Parkinsonova nemoc neznamená ochrnutí

  • 5
Také si myslíte, že lidé s Parkinsonovou chorobou mají něco se svaly nebo nervy, a proto se nemohou hýbat? Pak byste byli možná překvapeni, kdybyste viděli, jak se jim může dařit v případě správně zvolené léčby.

"Pacienti s Parkinsonovou chorobou nejsou ochrnutí, ale jakoby vypnutí," přibližuje neurolog Jan Roth z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Typický pacient s Parkinsonovou nemocí chodí drobnými krůčky, bývá mírně ohnutý, třesou se mu ruce.

Má například potíže projít úzkými dveřmi, ale vzápětí dokáže udělat veliký krok tím, že se k němu nevědomě přinutí například položením překážky do cesty.

Léky nemoc zpomalují
Je na prakticích, aby si všímali hned prvních příznaků nemoci a odesílali své pacienty za neurology. Někdy však trvá až dva roky, než se nemocný dozví skutečnou příčinu svých obtíží.

Zejména proto, že některé příznaky, jako třeba bolest v ramenním kloubu a potíže s pohybem ruky, nejsou jednoznačné. Přidávají se potíže se psaním, mění se rukopis, nezřídka se objevuje deprese.

"Pokud si lékaři těchto příznaků všimnou, měli by vyloučit, zda nemají nějakou jinou příčinu, a pak mohou diagnostikovat právě Parkinsonovu nemoc," popisuje správný postup Roth.

Zhruba ve dvaceti procentech se totiž ukáže, že příznaky zdánlivě svědčící pro Parkinsonovu chorobu mají jinou příčinu.

Když se příznaky vrátí
Pomocí správné zvolené terapie lze postup nemoci zpomalovat: lékaři mají k dispozici dvě základní skupiny léků - ten vůbec nejúčinnější se označuje jako L-DOPA, další užívanou skupinou jsou takzvaní antagonisté dopaminu, jsou rovněž účinní, jejich nevýhodou je však krátká, sotva několikahodinová doba účinku.

Ukazuje se navíc, že jsou to dost možná účinné léky, kdo paradoxně po čase způsobí, že se příznaky nemoci navrátí s novou silou, obvykle po pěti až osmi letech od počátku užívání. Nejenže se zhorší motorické postižení, ale mohou se objevit potíže s pamětí nebo demence.

Novinkou je použití elektrostimulátoru, který se voperovává přímo do mozku. Pacient sám zvenčí může ovládat, zda chce zapojit přísun dopaminu, nebo ne, a tím eliminovat projevy nemoci. Tento způsob léčby se však nehodí zdaleka pro každého nemocného.

Kde se bere Parkinsonova nemoc?

• postihuje asi jednoho člověka z tisíce, avšak ve skupině nad 65 let už jednoho člověka ze sta, trpí jí muži a ženy stejně

• mezi typické příznaky patří výrazné zpomalení pohybů, ztuhlost, třes, poruchy stoje a chůze

• příčinou je nedostatek chemické látky dopaminu v mozku v důsledku úbytku buněk, které ho vytvářejí, ale proč se tak stane, není známo

• nemoc se obvykle poprvé projevuje mezi padesátkou až šedesátkou, ale asi deset procent pacientů pociťuje první potíže ještě před čtyřicítkou

• léčí se léky a nově také zaváděním stimulátoru do mozku

Ilustrační foto.