Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč si muži musí hrát? Pokusily jsme se je pochopit

  3:07aktualizováno  3:07
Dnes už muži nemusí v rámci běžného života objevovat, podnikat nebezpečné výpravy a vynalézat nové stroje. Jakékoliv dobrodružství už je jen úmyslně vyvolaná hra. A že z toho muži nemají radost, je jasné. Vždyť i někteří vědci říkají, že většina mužů nikdy úplně nedospěje a zůstane tak trochu malými kluky.

Má to motor z vysavače, jezdí to povodě a sedí na tom blázen. Co to je? | foto: Discovery Channel

Zkoušeli jste se někdy na dětské houpačce rozhoupat tak, že byste se přetočili kolem dokola tyče, na které to visí? I když zřejmě každý zná někoho, kdo tvrdí, že se mu to povedlo, není to možné. Vím to stoprocentně, a to díky dvěma bláznům, kteří zasvětili sedm let svého profesionálního života nádhernému hraní – testování tohoto a dalších mýtů.

Adam Savage si vyráběl vlastní hračky od chvíle, kdy udržel nůžky, a vydrželo mu to dodnes. Jamie Hyneman, strojař, lodní kapitán, potápěč, expert na přežití v divočině a kuchař nakonec zakotvil u výroby filmových efektů. Tam se potkal s Adamem a dnes spolu uvádějí na kanále Discovery Channel pořad Mythbusters. V pracovní době si tam hrají s pistolkami, auty, bombami i s houpačkami.

V rámci pokusu, o kterém byla řeč, nakonec na houpačku posadili figurínu jménem Buster a připevnili za ni raketu. Ani takhle poháněný "člověk" nedokázal houpačku přenést přes nejvyšší bod a otočit se kolem tyče.

Adam Savage a Jamie Hyneman rozluští každou záhadu.Adam Savage a Jamie Hyneman rozluští každou záhadu. Na pomoc si berou figurínu jménem Buster.

Je to diagnóza

Švýcarský psychiatr a zakladatel analytické psychologie Carl Jung razil termín "puer eternis", kterým opisoval fakt, že většina mužů nikdy plně nedospěje a zůstávají "věčnými chlapci". Měl pravdu a každá žena, která kdy žila, to dobře ví.

Není to nový objev, ale je to teď víc vidět. Právě proto, že dříve se hravost vybíjela v nutnosti nalovit zvěř nebo dokázat sousednímu zemanovi, že tohle pole bylo odjakživa NAŠÍ rodiny!

Nejsem si ale jistá, že existuje přímé spojení mezi hravostí a nedospělostí. Jestli to, že muži jsou věční chlapci, znamená, že jsou to jednou provždy nezodpovědní nedospělci. Zkušenosti mi spíš říkají, že mezi oběma póly umějí pružně přepínat.

Dejte jim mýtus a oni ho zboří

Jmenujte jakýkoliv civilizační mýtus, pověru, rčení, filmovou scénku, kuriózní internetové video, kaskadérskou historku... Pánové Adam Savage a Jamie Hyneman je otestovali všechny.

Adam Savage a Jamie Hyneman rozluští každou záhadu. Na pomoc si berou figurínu jménem Buster.Původním povoláním tvůrci filmových efektů už sedm let baví televizní diváky pořadu Bořiči mýtů tím, že za použití vědy a techniky odhalují, které mýty mají pravdu a které lžou.

Můžete si při pádu výtahu zachránit život tím, že těsně před dopadem nadskočíte? Dá se v sirupu plavat stejně rychle jako ve vodě? Proč se kola po vhození bonbonu mentos promění v šumivý gejzír? Může se střela z pistole odrazit od vodní hladiny? Není to nádhera, že se tímhle dají vydělávat peníze? (To už není mýtus, jen řečnická otázka.)

"Nemůžu mluvit za všechny chlapy, protože z každé většiny existují výjimky, ale asi to bude pravda," řekl kamarád, který v pracovní době v nažehlené košili spravuje server nadnárodní společnosti a o víkendech si hraje na vojáčky. Tak tomu tedy říkám já – on má dojem, že provádí záslužný historicko-militaristický experiment.

Neptejte se mě ani, na jakou válku si to hraje. Mně splývají. I když vím, že zejména ty dvě poslední, světové, jsou předmětem trvalé fascinace i u pánů, kteří si je nepamatují. Byly to totiž poslední velké konflikty, které zasáhly naši část světa, a pro vojáky poslední možnost prokázat své hrdinství.

Ano, jako žena bych to spíš viděla jako možnost zemřít si někde klidně hrdinskou smrtí, zatímco vdově zůstane na krku barák, děti a tchyně, ale nechme ženské hledisko stranou.

