Příběh čtenářky Terezy: Zapletla jsem se se studentem

  0:38aktualizováno  0:38
Před čtyřmi lety jsem začala učit na sportovním gymnáziu v jednom středně velkém městě. Je to moje první místo, nastoupila jsem sem hned po škole. Učím matematiku a fyziku. Po roce a půl působení na škole, onemocněla třídní druhého ročníku a ředitelka třídnictví nabídla mně.
"Jsem učitelka, a tak se bojím, co by našemu vztahu řekli mí kolegové, rodiče mých studentů, mí rodiče a přátelé," píše čtenářka.

"Jsem učitelka, a tak se bojím, co by našemu vztahu řekli mí kolegové, rodiče mých studentů, mí rodiče a přátelé," píše čtenářka. | foto: Profimedia.cz

Moc se mi do toho nechtělo, ale jiný vhodný kandidát prý nebyl, tak jsem na nabídku kývla.

Naštěstí se moje třída docela povedla. Děti spolu dost držely. Žádní velcí průšviháři, ani propadlíci ve třídě nebyli. Asi jako všude na gymnáziích děvčata měla převahu. A kluci byli pohodoví sportovci. Učila jsem u nich už od prvního ročníku, takže jsem je znala. Ale až tím, když jsem se stala jejich třídní, se náš vztah posunul někam jinam. Byla jsem o pár let starší než oni a zdaleka nejmladší v celém profesorském sboru, takže studenti ke mně měli dost blízko. Samozřejmě, že jsem se snažila zachovat si autoritu, ale zároveň jsem se nebránila kamarádskému přístupu. A studenti to ocenili.

V klidu, v pohodě a bez větších průšvihů jsme se dostali až k maturitě. Moji svěřenci maturovali hned v prvním týdnu v polovině května. A maturitu udělali všichni do jednoho. Ve třídě vždycky panovala hodně kamarádská atmosféra, až na pár jedinců, děti tvořily jednu velkou partu.

Konec čtyřletého "trápení" a úspěšné složení maturity se studenti rozhodli oslavit na velkém mejdanu. Movitější rodiče jedné ze studentek uvolnili svou chalupu (tedy spíše větší usedlost) a děti tam měly strávit celý víkend. Tuto oslavu všichni plánovali několik měsíců předem a moc se na ni těšili. Ani jsem nepředpokládala, že budu pozvaná. Nikdy před tím nic takového ani nenaznačili. Proto mě docela překvapilo, když mi po maturitě oznámili, ať si na další víkend nic nedomlouvám, že vypukne ta jejich oslava a já tam pochopitelně nesmím chybět.

Na večírek jsem se moc těšila

Celá akce začala už v sobotu dopoledne. Když jsem odpoledne na místo dorazila, přípravy byly v plném proudu. Děvčata chystala občerstvení a kluci zdobili chalupu. Svým nadšením mě natolik nakazili, že jsem se začala na večer docela těšit.

Byl to takový klasický mejdan, který si pamatuji i ze svých studentských let. Až se mi po nich zastesklo. Uvědomila jsem si, že od nástupu do práce žiju úplně jinak. Jsem sama, po tříletém vztahu jsem se před několika měsíci rozešla s přítelem a nového teď nemám. Jedna z mých nejlepších kamarádek je těhotná a připravuje se na příchod miminka. Druhá před měsícem odjela na rok do Ameriky. Občas si sice někam vyrazím i s jinými přáteli, ale není to, to co bych si představovala. Je mi sotva 27 let a žiju životem staré opuštěné vdovy.

A tak když jsem se ocitla ve společnosti svých bývalých studentů, rázem jsem ožila. Bylo mi s nimi tak dobře, jak už dlouho ne. I ten několikaletý rozdíl mezi námi jakoby nebyl. A hlavně už jsme nebyli studenti a učitelka, ale prakticky rovnocenní partneři.

Mejdan skončil sexem

Večerní mejdan se opravdu povedl, alkohol tekl proudem i zábava byla skvělá. Jenže závěr už tak super nebyl. I když ve chvíli, kdy jsem ho prožívala, jsem to cítila jinak. Rozjásaná a přiopilá jsem skončila v posteli s jedním ze svých bývalých studentů. Na všechno si dobře pamatuji a přiznávám, že se mi to moc líbilo. Jenže ráno po vystřízlivění jsem si připadala dost nepatřičně. Chtěla jsem nepozorovaně zmizet, ale Patrik mě nepustil. A naše milování pokračovalo. Patrik mi stále dokola opakoval, že mě miloval celé roky, co jsem je učila a jak je šťastný, že jsem teď s ním a že doufá, že náš vztah má budoucnost. Já to ale v první chvíli vůbec takhle necítila. Bylo mi trapně, vždyť to byl můj student. To jsem se mu také snažila vysvětlit, že není možné, abychom byli partneři. Ale on si to nedal vymluvit.

