Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Karolíny: Manžel odešel za milenkou. Děti to dávají za vinu mně

  1:10aktualizováno  1:10
Poslední dobou jsme se s manželem stále hádali. Manžel se nevěnoval ani mně, ani našim dětem. Nakonec odešel. Tvrdí nám, že si musí ode mě odpočinout. Pravý důvod, milenku, ale nepřiznal. Děti jsou přesvědčené, že za všechno můžu já.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme spolu bezmála patnáct let. Známe se od střední školy a jeden pro druhého jsme byli "ten první" i "ta první". Po pár měsících naše milování nezůstalo bez následků. A tak jsme se vzali, i když jsme byli hodně mladí. Já s měsíčním miminem odmaturovala a Milan byl ve druháku na vysoké.

První roky jsem žila u rodičů

Po porodu jsem zůstala bydlet u rodičů, jsem jedináček a moje máma měla zpočátku z dítěte větší radost než já. Na mém malém synovi si "vybíjela" mateřské pudy, které nemohla uplatnit u dalšího dítěte. Nutila mne, ať jdu na vysokou, ale já nechtěla. Starala jsem se tedy společně s ní o své dítě a těšila se, až o víkendu přijede manžel ze školy. Milan studoval medicínu a dá se říct, že velmi úspěšně. Jeho se manželský život se všemi starostmi o rodinu i dítě v prvních letech prakticky nedotkl.

Po Milanových studiích jsme se od mých rodičů odstěhovali. Dostali jsme obecní byt od města a Milan nastoupil v nemocnici. Já do práce nešla, protože jsem opět otěhotněla. Narodila se nám dcera. Pak si Milan udělal atestaci. Po několika letech strávených v nemocnici se vypracoval na výborného očního specialistu a s kolegou si zřídili oční kliniku. Je vyhlášená nejen v našem městě, ale i širokém okolí.

Na rozdíl od Milana, který je plně pracovně vytížený, mám já práci volnější. Pracuji jako učitelka v mateřské školce. Peníze nic moc, ale díky manželovým příjmům se máme docela dobře.

Přišly hádky

Byli jsme manželé pět let a teprve jsme začali společně žít. Bylo to zpočátku krušné, ale snažili jsme se to zvládat. Bohužel jsem se spíš přizpůsobovala já, manžel většinu času trávil v nemocnici, později na klinice a kolikrát se ještě zapomněl s kamarády na pivu. Bylo na něm vidět, že rodinný život nebere jako já. On přeci vydělává a já se starám o rodinu.

První hádky na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejdříve jsme se hádali kvůli penězům, pak že jsem na všechno sama, později, že si mě a ani dětí nevšímá. V prvních letech jsme se snažili, aby děti naše hádky neslyšely, později se to už často ukočírovat nedalo.

Samozřejmě jsme se nehádali pořád - my dva i jako rodina jsme zažívali i pěkné chvíle. Děti mají tátu rády, i když se všemi starostmi a problémy jdou v první řadě za mnou.

Manžel se mi měnil před očima

Asi tak před rokem jsem začala pozorovat změny v manželově chování. Domů chodil ještě později než obvykle a na moje výtky či prosby o vysvětlení reagoval vždy podrážděně. Další změnou byla jeho roztržitost, byl velice často jakoby duchem nepřítomný. Také na děti se začal utrhovat.

Ovšem pro mě nejhorší ponížení bylo, když mě několikrát za sebou odmítl v posteli. To se nikdy předtím nestalo. Vždy jsem to byla já, kdo občas (skutečně jen výjimečně) neměl náladu na sex. Naše intimní chvilky byly totiž to nejlepší, co jsme spolu prožívali. V posteli jsme se pokaždé skvěle doplňovali a zapomínali na neshody, které jsme jinak v manželství měli.

Po několikáté výmluvě, že je unavený a že měl těžký den, nebo že ho čeká těžký den, jsem to nevydržela a spustila na něj, ať mi to vysvětlí. Křičela jsem, že má určitě nějakou jinou, jinak si to já nedokážu vysvětlit. Chrlila jsem na něj, že se chová jinak než dříve, že se určitě něco děje. On pochopitelně vše popřel.

Řvala jsem: vypadni, tak vypad'

A tak to pokračovalo další měsíce. Občas byl klid, ale většinou jedna hádka střídala druhou. Dokonce jsme přestali brát ohledy i na děti. Před měsícem po jedné velké hádce jsem na manžela zařvala, ať si sbalí svých pět švestek a vypadne. Manžel to vzal doslova, sbalil si nejnutnější věci a odešel. Celou noc jsem probrečela.

