Chcete šťastné děti? Nezvyšujte jim kapesné, ale sebedůvěru

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo z rodičů by nechtěl, aby jeho dítě bylo šťastné? Jenže často dojedeme na to, že nevíme, jak to zařídit. Vždyť ani my dospělí někdy nemáme ponětí, co si s vlastním životem počít. Pokud nás nenavede vlastní intuice, můžeme hledat berličku třeba v motivačních knihách pro rodiče.
Při výchově můžou pomoci i motivační knížky, které nabídnou nový pohled na témata, která  vaše děti trápí. (Ilustrační snímek)

Při výchově můžou pomoci i motivační knížky, které nabídnou nový pohled na témata, která vaše děti trápí. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pamatujete, když jsme byli malí? Možná se naše strachy a touhy moc nelišily od těch, které mají dneska naše děti, ale stejně se nedovedu ubránit dojmu, že to bylo bez sociálních sítí, tabletů, škol pro mimořádně nadané děti, značkových outfitů a vychytaných mobilních telefonů tak nějak jednodušší. A možná to měli s výchovou snazší i naši rodiče.

Pozitivní motivace

Přání dětí

která se nedají koupit

Přál bych si, aby se všichni měli rádi a aby neexistovaly zbraně a abych byl prezidentem.

Přeju si najít alespoň ještě jednoho hodnýho kamaráda, ať mají všichni alespoň 3 jedničky na výzo, ať můj pes Ani ke mně pořád chodí do postele.

Ať všichni, až vyrostou, mají dobrou práci a ať se alespoň jeden den nehádám s Adamem.

Ať jsme všichni veselí, a až vyrostem, ať najdeme svoji lásku a máme se rádi.

Aby všichni kamarádi, táta a maminka a babička a všichni, co znám, byli šťastní až do smrti.

Abych měla hodného manžela, až budu velká.

Přeju si veselé rodiče.

Abychom se měli pořád doma rádi.

Mladší ségru nebo kámošku.

Zdroj: děti z pražských ZŠ a dotazovaní v průzkumu agentury Perfect Crowd pro KidMap

Dobrá zpráva ovšem je, že ačkoliv to někdy vypadá, že naše potomky zajímají jen materiální statky, boxík napravo je důkazem, že jejich srdce ještě tak docela nepřeválcovaly peníze a módní trendy. I tak je ale stále nejúčinnější výchovnou metodou jít dětem příkladem, a když už je k něčemu v životě motivovat, tak k lepší víře v sebe sama.

Většina strachů, mindráků nebo nejistot našich dětí totiž pramení z chování jejich okolí a ubránit se dovedou jen opravdu silní jedinci. Dnešní svět je mnohem rychlejší a agresivnější, než býval ještě před pár desítkami let, a i dospělí se někdy v jeho spletitostech, negativních informacích, zvýšených nárocích a nekonečných možnostech výběru ztrácejí jak turista v Boubíně.

Štěstí, nebo úspěch?

Úkolem nás rodičů však není vychovat z potomka dokonale fungující stroj na úspěch. Stačí, když mu předáme co nejvíce vlastních zkušeností a naučíme jej čerpat to nejlepší sám ze sebe, stát si za svými sny, i když ostatním přijdou k ničemu, nepřeceňovat význam peněz, ale také nebát se užít si to, co si zasloužil.

Tipy pro rodiče

Knížky, které vám mohou pomoci při výchově:

Wayne W. Dyer: Jsi skvělý! (Keltner Publishing) - vše, co potřebuje dítě k tomu, aby mohlo prožívat šťastný život, má v sobě.

Linda a Richard Eyrovi: Jak naučit děti hodnotám (Portál) - kniha se soustředí na 12 hlavních hodnot a jejich uplatňování ve výchově.

Wayne W. Dyer: Už žádné výmluvy! (Keltner Publishing) - kniha pro děti od 4 do 10 let o tom, že překážky jsou jen v naší hlavě.

Anne Bacus: Mé dítě si věří (Portál) - k tomu, aby si dítě věřilo, je třeba poznat jeho strachy a úzkosti a vést ho, aby si bylo jisté samo sebou.

Wayne W. Dyer: Jsi mnohem víc, než jen to, co máš (Keltner Publishing) - děti se mohou díky této knize naučit, jak hodnotu peněz nepřeceňovat, ale ani nepodceňovat.

Někteří z nás to zvládnou jen tak bez přípravy třeba při procházce jarní přírodou nebo doma v obýváku, jiní ocení pomoc zvenčí. Třeba herečka Lenka Vlasáková nedá dopustit na motivační knížky. "Mě, mého muže a celou naši rodinu zásadně ovlivnila kniha Už žádné výmluvy!," přiznává.

"Uvědomili jsme si, jak moc nás obklopují a blokují vlastní výmluvy. Děti nejsou tolik ovlivněné, příliš se nevymlouvají, ale mohou se to od dospělých rychle naučit. Mám za to, že pokud si výmluvy uvědomujeme, je pro nás mnohem těžší se vymlouvat," míní herečka a matka čtyř dětí.

Nejen matika, psaní a přírodopis

Motivační knížky ovšem mohou dobře zafungovat i ve školní výuce, kde mohou učitelům pomoci otevřít témata jako sebedůvěra, šikana, vztah k penězům, životní štěstí a podobně.

Velmi dobrou zkušenost má třeba třídní učitelka ze základní školy Emy Destinnové v Praze 6 Marcela Bartošová: "Když jsem vzala knížku Jsi mnohem víc, než jen to, co máš mezi děti, stalo se něco nečekaného," vypráví. 

"Každá věta spustila lavinu názorů, dotazů, začala se odkrývat často bolavá místa v rámci vztahů v rodinách dětí, ve vztazích mezi nimi ve třídě, na povrch začaly vyplouvat staré neodhojené bolístky a křivdy z minulých školních let," chválí si pedagožka. "Děti začaly mluvit. A to je senzační."

S tím, že by se zdravému sebevědomí a vztahu k sobě mělo vyučovat ve škole, souhlasí i Iveta Dušková, herečka a režisérka divadla Cylindr.

"Když v dětství pochopíme a poznáme, kdo jsme, tak máme obrovský náskok a pak v dospělosti se skutečně můžeme věnovat tomu, co nás baví," míní. "A hlavně člověk, který je sám sebou, nemá potřebu se nad nikoho povyšovat ani se před nikým ponižovat, je člověk spokojený. Ale kolik takových lidí opravdu je?" 


Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Lara by jednou chtěla tančit, říká maminka, které pomohl Jarmark

Laře je 11 let a od mala bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Chodí do páté třídy...

Podzimní Jarmark OnaDnes.cz pomohl paní Blance Krouzové s postiženými syny, a protože peněz se vybralo víc, rozhodli...

Najdete na iDNES.cz