Zálesák, model 2010

Manžel mé kamarádky si jednou tři měsíce v kuse vybíral turistické boty. Je to městský typ, který ujde za měsíc asi deset kilometrů včetně nedobrovolné cesty na tramvaj, když mu klekne auto. Přesto hýbaly celé jaro jejich rodinou kruciální otázky: alpský střih, nebo derby střih? Kůže, nebo goretex? Podrážku měkkou, nebo středně tvrdou?

Dobrodruh Bear Grylls.

Jo, outdoor je in, abych se tak hezky česky vyjádřila. Z turistiky se stala další nová hra. Vynahrazuje mužům fakt, že nových území čekajících na nohu objevitele už moc není.

Vybaveni posledními goretexovými hity se mohou vypravit klidně k pramenům Vltavy a cítit se u toho akčně a objevitelsky. Samozřejmě je nutné mít s sebou nářaďový nůž skrývající patnáct nástrojů (chybí jen štafle), kalhoty z neroztrhnutelného a možná i neprůstřelného materiálu a batoh, jehož všechny funkce nezná ani výrobce. Nechápejte mě špatně, já se nevysmívám, jen obdivuji, jak trh pružně zareagoval na touhu mužů po nebezpečí pralesů, případně turistických stezek na Sedlčansku.

Ono totiž dobrodružství chybí i nám ženám. Tedy, chybějí nám dobrodruzi. Jak obdivovat muže, jehož posledním objevem byl fakt, že ve výtahu existuje tlačítko na rychlé zavření dveří? Jak vzdychat nad napínavým popisem manželova vítězství nad nástrahami nového kruhového objezdu?

Ani my to nemáme jednoduché. Když je krize největší, jdu se podívat, co nového páchá Bear Grylls. Ten si na stesku po divočině a boji s přírodou založil živnost. Provádí televizním pořadem, kde se nechává vysadit vrtulníkem v nejzapadlejších koutech poslední divočiny na Zemi a pak se probíjí do civilizace. Provází ho malý štáb, který zaslouží ještě větší obdiv než Bear sám.

Bear Grylls: magor, nebo dobrodruh?

Prodírá se sibiřskou tajgou, napůl zmrzlý, kope si úkryt ve sněhu a k večeři vydloubne oko mrtvého soba ležícího opodál. To všechno komentuje distingovanou britskou angličtinou a vy máte možnost být při tom.

Dobrodruh Bear Grylls.Krásný blázen jménem Bear Grylls je totiž průvodcem pořadu Boj o přežití (Ultimate Survival), jehož principem je vysadit Beara v prostředí, kde by normální člověk za dva dny zemřel, a nechat ho za asistence kamery dojít do nejbližší civilizace. Přes poušť, velehory i tropickou džungli.

Bývalý cvičený voják, vlastním jménem Edward Michael Grylls, pokořil ve třiadvaceti Mount Everest, má tři malé syny a je vůdcem britského skautského hnutí. Provozuje všechny nebezpečné aktivity, které si umíte představit, a stále žije. Podívat se na něj můžete na Discovery Channelu.

Vždycky, když bývalý člen elitní britské vojenské jednotky a majitel černého pásku v karate vysvětluje, jak se slézá vodopád, stahuje antilopa nebo vyvrhává had, myslím na ty chudáky, kteří tím vším procházejí s ním, navíc pozadu a s kily televizní techniky.

Kdo si hraje, zlobí pod dozorem

"Tati, až vyrostu, budu stíhací pilot," říká v jednom vtipu malý chlapeček svému tátovi, pilotovi stíhačky. "To si ale budeš muset vybrat, obojí naráz mít nemůžeš," odpověděl tatínek.

Dobrodruh Bear Grylls.

Vidíte, oni to o sobě vědí a taky vědí, že by byl nesmysl se měnit. Pokud tedy hry vašeho muže nezahrnují dvacítku v minisukni, ale jen trapně bezpečné věci jako horolezecké lano, potápěčskou výstroj nebo větroně, můžete být vlastně ráda. Protože není nic nudnějšího než muž, který je totálně seriózní a nemá ani jednu úchylku hodnou osmiletého špunta.Nejčtenější

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Další z rubriky

Maxim Velčovský
Mám pivo rád, říká Velčovský, autor unikátních lahví do aukce

Designér Maxim Velčovský má rád pivo i tu specifickou část české pivní kultury. Vyrobit pro Plzeňský Prazdroj unikátní designovou lahev pro něj byla zajímavá...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Na ulici je poznáte stěží, 7 typů singles: od mamánků po samožery

Nezadaného muže s jistotou na ulici nepoznáte. Špinavé boty mohou mít nejrůznější důvody, stejně tak zmačkané oblečení. Ačkoliv to už by mohlo být...  celý článek

Herec Jan Hájek
Moje epilepsie je něco jako LSD, říká herec Jan Hájek

Upozornil na sebe před dvěma lety rolí Tomáše ve filmu Kobry a užovky. Letos se výrazně zapsal do povědomí televizních diváků v seriálu Bohéma a nedávno jako...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.