vlastního příkoří, vysvětluje lékař tím, že jde o "sympatickou mladou ženu", s níž se lidé dokážou identifikovat.

Jako opačný případ uvedl Zapotoczky zesnulého bývalého rakouského prezidenta Thomase Klestila. Také jeho osobní i politický život poznamenaly psychické útrapy, potenciální návštěvníky psychiatrických ordinací však neovlivnil. "Byl to starý muž, politik, chladná autorita," vysvětluje lékař.

Podle dětského psychiatra Ernsta Bergera, který se ujal i Nataschi Kampuschové, je případ jeho pacientky významný i pro takzvanou analogickou techniku v terapii.

Při ní jde o nalezení paralel mezi osudem pacienta a třetí osoby, na což se prý případ Kampuschové obzvlášť hodí.

"Dají se najít analogie k tématu dítěte, které se ztratilo rodičům, ke starým pohádkám o princeznách uzamčených v hladomornách, i k bibli, v níž Josefa vhodí jeho bratři do studny," tvrdí Berger.

"Psychicky nemocní lidé vždy hledají příkladné výkladové modely," říká k tomu Werner Schöny z linecké neurologické kliniky. Dodal, že "lidé si spíš troufnou hovořit o svém osudu, když někdo druhý údajně prošel tím samým".

Například katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu nebo teroristické atentáty na USA z 11. září 2001 prý zvlášť dolehly na lidi trpící bludy.

Případ Kampuschové navíc podle Schönyho protíná hned několik rovin, a zřejmě i proto oslovuje mnoho pacientů.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Jak prožíváte pátek 13. července? Zeptali jsme se před nemocnicí

Lidé po celém světě jsou pokaždé v pozoru, jakmile se v kalendáři objeví pátek...

Téměř každý druhý člověk vnímá pátek 13. jako mimořádný den, tvrdí výzkumy, které se zabývaly vírou Čechů v nejrůznější...

Příběh Soni: Přítel mi zatajil syna

Ilustrační snímek

Před lety jsem zažila velké zklamání. Muž, kterého jsem milovala, mě obelhal. Když jsem poznala svého současného...

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...Najdete na iDNES.cz