Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plodnost mužů se stále zhoršuje. Na vině může být i umělé oplodnění

  • 272
Mužům mizí spermie. Za posledních pětadvacet let jejich počet klesl o šedesát procent. „A plodnost se bude dál zhoršovat,“ předpovídá v rozhovoru pro páteční magazín Rodina DNES Jan Hiblbauer, urolog a androlog z kliniky URAN+ v Hradci Králové. Co s tím?

Mluvíme o „zabíjení spermií“. Vážně umírají, nebo se jen zpomalují?Spermie nemají rády například vzduch, ten je opravdu zabíjí. V případě poruch plodnosti je lepší hovořit o poruchách vývoje nebo o poruchách tvorby spermií.

Je pravda, že současným mužům ubývá spermií? Objevují se i názory, že jde o poplašné zprávy a dobrý byznys.   
Ano, ubývají. Zde jsou pro ukázku referenční hodnoty dle WHO pro normální nález v roce 1999 a 2010 (viz tabulka).

Jak se zjišťují poruchy tvorby a vývoje spermií?
Odborníci používají laboratorní vyšetření krve (hormony FSH, LH, testosteron, dále např. prolaktin estradiol a další) a ejakulátu. Jde o tzv. spermiogram. Jedná se o vyšetření, které posuzuje plodnost muže a poskytuje informaci o aktuálním stavu spermií. V rámci tohoto vyšetření se provádí makroskopická a mikroskopická analýza, někdy i analýza biochemická. Kompletní vyšetření by mělo obsahovat i mikrobiologický rozbor pro odhalení případných patogenů zánětu.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velké téma o tom, proč mužům ubývá spermií, co by s tím měli dělat a také, jak zabránit vyhynutí lidstva najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka magazínu Rodina DNES

Co přesně zjišťuje mikro- a makroskopická analýza?
Ta mikroskopická stanovuje počet, životnost, pohyblivost a morfologii spermií. U makroskopické analýzy se hodnotí objem, vzhled, viskozita, zkapalnění a pH ejakulátu. Tedy v podstatě fyzikální vlastnosti tekutého prostředí, ve kterém spermie plavou k možnému úspěchu.

Mají se v budoucnu podle vás neplodnosti obávat spíš ženy, nebo muži?
Neplodnost je potřeba brát jako problém páru! A v rámci tohoto páru pak můžou být dominantní i minoritní vlivy obou partnerů.

Bude se naše plodnost v budoucnu zhoršovat?
Bude. Relativně dlouho už používáme metody umělého oplodnění, a umožňujeme tudíž reprodukci i těm, kteří ji přirozeně nemají, a tak se mohou některé poruchy plodnosti předávat dál. Neustále přibývají nové chemikálie v produktech každodenní spotřeby – mám na mysli například čisticí prostředky, aditiva v jídlech a podobně, dochází také k migraci obyvatel a zkrátka k celkovým změnám životního prostředí, a proto vzrůstá vliv především imunologických a genetických příčin neplodnosti.

Jak ubývají spermie – srovnání let 1999 a 2010
Rok19992010
Objem2ml1,5ml
Koncentrace/ml20 milionů15 milionů
Progresivní pohyblivost50%32%
Životnost75%58%
Normální morfologie15%4%
Zdroj: WHO