Pivo za růst piva u mužů nemůže.

Pivo za růst piva u mužů nemůže.

Pivní mozol nemá s pivem nic společného

  • 19
Zavilí pijáci piva si prý mohou vydechnout. Jestliže jim zdravotnické příručky sugerují, že mají velké břicho z nadměrného pití chmelového moku, někteří němečtí lékaři je uklidňují, že tomu tak není.

"Pivní mozol nemá s pivem nic společného," tvrdí lékařka Anke Richterová ze severoněmeckého Bad Oeynhausenu. Mužské pohlaví prostě jen tíhne ke tloustnutí kolem břicha, zatímco ženám se tuk usazuje kolem stehen nebo boků. "Souvisí to s hormony," říká. Škodlivost pití piva ve větším množství však Richterová nezpochybňuje a o opakování četných studií na toto téma jí tentokrát nejde.

Také ženy se prý mohou k "pivnímu mozolu" dopracovat. Za to však může genetická výbava, a nikoli alkohol, uvádí lékařka u příležitosti dnešního Dne německého piva. Německá pivařská velmoc ho slaví už řadu let. Souvisí s výročím potravinářského zákona z roku 1561, který v Bavorsku stanovil pravidla vaření piva z ječného sladu, chmele, vody a kvasnic.

Ještě něco také může milovníky piva o dnešním svátku povzbudit: "Ti, kdo pijí pivo, jsou sociálně integrovanější a komunikativnější než abstinenti," tvrdí rakouský profesor medicíny Manfred Walzl, který vliv piva zkoumá desítky let.

Údajného mýtu o "pivním mozolu" však není snadné se zbavit. V německojazyčném prostředí má pojem Bierbauch (pivní břicho) pevné místo i ve všech výkladových i jiných slovnících. "Bierbauch - hovorový výraz pro tlusté břicho," tvrdí většina těchto jazykových příruček.