Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař: Za nárůst nemocných celiakií může i přehnaná hygiena v dětství

  • 108
O nemoci zvané celiakie slýcháme v posledních letech stále častěji. Lidí, kteří nemohou jíst lepek, přibývá. „Příčina nárůstu není zcela jasná, nejpravděpodobnější je změna stravovacích návyků v posledních generacích a daleko vyšší hygienický standard v raném dětství,“ odpověděl on-line lékař Luděk Hrdlička.

Zároveň dodal, že stres má na vzniku této choroby vliv minimální. Pokud ale onemocníte, může stres naopak váš stav zhoršovat.

Čtenáře také upozornil, že lepek sám o sobě lidem, kteří nemají jeho nesnášenlivost - celaikii, nebo alergii na něj, žádné zdravotní obtíže nedělá.

„Bezlepkové diety jsou v současné době sice módním trendem, ale nelze je obecně doporučovat,“ řekl gastroenterolog Hrdlička.

Odpovědi lékaře Luďka Hrdličky najdete zde

Celiakie je chronická celoživotní choroba postihující tenké střevo, která je způsobena nesnášenlivostí lepku. Lepek je obsažený především v obilovinách – pšenici, ale také v žitu a ječmenu.

„Jedná se o poměrně časté onemocnění, v našich geografických podmínkách je odhadován její výskyt na zhruba jednoho nemocného na 200 obyvatel České republiky. Původní představa, že se jedná o onemocnění dětského věku, je mylná, v současnosti se objevuje většina diagnostikovaných případů u dospělých,“ říká lékař Luděk Hrdlička.

Onemocnět můžete kdykoli

Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji se objeví mezi 20. a 40. rokem. Příznaky jako průjmy, hubnutí, dehydratace, celkové neprospívání a bolesti břicha, vídáme spíše u dětských pacientů.

O lékaři

MUDr. Luděk Hrdlička

MUDr. Luděk Hrdlička promoval na 1. LF UK v Praze. Absolvoval atestaci z vnitřního lékařství a specializační atestaci z gastroenterologie. Pracoval v několika nemocnicích a od roku 2013 je vedoucím lékařem Gastroenterologického oddělení Polikliniky Budějovická Medicon a.s. v Praze 4. Předmětem jeho klinické, výzkumné a publikační práce je především digestivní diagnostická a terapeutická endoskopie a problematika nespecifických střevních zánětů.

U dospělých mohou být projevy různé, proto se často stává, že nemocní ani nevědí, že trpí celiakií. Příznaky většinou závisí na stadiu nemoci a také rozsahu postižení tenkého střeva.

„Zatížení lepkem totiž vede u nemocných s celiakií k progresivnímu poškození sliznice tenkého střeva a tedy i jeho vstřebávací funkce, výsledkem je pak zhoršené vstřebávání různých živin, ale i vody, minerálů a vitaminů a z toho vyplývající klinické projevy,“ vysvětluje gastroenterolog.

Chudokrevnost, neplodnost i třepení nehtů

Nejčastějšími příznaky jsou chudokrevnost a nízké hladiny sérového železa z poruchy jeho vstřebávání, předčasné řídnutí kostí, chronická únava, defekty imunity, zvýšená kazivost zubů, poruchy kůže a vlasů (opakované infekce koutků a kůže, třepení nehtů, vypadávání vlasů), nechtěný váhový úbytek, porucha růstu u dětí a adolescentů a různé neurologické poruchy – nespavost, nesoustředěnost, deprese a brnění končetin.

Časté bývají i poruchy menstruačního cyklu, snížená schopnost otěhotnět u žen a snížená plodnost u mužů. Vyskytují se i různé nespecifické trávicí obtíže – nadýmání, křeče v břiše – které jsou nezřídka chybně označeny termínem dráždivý tračník. Obdobné obtíže se mohou vyskytovat i u dalších autoimunitních zánětlivých onemocnění tenkého a tlustého střeva – Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě.

K potvrzení celiakie je nutné sérologické vyšetření z krevního odběru, diagnóza se pak jednoznačně potvrdí při endoskopickém vyšetření (gastroskopii) odběrem ze sliznice dvanáctníku. Léčbou je pak doživotní bezlepková dieta.