Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Prsní implantáty zvyšují riziko rakoviny krve, ukazují studie

  • 4
U žen, které si nechávají zvětšit prsa implantátem, je desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou krve, tvrdí americký plastický chirurg profesor Mark Clemens. „Výzkum pokračuje, s určitostí nelze nic tvrdit,“ říká k tomu přední český plastický chirurg Roman Kufa.

Lidé kvůli kráse a spokojenosti se svým tělem mnohdy riskují i více, ale podle Clemense není dobře, že se zatajuje souvislost mezi rakovinou krve a implantáty.

Americký chirurg, který se souvislostí mezi implantáty a určitým typem rakoviny krve zabývá od roku 2011, tvrdí, že prsní implantáty zvyšují desetkrát riziko onemocnění anaplastickým velkobuněčným lymfomem, což však klientkám nikdo neřekne. Sám identifikoval 173 pacientek s tímto onemocněním.

„Podle nám dostupných aktuálních informací příčina vzniku ALCL (anaplastic large cell lymfom), což je typ non-Hodgkinova lymfomu, v prsu není zcela jasná a jasně průkazná,“ vysvětlil OnaDnes.cz plastický chirurg Roman Kufa a dodal, že zatím tedy není prokázán ani výskyt nádoru v souvislosti s implantáty. „Proto výzkum pokračuje. Nicméně výskyt nádoru je opravdu velmi nízký, udává se jedna z 50 tisíc žen, které mají v těle prsní implantáty,“ uvedl vedoucí lékař Perfect Clinic. Stejná čísla uvádí i profesor Clemens.

Podle Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé (ANSM) je zapotřebí chorobu i její vznik nadále zkoumat. Zatím se jeví, že onemocnění vyvolávají v 99 procentech případů implantáty s texturovaným povrchem.

„Každý chirurgický zákrok s sebou nese rizika. Ale pacienti musejí být řádně informováni o všech rizicích, pokud se mají rozhodnout, zda něco podstoupí, či nikoli,“ dodává profesor Clemens.