Je to už měsíc. Scházíme se několikrát týdně u mě, občas jdeme na procházku nebo do kina, ale většinou jsme v posteli. Milování s Patrikem je skvělé. Užívám si to. Ta sexuální abstinence byla moc dlouhá. Jenže pořád mám zábrany posunout náš vztah někam dál. Jsem učitelka, a tak se bojím, co by našemu vztahu řekli mí kolegové, rodiče mých studentů, mí rodiče a přátelé. Zatím přede všemi tajím, že jsme s Patrikem spolu. Svým způsobem mi vadí i ten věkový rozdíl mezi námi.

Patrik to ale vidí úplně jinak. Říká, že mě miluje, rád by se mnou chlubil, ale zatím respektuje, že chci náš vztah držet v tajnosti. Po prázdninách jde do Prahy na vysokou a přesvědčuje mě, abych odešla s ním. Určitě si tam práci najdu a mohli bychom si společně pronajmout i malý byt. Možná by to mohlo být řešením, ale fakt nevím. Co když se po pár měsících rozejdeme? Opravdu netuším, co mám dělat. Mám Patrika ráda.
Tereza

Názor odborníka: Dejte na svou intuici

Milá Terezo, vaše rozporuplné pocity a obavy jsou v dané situaci naprosto pochopitelné. Zkuste se ale oprostit od předsudků a méně se zabývat potenciálními reakcemi okolí, v tomto kontextu je důležité, že už oficiálně nejde o vztah učitel-student. Dejte na svou intuici a své pocity, ptejte se sama sebe, jaký život chcete momentálně žít a co je pro vás nejdůležitější. V čem je váš současný život lepší nebo horší od "života staré opuštěné vdovy"? Naplňuje vás víc žít "tady a teď" a naplno prožívat současnost nebo potřebujete spíš "bezpečnou" budoucnost? Cítíte se momentálně šťastná? A co je to, čeho se opravdu bojíte?

Záleží především na vás, jestli sama takový vztah přijmete a "povolíte" si ho. Jisté je, že věkové rozdíly přinášejí mnohé komplikace, na druhou stranu, kdo vám zaručí, že stejně starý partner vás bude milovat až do smrti? Váš život se nenachází ve vzdálené budoucnosti, ale je teď a tady. A stejně tak je to s pocitem štěstí, jen těžko ho lze naplánovat.

Zvažte tedy to, co vám vztah přináší a porovnejte s tím, co vám může vzít i s ohledem na budoucnost. Jde o vaše priority a o váš život a štěstí, ne o hodnocení ostatních.
Milena Nováková, Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 7304

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2013. Anketa je uzavřena.

1. Mám se vykašlat na předsudky a "odtajnit" náš vztah s Patrikem? 4298
3. Mám si zkusit najít místo v Praze a začít tam s Patrikem žít? 1515
2. Mám dál náš vztah udržovat v tajnosti, stejně nejspíš po Patrikově přesunu do Prahy vyšumí? 1180
4. Mám se raději s Patrikem co nejdříve rozejít? 311
Autoři:Nejčtenější

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí...

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Jekaterina Tereškovič Gauguin Solntcev

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí je od sebe šestadvacet let....

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z protagonistek Veroniky Arichtevy ovládly tréninky na...

Další z rubriky

Příběh Petra: Manželka chce žít s dětmi na chalupě, prý je jim tam líp

Ilustrační snímek

S manželkou a dětmi žijeme nedaleko centra Prahy. Pořídili jsme si proto chalupu na venkově, aby děti mohly být více v...

Pětkrát o volném čase: Je zdravé, když má každý v páru chvíli pro sebe

Ilustrační snímek

Vztah není bitevní pole. „Měl by naopak být snahou o mírovou konferenci dvou stran, která vždy nemusí vycházet ze...

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereza s Eliškou a Marek bydlí v ostravském bytě.

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek čas. Po práci jde do posilovny, pak přijde a...Najdete na iDNES.cz