Spermie - Spermie - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Početí komplikují i muži, ubývá jim spermií

  • 5
Párů marně usilujících o vlastní dítě přibývá. A nelze to vysvětlit jen tím, že lidé odsouvají rodičovství do vyššího věku, v němž klesá plodnost. Lékaře teď asi nejvíc znepokojuje fakt, že se snižuje kvalita mužského spermatu. V ejakulátu ubývá kvalitních spermií.

Za nejpravděpodobnějšího viníka se považuje zhoršující se životní prostředí, zejména stoupající počet chemikálií, které člověka obklopují.

Zatímco dříve se při potížích s početím většinou objevil problém na straně ženy - většinou šlo o neprůchodné vejcovody a podobně - dnes už je poměr příčin u mužů a žen vyrovnaný.

Krom malého počtu spermií se medicína snaží poradit si s tím, že některé se pohybují jen málo, případně vůbec nedozrávají, a nebyly by tak schopné vajíčko oplodnit.

Když je imunita proti
Kromě potíží se spermatem nebo vaječníky a vejcovody narození dítěte stále častěji brání také potíže imunologické.

Pro ženu třeba není tak zásadním problémem otěhotnět, ale její tělo odmítá zárodek a její imunitní systém s ním proto bojuje, až ho vypudí.

Podobné potíže má až pětina párů, kterým se nedaří počít nebo donosit dítě. Někdy se dokonce stává, že tělo ničí jako cizorodé své vlastní spermie nebo vajíčka.

Celkem má potíže s otěhotněním přibližně každá pátá žen z těch, které o to usilují. Z těchto párů se tak 40 až 50 procent rozhodne svůj problém řešit různými metodami, z nichž asistovaná reprodukce je až tou nejzazší možností.

Umělé oplodnění bývá úspěšné asi u poloviny párů. Platí to však pro ženy mladší 35 let, kolem čtyřicítky už sebelepší metoda pomáhá jen ve třetině případů.

 

Fakta o umělém oplodnění

• Asistovanou reprodukcí se v České republice zabývá 11 center.

Úspěšnost umělého oplodnění činí až 50 procent, ale s věkem se postupně snižuje. Pro srovnání, pravděpodobnost otěhotnění při běžném pohlavním styku činí za optimálních podmínek 25 procent.

• Umělé oplodnění neboli asistovaná reprodukce představuje ve skutečnosti hned několik různých metod napomáhajících početí, od prostého přenosu spermií do dělohy, přes mimotělní oplodnění až po velmi přesné zavedení ne zcela zralé konkrétní spermie do vajíčka mimo ženino tělo. Umí tak pomoci stále většímu množství párů.

• Zdravotní pojišťovny hradí tři pokusy umělého oplodnění do 40 let věku ženy, na věku muže nezáleží. Neoficiální lékařská horní hranice pro podstoupení této metody v Česku je 48 let u žen, u mužů horní věková hranice neexistuje.

• Cenu jednoho pokusu nelze přesně vyčíslit, záleží na použité metodě, potřebných lécích a podobně, pohybuje se většinou ve výši několika desítek tisíc korun, které si od čtvrtého pokusu výše páry plně hradí samy. Navíc, i u hrazených pokusů je třeba počítat s až mnohatisícovými výdaji za doplňkové léky a podobně.

• Vajíčko i spermii je rovněž možno získat od anonymních dárců, maximální horní věková hranice pro darování vajíčka je 35 let a pro darování spermatu 40 let. Není možné darovat vajíčko nebo sperma konkrétnímu páru. Vše je přísně anonymní a dárci, kteří za sperma a vajíčka dostávají zaplaceno, navíc podstupují přísné zdravotní testy.

• V zahraničí, například v USA, existuje možnost, aby dítě donosila tzv. náhradní matka, v Česku to však možné není.