Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Šabach: Miluji ženské pohyby

  12:53aktualizováno  12:53
"Ženy se pohybujou úplně jinak než chlapi," říká spisovatel Petr Šabach, který už šestatřicet let tráví po boku své ženy Anduly. "Když si třeba odhodí vlasy z čela… To umí jedině ona."

Petr Šabach s manželkou Andulou | foto: Alexandr DobrovodskýMF DNES

To se stane jednou za čas, že někoho potkáš a dál už nehledáš.

S Andulou jsme se poznali v hospodě, asi jako se potkává většina lidí. Ne že by tam seděla sama a já si přisedl. Ona měla svoji společnost a já svoji a nějak jsme se přes stůl do sebe zakoukali. Bylo to v roce 1970, to už je strašně let!

Co na Andule miluju? Líbí se mi celá... Když člověk vidí starší pár na lavičce, jak se drží za ruku, uvědomí si, že oni se vnímají jinak, než je vidí ostatní. Pořád jako by jim bylo dvacet. A já to mám stejné, vůbec si neuvědomuji, jak utíká čas.

Člověk je svobodnej, dokud se mu nenarodí dítě. Pak už musí hrát svoji roli, a to je právě manželství. Ale mně to vyhovuje, protože nad sebou potřebuju dohled. Možná jsem, jak se říká, pod pantofl em, ale to je podle mého názoru nakonec každý chlap.

Jako v tom vtipu, kdy přijde chlap do nebe a tam jsou dvě brány - na jedné je nápis "pro ty, co byli pod pantoflem", na druhé "pro ty, co nebyli pod pantoflem". U brány pro podpantofelníky je šílená fronta, u druhé stojí jeden člověk. Náš chlap se zařadí za něj a zeptá se - jsem tu správně pro ty, co nebyli pod pantoflem? A ten první mu odpoví: já nevím, mě sem poslala žena. A takhle to funguje.

Když chlap udělá průšvih, druhý den umyje okna. Prostě se to musí vykompenzovat. Říkám tomu sbírání bodů. Za okno je tak 1000. Já jsem dneska koupil vajíčka, ale to je málo bodů, maximálně 10. Doufám, že za tenhle článek to bude aspoň milión.

Líbí se mi, že je Andula na rozdíl ode mě hrozně pracovitá. Přijedeme třeba na chatu, ona projde brankou a najednou je úplně náměsíčná, vrhne se na zahrádku a nevnímá. Ocitne se úplně mimo, já tomu říkám čistá meditace. Jednou mě napadlo říkat jí různé blbosti, abych vyzkoušel, jestli mě vnímá. Podezříval jsem ji, že to jenom tak dělá, a tak jsem za ní chodil a říkal věci, které se nedají ani publikovat, a ona nic.

Přesvědčila mě.

Je taky chytřejší než já. V souboji IQ bych prohrál minimálně o deset bodů. Vždycky jí šla matematika, různé hlavolamy, má logické myšlení.

Taky má skvělý smysl pro humor. A je nohama na zemi. Když se moc rozletím, ukáže mi, kde je moje místo. Já se rád směju jejím vtipům a zase vím, jak rozesmát ji. Stejný smysl pro humor je důležitý. Nikdy se spolu nenudíme. Ani po těch letech.

Jak nám děti vypadly z hnízda, máme docela pohodový život, vychutnáváme si tu svobodičku. Jsme ve šťastných letech, můžeme si zajít na pivo, mezi kamarády…

Ještě to jde, ještě se neozývají drsné příznaky stáří. Děti jsou zaopatřené, dělají nám jenom radost. Ale nemůžu to přechválit, protože jsem pověrčivý - když o něčem mluvíš hodně nadšeně, najednou nestačíš koukat…

U nás nikdy nepadlo slovo rozvod. Vždycky spíš - kdybych to hodně přehnal - ,já tě zabiju’ než ,já se rozvedu’. Celej náš život byl sice permanentí boj, ale většinu malérů jsem doma udělal já. Takových těch úplně banálních - třeba jsem slíbil, že přijdu ve čtyři a přišel jsem ve čtyři, ale ráno. I u nás se práskalo dveřmi, ale nikdy tak, že bychom se měli rozvést.

Ale třeba to teprve přijde, Já tady teď povídám o tom, jak jsme doma šťastní a přitom mě tam možná čeká papírová čepice z rozvodového archu…

Znám spoustu chlapů, kteří se chlubí, jak to mají doma úžasné, a za rok už jsou rozvedení. Nebo ti, co chytnou v padesáti druhou mízu. Chápu, že je to někde vevnitř, nějaká chemie, ale já bych to nechtěl prožít. Když není chtění, není ani akt. Na to jsem moc línej. Už dávno se mi v časopisech líbí jen fotografie přírody… Ale není to zas tak jednoznačné s tou leností, protože i spokojený vztah se musí opečovávat a trochu oprašovat.

Petr Šabach (narozen 23. srpna 1951 v Praze)
Je autorem povídkových knih Jak potopit Austrálii, Šakalí léta, Hovno hoří, Zvláštní problém Františka S., Putování mořského koně, Opilé banány, Čtyři muži na vodě a Ramon/ Psáno pro New York. Times. Podle jeho povídek vznikly filmy Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo. Momentálně dokončuje novou knihu s názvem Občanský průkaz.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Příběh Olgy: S manželem máme rozdílné představy o životě v důchodu

Ilustrační foto

Manžel před rokem odešel do penze, mě to čeká za rok. Ovšem už dnes vím, že si setrvání v práci ještě prodloužím....

Příběh Vlasty: Po smrti manžela už chlapa doma nechci

Ilustrační fotografie

Manžel zemřel před třemi lety. Byli jsme spolu třicet let a já myslela, že můj život skončil. Byl ještě tak mladý a...

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz