Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět překvapivých důvodů, proč můžete trpět depresí

  • 23
Užíváte antikoncepci, máte po porodu, nebo holdujete alkoholu? Možná si to neuvědomujete, ale třeba právě to mohlo podnítit rozvoj deprese. Představujeme vám nečekané příčiny, které mohou vést k psychické chorobě.

To, že rozvoj deprese může podnítit například smrt blízkého člověka, vážné onemocnění nebo přemíra stresu, není nijak překvapivé.

Jenže deprese se může objevit například i po tak pozitivní události, jako je narození dítěte.

1. Nedostatek kyseliny listové

Nevhodné složení jídelníčku může být jedním z důvodů, proč se u vás rozvinula deprese. Pokud se jí chcete vyhnout, měli byste zvýšit konzumaci zeleniny, zejména listové.

Četné výzkumy prokázaly, že nedostatek kyseliny listové a vitamínu B12 se vznikem tohoto onemocnění přímo souvisí.

Loni procedený výzkum (Dietary factors and depression in older people), jehož závěry byly zveřejněné v magazínu Psychopharmacol, potvrdil vliv nedostatku kyseliny listové a vitamínu B12 na výskyt deprese zejména u starších lidí.

Stejného roku proběhla podobně zaměřená studie i v Číně a i zde bylo potvrzeno, že nízký obsah kyseliny listové v jídelníčku starších lidí výrazně zvyšuje riziko rozvoje deprese. Podle odborníků jako prevence stačí, když budete užívat 800mg kyseliny listové a 1mg vitamínu B12 denně.

2. Konzumace alkoholu

Třeba chodíte do barů, abyste se rozveselili. Jenže podle odborníků je právě popíjení alkoholu dalším překvapivým faktorem, který vede k rozvoji deprese. Například loni prezentoval magazín Archives of General Psychiatry výsledky novozélandského výzkumu trvajícho pětadvacet let.

Ilustrační fotografie

Zúčastnilo se ho přes tisíc čtvrt století sledovaných dětí. Průběžně vyplňovaly dotazníky a zúčastňovaly se hloubkových rozhovorů. U všech věkových skupin se potvrdilo výrazné riziko rozvoje deprese v souvislosti s pravidelnou a intenzivní konzumací alkoholu.

Podle autorů výzkumu se u konzumentů alkoholu objevují depresivní epizody dvakrát častěji než u lidí, kteří nepijí. Jenže paradoxně vyhráno nemáte ani v případě, že se pití vzdáte.

Pokud jste už delší dobu intenzivně konzumovali alkohol a pak najednou začnete abstinovat, budete podle výzkumu provedeného na University of North Carolina ohroženi depresí několikanásobně.

Zvýšené riziko však trvá jen přibližně dva týdny a neplatí pro dlouhodobé abstinenty. Týká se pouze těch, kteří se pro abstinenci rozhodli po intenzivnější konzumaci alkoholu.

3. Hormonální antikoncepce

O možné souvislosti mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem deprese se vedou mezi odborníky stále četné diskuse. Například v roce 2005 ukázala studie z australské Monash University, kterou vedla profesorka Jayashri Kulkarni, že ženy užívající hormonální antikoncepci jsou depresí ohroženy dvojnásobně.

Na vině je údajně hormon progestin, který snižuje hladinu serotoninu a zhoršuje depresivní symptomy. Americký National Institutes of Health shromáždil dvanáct klinických studií, které se zabývaly možnou souvislostí mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem deprese.

Devět z těchto studií shledalo existenci deprese u šestnácti až šestapadesáti procent uživatelek hormonální antikoncepce. Tři nezjistily mezi antikoncepcí a depresí žádnou souvislost.

4. Narození dítěte

I když je narození dítěte veskrze pozitivní událostí, po porodu mnoho žen zjistí, že se vůbec necítí tak optimisticky, skvěle a plné energie, jak je přesvědčovaly časopisy. Podle lékařských statistik trpí padesát až osmdesát procent žen po narození dítěte špatnou náladou nazývanou "baby blues."

Ilustrační foto

Baby blues souvisí s velkými hormonálními změnami po porodu a stresem a nastupuje obvykle tři až čtyři dny po porodu a přibližně za dva týdny by mělo odeznít. K typickým projevům patří podrážděnost, pocity úzkosti a strachu, smutek, pocity osamělosti a značné výkyvy nálad.

Přibližně u deseti procent žen tyto symptomy neodezní, ale přidají se k nim ještě poruchy spánku a nechutenství. Potom už to je poporodní deprese, která je závažnější než baby blues, a vyžaduje odbornou pomoc.

U jedné až dvou žen z tisíce se potom může objevit laktační psychóza. To je velmi závažné onemocnění doprovázené halucinacemi a ztrátou kontaktu s realitou. Nemocná matka může ublížit sobě nebo dítěti a musí nutně podstoupit odborné vyšetření a léčbu.

5. Anabolické steroidy

To, že anabolické steroidy neprokazují vašemu zdraví dlouhodobě dobrou službu, je už známo zřejmě všem. Víte ale, že jejich užívání může kromě nespavosti a snížené chuti na sex způsobit i depresi?

Podle údajů National Institute of Drug Abuse se mezi uživateli anabolických steroidů objevuje výrazně vyšší počet sebevražd než v běžné populaci. Potvrzují to například i závěry výzkumu zveřejněné v American Journal of Psychiatry.

Podle nich hrozí uživatelům anabolických steroidů čtyřikrát větší nebezpečí, že se u nich rozvine deprese.

, pro iDNES.cz