Ráno se objevil ve dveřích a s kamenným výrazem si zabalil další tašky. Když jsem ho žádala o vysvětlení, kam jde, reagoval, že bydlí v pokoji na klinice a musí si ujasnit, co dál. Na můj dotaz, jestli jde k "ní", odpověděl, že nikoho nemá a neměl, že jsou to jen výplody mé chorobné mysli. Bude bydlet sám, protože se mnou se nedá vydržet. Jak to s námi bude v budoucnu, se uvidí. Teď prostě se mnou být nemůže.

Odpoledne přišel znovu a dětem řekl, že si jistě všimly, že si s maminkou nerozumí a že tedy bude bydlet nějakou dobu jinde. Ovšem má je rád a neznamená to, že by nechtěl být i s nimi. Děti mi večer vyčetly, že jsem hrozná, protože táta odešel jen kvůli mně, protože jsem mu pořád něco vyčítala a nakonec ho vyhodila. Je prý chudák, protože je sám a nemůže bydlet doma.

Manžel bydlí u milenky

A jak je život často složený z náhod, jednu přihrál i mně. Asi po týdnu, co manžel odešel, jsem potkala svou bývalou spolužačku ze střední školy. Zná i mého manžela. Sedly jsme si na kafe a když jsem jí řekla, že mi to doma moc neklape, řekla, že ví, že se rozvádíme, její nejlepší kamarádka prý už skoro rok chodí s mým mužem a on se k ní nastěhoval.

Nebyla jsem schopná slova. Vždyť já to skoro celou dobu tušila a on to popíral. A teď se před dětmi chová jako chudák tatínek, kterého maminka buzerovala a on musel odejít. A přitom by tak rád byl s nimi doma... Vůbec nevím, co mám dělat. Děti mi vyčítají, že táta odešel kvůli mně, manžel má milenku a před námi hraje divadlo a já mám vztek. Prosím, poraďte mi.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 4495

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

3. Mám říct dětem, že důvodem tátova odchodu byla jeho milenka? 3602
1. Mám říct manželovi, že vím všechno a požádat o rozvod? 637
2. Mám říct manželovi, že vím o jeho milence a navrhnout mu, že mu vše odpustím, když se s ní rozejde a vrátí se domů? 190
4. Mám dále dělat, že nic nevím a počkat, jestli se manžel přizná, nebo se třeba i vrátí? 66

Názor psychologa

Milá Karolíno, ve všech otázkách, které pokládáte, mi chybí nějaká vzájemnost a sdílení. Rozhodnutí se týká jak vás, tak manžela. Ve vašem příběhu silně zaznívá obava z toho, že děti jsou na straně manžela a vinu dávají vám. Je to pochopitelné, ale v první řadě je třeba, abyste váš vztah s manželem řešili sami a děti nezapojovali. Zkuste se nad otázku viny před dětmi povznést. Nakonec váš vztah vytváříte oba a nikdy není chyba jen na jedné straně, i když někdy je těžké si to připustit.
Dělat, že nic nevíte, považuji za nesmyslné, rozhodně tím nic nevyřešíte. V první řadě si s manželem otevřeně promluvte o tom, co si oba o celé situaci myslíte a co považujete za příčiny vašich hádek. Nemusí být vždy pravda to, co se povídá, a manžel by měl mít možnost se k podezření na nevěru vyjádřit. Zároveň byste se měli zkusit domluvit na tom, jak bude dále váš vztah vypadat a jak vše vysvětlíte dětem. Připadá mi rozumné si poté společně promluvit s dětmi bez toho, abyste jeden na druhého svalovali vinu, tím dětem jen uškodíte. Je důležité, aby věděly, že vaše neshody nic nemění na tom, že je máte rádi a zůstáváte tátou a mámou. Negativní následky se určitě dají zmírnit citlivým přístupem a neočerňováním druhého rodiče.
Říkat dětem o manželově milence má podle mého názoru smysl pouze v případě, že by s ní skutečně chtěl žít a zasahovala by tak i do jejich života. Jestli s manželem zůstanete, nebo ne, je jen a jen vaše a jeho rozhodnutí. Záleží hodně na tom, co vás spojuje a zda je vaše pouto dost silné na to, abyste vše překonali. Zůstat spolu znamená, že to musíte chtít oba a jste ochotni (spolu)pracovat na tom, aby se váš vztah "uzdravil". Přeji vám hodně sil!
Milena Nováková, Psychologie.cz

Autor:


Nejčtenější

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Další z rubriky

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Výměna prstýnků při obřadu je prastarý zvyk, který se objevil už ve starém...
Příběh Vandy: Přítel se chce ženit, ale já o svatbu nestojím

S přítelem máme hezký harmonický vztah. Jsme spolu už tři roky a zatím jsme jeden na druhém neobjevili nic, co by nám zásadně nevyhovovalo. Oba jsme tolerantní...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Adecco spol. s r.o.
Strojní mechanik – Ostrava - Hrabová

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.