Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můžeme být šťastní s jedním partnerem po celý život?

  0:46aktualizováno  0:46
Je stereotyp důvodem k rozchodu? Autorka článku Lepší dva skvělé roky než dvacet průměrných se domnívá, že ano. Na toto téma se nám sešlo mnoho názorů od vás, čtenářů. Vybíráme ty nejzajímavější.

Chcete vzrušení a změnu, nebo klidný život s jedním partnerem po celý život? | foto: Profimedia.cz

Napište nám své příběhy
Prožili jste něco zajímavého? Posílejte nám své příběhy na e-mail ona@idnes.cz. Text vložte do těla e-mailu, ne do přílohy. Pokud nás příběh zaujme, po nezbytné redakční úpravě ho zveřejníme. Ideální délka příspěvku je kolem 2 000 znaků. Vyhýbejte se prosím vulgárním výrazům a dodržujte gramatická a stylistická pravidla.

Novinářka Terezie Zemánková rozpoutala svým článkem velkou diskusi. Co nám k tomuto tématu napsali naši čtenáři? Podělte se i vy o své názory, zkušnosti a životní příběhy v diskusi.

Čtenářka D.P., 34 let 
"Domácí stereotypy se stejným mužem jsou pro mě jako balzám na duši.
Na dlouhodobém vztahu totiž existují i velké přednosti, nejen nuda a šeď: můžete být "svá" (před novými známostmi se přece vždy snažíme být lepší!), můžete mít v tom druhém přítele (což je úžasné!), v sexu už víte, co vám dělá nejlíp, a můžete to úspěšně realizovat :-) atd. Je to jako klidný přístav, jehož stereotypy jsou v bouřlivém světě okolo mojí jedinou jistotou. Odpustila bych muži nevěru, protože tento přístav nechci bořit, ale nějak cítím, že my dva nevěru nepotřebujeme. Vím, že budeme stárnout a měnit se. Jsem si ale jistá, že jeho proměny přijmu pokorně, a doufám, že nikdy nezapomenu na ty nádherné roky, kterých je ZATÍM jen jedenáct, co jsme spolu velmi, velmi šťastní."

Čtenářka J.H.
"Šest let jsem chodila s jedním klukem. Od svých 17 do 23 let. On byl celkem hodný a ten vztah svým způsobem fungoval. Ale vytratila se z něj vášeň, touha být s tím druhým ve volné chvilce... byla to nuda, stereotyp, ani jsem se netěšila, že ho uvidím... Dlouho jsem se trápila a nevěděla, zda se rozejít a jak to udělat. Bála jsem se mu ublížit a taky jsem se bála, jak budu žít já, když jsem byla šest let zvyklá na tu naši rutinu. Trvalo mi to moc dlouho než jsem se dokázala rozejít a pak se divila, jak jednoduché to pro mě bylo - protože už jsem ho nemilovala. Funguje-li to takto pořád dokola a stane-li se každý vztah jednou takto fádním a stereotypním... To nemůžeme být s jedním člověkem sťastné celý život?" 

Čtenářka Kamila
"Až do této neděle jsem si myslela, že žiju v pohodovém vztahu, který není až tak úžasný. Ale byla jsem spokojená, že mám vedle sebe chlapa, na kterého se můžu spolehnout. V neděli mi řekl, že neví, co chce a ničím si není jistý a že si není jisty ani naším vztahem, tím, jestli mě má ještě rád a že si nějak nedovede představit stárnout po mém boku a že už nad tím přemýšlí několik měsíců."  Nejhorší ze všeho je ale zhroucení několikaletého snu. "Nečekám snad ani žádnou odpověď - jen jsem se potřebovala někomu svěřit. Mám pocit, že jsem léta žila v iluzích o skvělém vztahu a navenek jsem tak i působila, že se teď stydím někomu přiznat, co prožívám," dodává Kamila.

Čtenář Petr
"Něco podobného, jako jste popsali v článku, právě prožívám. Sice z opačného pohledu - muže, ale plně s článkem souhlasím. Jen u mě je to trošku zkomplikované tím, že máme dvě děti, 17 a 14 roků. Naše manželství posledních asi 10 roků vypadá úplně přesně jako v tom článku. Jen tu vedle sebe žijeme. Když jsem se před časem zeptal ženy při jedné s každodenních hádek, proč my dva spolu vlastně jsme, tak mi řekla: "Protože nám nic jinýho nezbývá. Tak jsem si úplně náhodou - bez úmyslu ( možná jen v podvědomí) našel ženu, s kterou si rozumím, a hlavně se milujeme tak, jak to nebylo s mojí ženou ani v dobách, kdy jsme se ještě milovali. Aby to nebylo všechno tak jednoduché, ona je z Kladna a já z Prostějova. Ale už plánujeme společný život, úplně přesně podle toho o čem se píše v tom článku... a chceme si ho pravdu užít naplno."

Čtenář Dominik
"Mockrát jsem si říkal, jestli jsem udělal dobře a zda to nešlo řešit nějak jinak, ale s odstupem času vidím, že by ke stejné situaci došlo později nebo bych sebe, svou ženu a i své děti trápil a týral našim společným soužitím, které by bylo jen plné hádek, nepochopení a nudy s trochou sexu, shonem po hmotných statcích a jinak nic...... Proto můžu jen souhlasit s moudrou paní Evou, citovanou v závěru článku, že lepší dva skvělé roky, než dvacet průměrných... a já bych dodal NUDNÝCH let soužití s osobou, kde si jen oba myslí a nalhávají, že žijí spolu..., ale přitom žijí pouze vedle sebe."

 

Příběhy jsou redakčně kráceny.  

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Dva mýty o panenství, které ničí život ženám po celém světě

ilustrační snímek

Dvě norské odbornice na sexualitu tvrdí, že toho většina žen a dívek ví o svých intimních partiích málo. Za...

Příběh Marie: Můj vztah s rodiči je rok od roku horší

(ilustrační snímek)

Už několik let žiji se svou rodinou, manželem a malou dcerou v zahraničí. Bylo to vždy přání mého táty, tak jsem...

Jsi zakomplexovaný despota, slyšel Mirek ve Výměně manželek

Mirek (58) žije s rodinou ve Vyškově.

Že je Mirek (58) despota, na tom se tentokrát v premiérové Výměně manželek shodlo celé jeho okolí. „Jsem zklamanej,...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz