Na rakovinu plic umírá více žen než dříve

Až dosud umíral na plicní rakovinu každý dvanáctý muž a každá padesátá žena. Tento poměr se v posledních letech mění: u mužů nemoci ubývá, u žen je případů stále víc. Podle odhadu kliniky pneumologie a hrudní chirurgie ve Fakultní nemocnici v Praze na Bulovce bude tento trend pokračovat. "Rok co rok zemře na tuto nemoc asi o procento mužů méně, ale o tři procenta víc žen," předpovídá Antonín Kubík z této kliniky.

Experti vycházejí z toho, že hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny je kouření - k rakovině vede za dvacet třicet let (u citlivých lidí i dříve). Ze statistik vyplývá, že v 70. a 80. letech klesl počet mužů-kuřáků, kuřaček naopak přibylo.

Obdobný vývoj se odehrál v cizině: vzestup úmrtnosti na plicní rakovinu začal v USA, Kanadě, Velké Británii a Dánsku u žen asi o třicet let později než u mužů. V těchto zemích dnes umírá více žen než kdekoli jinde. Na Čechy to tedy zřejmě čeká.

Rakovina plic zamířila na ženy
Rakovina plic, až dosud doména mužů, bude v tomto desetiletí ohrožovat zejména ženskou část populace. Podle posledních studií je navíc ženský organismus zřejmě mnohem citlivější na rakovinotvorné látky z cigaret než muži.

Ve výskytu rakoviny plic u mužů patří Česká republika podle přednosty kliniky pneumologie a hrudní chirurgie nemocnice na Bulovce Petra Zatloukala v posledních dvou desetiletích ke světové špičce - v polovině 80. let předstihla do té doby dominantní Skotsko.

Příliš mnoho kouříme, nezdravě jíme (proti rakovině chrání zelenina, ovoce a snad též ryby, naopak na škodu je příliš mnoho masa a živočišných tuků) a nežijeme v nejzdravějším prostředí. Nemyslí se tím jen škodliviny v ovzduší, ale také například radioaktivní a ionizující záření či radioaktivní látky v podloží, kromě toho je z historie znám výskyt plicní rakoviny u horníků z jáchymovských uranových dolů.

Kromě toho málo cvičíme a sportujeme, přičemž obě tyto aktivity chrání jak proti nemocem oběhového systému, tak proti některým nádorům.

Lékaři zjistili, že ani u žen nelze svádět vše jen na kouření - víc než u mužů je ohrožují i ostatní faktory. Vyplývá to už z toho, že zatímco podle kvalifikovaných odhadů souvisí v České republice s kouřením 94 procent úmrtí na rakovinu plic u mužů, u žen jen 52 procent.

Proč tomu tak je, nikdo přesně neví, ale v Číně například usoudili, že je za tím vliv dýmu přepáleného oleje při přípravě pokrmů.

Jiné teorie mluví o zhoubném vlivu pasivního kouření, kdy ženy sice samy nekouří, ale jsou dýmu z cigaret vystaveny doma i v práci. Vědci připouštějí, že ženy jsou citlivější na rakovinotvorné látky z cigaret, protože například metabolismus nikotinu má u nich jiný průběh než u mužů.

"Kdyby lidé nekouřili, nebyla by rakovina plic," prohlásil na nedávném mezinárodním kongresu o této nemoci v Praze Jean Klastersky z Belgie. Samozřejmě přeháněl, nicméně i podle Antonína Kubíka byly dohady, zda hlavním viníkem nejsou ve skutečnosti výfukové plyny z přibývajících automobilů nebo znečištěné ovzduší v průmyslových velkoměstech, definitivně vyřešeny už ve 40. letech - a vyhrálo kouření.

"Zdánlivě paradoxní je, že v několika prvních letech od poslední cigarety může být riziko plicní rakoviny u bývalých kuřaček dokonce vyšší než u těch, které v kouření pokračují," podotýká Antonín Kubík z Bulovky.

Podle něho to lze vysvětlit tím, že některé ženy (ovšem platí to i pro muže) přestávají kouřit kvůli obtížím, které už ve skutečnosti signalizují chorobné změny na průduškách. Ty mohou přejít v rakovinu plic.

"Lidé by se neměli spokojit jen s tím, že přestali kouřit, ale měli by změnit i životní styl, především stravovací zvyklosti a tělesnou aktivitu," uvedl Kubík.

Lékaři na nedávné konferenci v Praze museli připustit, že zatím nejsou známy žádné vhodné metody, které by umožnily dopředu vyhledávat osoby s vyšším rizikem rakoviny plic. "Zkoušely se různé rentgenové techniky, analýzy hlenů z průdušek - bohužel nic se neosvědčilo," uvedl Nevine Murray z Kanady.

"Je to i otázka politicko-filozofická: nejsou-li někteří kuřáci ochotni se svým návykem přestat, je správné jim hradit preventivní vyšetřovací programy?" nadhodil přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.