Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na život s metrosexuálem musíte „mít koule“

  8:03aktualizováno  8:03
Metrosexuálové kromě základní hygieny chodí na manikúru, kosmetiku, vyznají se v posledních módních trendech a vzhled je u nich prioritou. Na život s nimi však musíte mít dostatek sebevědomí.

Akce Metrosexuál roku 2010 - číra, těla z posilovny, depilace a prý "jsou na holky"... | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

FOTOGALERIE Z AKCE METROSEXUÁL ROKU

Nedávná přehlídka deseti "vystajlovaných" mladíků toužících po titulu metrosexuál roku v nás vzbudila otázky, zda se u žen těší většímu úspěchu než ostatní muži, nebo zda je soužití s nimi náročnější.

"Ty jo, ty už máš pěkný vrásky, dělej s tím něco," zazní zděšený hlas. "Hele, ty se holíš, nebo depiluješ?" Ne, takhle se nebaví dvě kámošky na kafi, ale mladí kluci, kteří sami sebe považují za metrosexuály. Právě proto se přihlásili do soutěže o toho nej.

Stačí chvíli pozorovat. Kdykoli některý z nich projde kolem zrcadla, neopomene se prohlédnout, zda je každý vlásek na svém místě a oblečení padne tak, jak má. Na finále Metrosexuála roku potkáváme i účastníka nedávné soutěže Look Bella, který mezi ostatními zjišťuje, zda to náhodou nemá zkusit i v Muži roku. Dostane se mu rady, ať ještě tři čtyři roky počká, že je prý ta soutěž pro trochu starší.

Akce Metrosexuál roku 2010 - líčení mužů v zákulisíZe zákulisí akce Metrosexuál roku 2010 - číra, těla z posilovny, depilace a nejvíc se jim libí to, co vidí v zrcadle...

Příjemně se na ně kouká

Metrosexuálové víc než cokoli jiného řeší módu a vzhled. Jsou v těchto oblastech doslova kovaní, svými znalostmi a vzhledem často zahanbí i leckterou ženu.

První metrosexuálové

Vznik tohoto fenoménu se datuje na počátek 90. let, kdy tehdejší model Marky Mark (v současnosti herec Mark Wahlberg) pózoval v reklamě na spodní prádlo Calvin Klein. Měl perfektně vyholené tělo, hladké svaly a ve vlasech gel.

Termín metrosexuál ale jako první použil v roce 1994 anglický homosexuální spisovatel Mark Simpson, kdy kritizoval přehnaný vliv konzumerismu na muže. Trhy a média jeho termín převzala a postupně jej přetvořila k obrazu svému.

Definovat jedince z této skupiny není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Někdo považuje za normální, že se muž holí v podpaží, pro jiného je to už příliš. Někdo fakt, že muž ví, kdo je Yves Saint Laurent nebo Alexander McQueen, považuje za normální, pro někoho je to extrém. Co člověk, to jiný názor a vkus.

S čím tedy u metrosexuálů počítat? "Kromě klasického umytí, oholení a použití deodorantu a parfému o sebe dbá víc: chodí na kosmetiku, má perfektně zmáknuté nejlepší druhy krémů na vrásky, chodí na solárko, tráví hodiny ve fitku, holí si nohy, podpaží, případně hruď a vyzná se v módních trendech," vyjadřuje svůj názor šestadvacetiletá Klára.

"Myslím, že je úplně normální, že lidem na vzhledu záleží. Třeba ale návštěvy u kosmetičky nebo holení hrudi mi přijde trošku legrační, ale co, je to každého věc," dodává.

Metrosexuál roku 2010

Ano, ženám se líbí, když muž ví, jak se vkusně obléct, aby jim ve společnosti neudělal ostudu, oceňují, že hezky voní, je na něj zkrátka příjemné pokoukání.

Ovšem čeho je moc, toho je příliš, což vystihuje například Zuzana Velechovská v naší diskusi na Facebooku: "Starat se o sebe? Ano. Být posedlý vzhledem a totální narcis? Ne!"

"Nevím, jestli bych s metrosexuálem žila, záleží hlavně na povaze. A také jestli by měl i další priority," dodává ve stejné diskusi Tereza Kubáková.

Vendula Soukupová souhlasí: "Tenhle typ chlapa je krásnej na oko. Ano, ráda se na takové fešáky podívám na obrázku či v televizi, ale doma bych ho asi nechtěla. Cítila bych se vedle něj špatně. Doma mám raději chlapa, který umí vzít do ruky nářadí a zastat chlapskou práci."

Ze zákulisí akce Metrosexuál roku 2010 - číra, těla z posilovny, depilace a prý "jsou na holky"...

Metrosexuál vs. übersexuál

Pokud tedy máte dostatek sebevědomí a tolerance, pak se soužití s metrosexuálem nemusíte obávat. Jak prozrazuje Simona, která chce své celé jméno uchovat v anonymitě, připravte se ale na to, že v koupelně bude trávit možná víc času než vy samotná.

