Kvůli viru H5N1 musely být vybity již miliony kusů chovného ptactva. Ilustrační foto

Kvůli viru H5N1 musely být vybity již miliony kusů chovného ptactva. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

OSN: Chřipka by mohla zabít až 150 milionů lidí

  • 81
Pandemie chřipky by si prý vyžádala až 150 milionů životů, pokud svět nebude připraven na očekávanou mutaci viru ptačí chřipky. Řekl to vysoký představitel Světové zdravotnické organizace David Nabarro.

WHO varuje, že zmutovaný virus by se mohl přenášet i z člověka na člověka.

Generální tajemník OSN Kofi Annan už pověřil Nabarra řízením celosvětového úsilí o zvládnutí současné pandemie u drůbeže a přípravou na jeho možnou genetickou proměnu.

"Pokud virus H5N1 zmutuje a začne se šířit z člověka na člověka, bude záležet na efektivitě světové reakce, zda infekce zabije pět milionů, nebo až 150 milionů lidí," prohlásil Nabarro.

Podle něj je pravděpodobnost proměny viru ptačí chřipky v nebezpečnější variantu velmi vysoká. "Jsem si téměř jistý, že brzy nastane další pandemie," prohlásil.

WHO varovala před hrozbou mutace viru ptačí chřipky již nedávno. Odhady možných obětí však byly nižší. - více zde

"Poslední pandemie chřipky, která vypukla v roce 1918 na sklonku 2. světové války, si vyžádala životy více než čtyřiceti milionů lidí a ukázala, jak zranitelný je svět, v němž hranice ztrácejí smysl," připomněl expert OSN.

Virus roznášejí i tažní ptáci
Několik desítek lidí se dosud virem H5N1 nakazilo od nemocné drůbeže. Vybity musely být miliony kusů chovného ptactva. Od konce roku 2003 na infekci zemřelo 66 lidí ve čtyřech asijských zemích.

Nejhůře zasaženými státy jsou Thajsko, Vietnam a Indonésie. Virus ale už byl zaznamenán i v Rusku, na východním okraji Evropy. Virus tam podle odborníků zavlekli tažní ptáci.

V noční můru by se podle odborníků proměnilo rozšíření viru do chudých a konflikty sužovaných částí Afriky. Zdravotní péče v těchto oblastech je totiž nedostačující.

Členské země Evropské unie se nedávno shodly, že by měly kvůli ptačí chřipce posílit monitoring a v případě podezření vyšetřovat uhynulé volně žijící ptáky.

Pro Česko uvolní Evropská komise částku 9053 eur (asi 265 tisíc korun). Ty jsou určeny k spolufinancování kontroly ptačí chřipky. Komise předpokládá, že celkově by mělo být v ČR do ledna příštího roku vyšetřeno 3860 kusů drůbeže a 320 volně žijících ptáků.

,