Žádná žena by neměla zanedbávat pravidelné návštěvy u gynekologa. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Onemocnění pochvy: nejčastější jsou záněty, vzácně zcela chybí

  • 59
Záněty, nezhoubné i zhoubné nádory, vřídky. Není na ženském těle citlivějšího místa, než je pochva a zevní genitál. A každé onemocnění je o to víc nepříjemné a skutečně intimní, zvláště pro některé ženy. Jaké choroby ohrožují tuto část těla a jak jim čelit?

Pochvu a zevní genitál mohou postihnout v zásadě stejná onemocnění jako jiné části těla.

"Zdaleka nejčastějším postižením je zánět," konstatuje vedoucí lékař gynekologicko-porodnické kliniky GEST Jan Šulc. "Projevuje se především výtokem a potká se s ním většina žen."

Psychické problémy

Ostatní onemocnění už nejsou tak častá, některá jsou dokonce velmi vzácná. Ovšem objevují se.

"Onemocnění pochvy a zevního genitálu bývají velmi obtěžující, naštěstí jen zcela výjimečně mají závažné následky. Zanedbaná nebo nedostatečná léčba ale může vést ke vzniku chronických problémů. Jen poměrně vzácně, například při chlamydiové či gonokokové nákaze, hrozí následná neplodnost," říká Šulc.

Chronický zánět pochvy může narušit sexuální život ženy a stigmatizovat ji psychicky.

Velmi nepříjemné jsou i nezhoubné novotvary, které na kůži nevypadají příliš esteticky. "Kondylomata mají velký negativní dopad na psychiku, komplikují sexuální život," připomíná Šulc.

Opakované potíže

Bohužel u některých žen se nejčastější ze zmiňovaných chorob, zánět, opakovaně vrací. "Příčinou je obvykle pomnožení mikroorganismů, které jsou v pochvě běžně přítomny," říká Šulc.

Příčin, které záněty vyvolávají, může být mnoho. Například celkové oslabení organismu, banální onemocnění, antibiotika nebo léky snižující imunitu. Spouštěcí mechanismus je ale mnohdy zcela neznámý.

"V mnoha případech je možný přenos při pohlavním styku," upozorňuje lékař. Dodává, že koupání v bazénech obvykle nevede přímo k nákaze, ale takzvaná hyperdesinfikovaná voda může narušit přirozené poševní prostředí a připravit půdu pro vznik zánětu.

Rovněž koupání v přírodě není nijak zvlášť rizikové, pokud není voda extrémně znečištěná.

Zápach po rybičkách

Zánět se obvykle projevuje jako nepříjemné svědění, pálení, může se objevit výtok, který je tvarohovitý s hrudkami nebo pěnivý a zapáchající po rybičkách, přičemž zápach se stává intenzivnější při pohlavním styku.

Léčbu často musí podstoupit pacientka i se svým partnerem. Jako prevenci doporučuje gynekolog Jan Šulc správné hygienické návyky, mezi něž patří otírání konečníku směrem od pochvy.

Vhodné je rovněž volnější oblečení, používání přírodních materiálů u spodního prádla i kalhot, vyhýbat se různým chemickým přípravkům.

Atrofické změny

Mezi další už ne tolik častou chorobu patří takzvané atrofické změny. Postihují především ženy ve vyšším věku.

"Mezi příznaky patří především svědění zevního genitálu, obzvláště při chronických obtížích má žena problémy při pohlavním styku," říká Šulc.

Pacientka musí obvykle podstoupit hormonální substituční léčbu, lokálně aplikovat estrogeny, kortikoidy, ve výjimečných případech je nutný chirurgický zákrok.

Bradavice jako květák

Jako jinde na kůži i v okolí pochvy se mohou objevit bradavičky, mateřská znaménka nebo přímo genitální bradavice.

Roj virů HPV

"Jsou způsobeny infekcí některými kmeny papilomavirů," říká doktor Šulc. "Frekvence výskytu v populaci je vysoká, jen u některých jedinců se ale onemocnění projeví. Jde o sexuálně přenosnou chorobu."

Mohou být někdy i extrémně velké, připomínají svým tvarem květák. Někdy pomohou lokálně působící léky, mnohdy je ale zapotřebí chirurgické odstranění, nasazení antivirotik či léků povzbuzujících imunitu.

"Proti výskytu kondylomat se dá očkovat. Některé vakcíny proti rakovině děložního čípku pokrývají i tyto kmeny papilomavirů," konstatuje Šulc.

Upozorňuje, že by žádná žena neměla podceňovat ani malé nálezy na svém těle a raději hned vyhledat lékaře.

Přepážka v pochvě

U některých žen je poměrně častá takzvaná přepážka v pochvě. Vzácné je naopak částečné nebo úplné nevyvinutí pochvy.

"Přepážka v pochvě se obvykle neprojevuje žádnými příznaky, mohou se ale objevit potíže při pohlavním styku," říká Šulc. Žena s takovými potížemi může mít rovněž problém při porodu.

Přepážka v pochvě se obvykle musí řešit operační korekcí. 

Další postižení si žena může způsobit sama třeba při sportu nebo nešťastnou náhodou – jsou to úrazy, které se mohou projevovat bolestí, krvácením nebo hematomem. Jen výjimečně je v takových případech zapotřebí chirurgický zákrok.

Strašák jménem rakovina

Především ve vyšším věku se u žen zvyšuje výskyt zhoubného nádoru, velkým strašákem je zejména rakovina děložního čípku. Rakovina děložního čípku je po nádoru prsu druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u žen.

Každým rokem v Česku zasáhne rakovina čípku zhruba 1 100 žen a až 400 z nich na rakovinu děložního čípku umírá. Počet případů karcinomu vulvy a vaginy, za kterými také stojí vir papilomavirus (HPV), dokonce stoupá a věk pacientek se navíc snižuje.

U nádorů je velmi důležitá prevence, proto by žádná žena neměla zanedbávat pravidelné návštěvy u svého gynekologa. U dívek je možné i očkování proti rakovině děložního čípku.