"Radši vstávám v momentě, kdy za ním zaklapnou dveře, než abych nervózně přešlapovala a dožadovala se přístupu ke sprše a umyvadlu. Musela jsem si také zvyknout na spoustu zrcadel po bytě. Ale radši tohle, než abych se musela dívat na něco nevzhledného a nevonícího. Jak chlap nevoní, prchám. Takže radši metrosexuála a užívat si pohled na pěkného chlapa," říká.

A co na to muž-nemetrosexuál? "Myslím, že takoví chlápci mají ´svoje´ ženy, u kterých se těší oblibě, u kterých zase my ostatní nemáme šanci. Na druhou stranu zase metrosexuálové nemají šanci u ´našich´ holek, jen si myslím, že takových žen, co je vyhledávají, bude podstatně méně," vyjadřuje svůj názor třiadvacetiletý Jakub.

Akce Metrosexuál roku 2010 - blondýna je mezi soutěžícími jako v ráji...Akce Metrosexuál roku 2010 - svaly, číra a prý jsou na holky...

Vypadá to, že ten největší boom je za námi, případně přetrvává zejména u mladší generace. Mnoho mužů se postupně naučilo o sebe starat, aniž by péči doháněli do extrému. Objevila se pro ně i nová škatulka - übersexuál.

Dobrat se závěru, zda je život s metrosexuálem super, nebo nesnesitelný, je, jako byste chtěla rozhodnout, zda muži mají radši blondýnky, nebo brunetky. Nám se líbí názor technomolky Elišky Hutníkové: "Rozhodně se mi líbí na pohled. A najdou se mezi nimi super kluci i idioti, stejně jako mezi hospodskými povaleči a kravaťáky."

Akce Metrosexuál roku 2010 - vítěz Jiří Jabulka (20)Akce Metrosexuál roku 2010 - olejování před promenádou v plavkách...

Kdo je kdo?

METROSEXUÁL
Označení pro muže, kteří žijí ve městě a mají velké příjmy. Peníze pak investuje do značkového a módního oblečení, kosmetiky a návštěv posiloven nebo solárií. V péči o fyzickou krásu se vyrovnávají ženám a přejímají některé návyky typické spíše pro ženy, například používání anti-ageing kosmetiky, nebo odstraňování ochlupení intimních partií.

ÜBERSEXUÁL

I oni o sebe pečují, ovšem ne v takové míře jako metrosexuálové. Oblékají se luxusně, ačkoli ne vždy podle nejposlednějších trendů, jako metrosexuálové. Obvykle jsou to starší muži, kteří mají zájem nejen o vzhled, ale také o politiku a dění ve světě. Übersexuálové jsou mužní, elegantní, styloví a sečtělí.

GASTROSEXUÁL

Muž, jehož hobby je vaření a dobré jídlo. Rád si zajde do luxusní restaurace, vyzná se ve vínech, která si umí náležitě vychutnat. Svou dovedností tak ohromuje nejen přátele, ale i ženy, které v něm vidí vhodného partnera do domácnosti. Někdy se obléká jako metrosexuál, nebojí se dát svůj koníček najevo.

RETROSEXUÁL

Na rozdíl od metrosexuála je mu fyzický vzhled úplně jedno, důraz dává na krásu vnitřní. S nadsázkou se dá říct, že retrosexuál "smrdí i z fotky". Typickým představitelem je zanedbaný muž posedávající v zakouřených hospodách a sledující na obrazovce fotbal.

NEOSEXUÁL

Muž, který o sebe dbá, ale své mužné znaky (vousy, chlupy) dává na odiv. Pohybuje se tedy někde mezi metrosexuálem a retrosexuálem. Nejvíce se blíží termínu "normální chlap".

(zdroj: wikipedia; Michalův blog)

Akce Metrosexuál roku 2010 - olejování před promenádou v plavkách...

Líbí se vám metrosexuálové?

http://ona.idnes.cz/na-zivot-s-metrosexualem-musite-mit-koule-fi6-/nasi-muzi.aspx?c=A110105_140654_nasi-muzi_ves

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 6528
ANO 1029
Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

Tomáš Klus
Tomáš Klus: Žena je nejvíc na světě, díky ženám jsme tady

Pro někoho ezoterický blázen, pro jiného zpěvák s fajn písničkami. Kdo je vlastně ten Klus? Třicetiletý chlapík, kterému se v červnu narodilo druhé dítě a...  celý článek

Herec Jan Hájek
Moje epilepsie je něco jako LSD, říká herec Jan Hájek

Upozornil na sebe před dvěma lety rolí Tomáše ve filmu Kobry a užovky. Letos se výrazně zapsal do povědomí televizních diváků v seriálu Bohéma a nedávno jako...  celý článek

Martin Trnavský
Na podzim nám bylo ouvej, tvrdí herec a principál Martin Trnavský

Herec a principál Martin Trnavský dovedl svůj Divadelní spolek Frída už k tisící repríze. „Podotýkám při průměrné návštěvnosti 340 diváků na představení. A to...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.