Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Díky Vojtovi vidím svět z té lepší stránky, říká Tatiana Vilhelmová

  4:14aktualizováno  4:14
Rok 2011 bude mít herečka Tatiana Vilhelmová zapsaný jako rok změn. Rozešla se se svým manželem, zamilovala se do kolegy Vojtěcha Dyka, z Jihoafrické republiky se po osmi letech vrátila její maminka a nakonec vážně onemocněla. Půl roku po zánětu mozkových blan stále ještě není v pořádku.

Tatiana Vilhelmová | foto: Lucie RobinsonMF DNES

Vizitka:

  • Tatiana Vilhelmová (33) se narodila v Praze. Studovala konzervatoř, ale školu nedokončila.
  • Začala hrát v šestnácti letech, kdy získala roli v povídce Hotel pro sourozence a v seriálu Prima sezóna. O rok později se objevila ve filmu Indiánské léto, za který byla poprvé nominována na Českého lva.
  • Nominace se pak opakovaly ještě několikrát a v roce 2006 Českého lva dostala za ženskou roli ve filmu Štěstí.
  • Její domovskou scénou je od roku 2002 Dejvické divadlo.
  • Před šesti lety se provdala za filmového produkčního Pavla Čecháka, s nímž se letos rozešla. Mají spolu Františka (6) a Cyrila (3).
  • Jejím přítelem je herec a zpěvák Vojtěch Dyk.

Každý večer hrála v létě ve Zkrocení zlé ženy na Hradě, pak se s představením vydala do Brna, kde už jí nebylo dobře. Antibiotika nezabrala a Tatiana Vilhelmová se po představeních v Ostravě nakonec přestala hýbat. Když odjela do nemocnice, už si ji tam nechali. Zánět mozkových blan byl virového původu a na dva měsíce ji vyřadil z normálního života. Nemohla se starat ani o své dva syny.

"Děti byly buď s tatínkem, nebo střídavě s babičkami. Nebyla jsem schopna být s dětmi ani pět minut, postarat se o ně. Frekvence jejich pohybů, hlasy, to všechno bylo strašně náročné," vzpomíná na letošní léto. Dodnes není zdravotně zcela v pořádku, když se delší dobu musí na něco soustředit, začne ji bolet hlava. Zkusila, jestli by nemohla hrát, ale po dvou zkouškách v Dejvickém divadle bylo jasné, že to zatím nepůjde.

Na svoji nemoc se přesto dívá z té pozitivní stránky. Od šestnácti let pracuje a teď se poprvé na delší dobu pracovně zastavila. "Vlastně je to v tuhle chvíli milá nemoc, protože mám od lékařů doporučení dělat všechno, co mi dělá dobře," říká Tatiana Vilhelmová.

Navzdory zdravotním potížím se svými přáteli bude i letos 17. a 18. prosince pořádat tradiční Bazar v Mokré čtvrti. Část jeho výtěžku chce herečka věnovat právě na pomoc matkám, které se kvůli nemoci ocitnou v podobné situaci, ale na rozdíl od ní nemají rodinné zázemí, tak se o jejich děti nemá kdo starat. Nadaci nebo sdružení, které takto postiženým pomáhají, teprve hledá.

"Jsem svobodná matka a jsem spokojená," komentuje svůj osobní život. Se svým novým partnerem, o sedm let mladším Vojtěchem Dykem, nežije. "Vyhovuje mi náš model, kdy spolu nemusíme bydlet a můžeme se vidět, jen když na sebe máme čas a náladu. Ale uvědomuju si, že něco takového je pro většinu lidí ekonomicky obrovský přepych," přiznává.

Vztah s mladším mužem je pro ni naprostou neznámou. Vždycky měla starší muže. "Ten vztah je víc bezprostřední a z Vojtovy strany určitě bezstarostnější. On zatím nezná všechny možné nástrahy a úskalí, neutvrzuje mě v nich a já si díky němu říkám, proč se na všechno dívat z té horší stránky, když to můžu vidět z té lepší. V tom je to příjemnější. Navíc Vojta je obrovsky empatický člověk, to je pro ženu vždycky příjemné," říká Tatiana Vilhelmová.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

My sopranistky jsme takové paničky, říká operní pěvkyně Kačírková

Jana Šrejma Kačírková

Jana Šrejma Kačírková popírá stereotyp, že dobrá operní pěvkyně má být fortelná. Kila navíc se už v opeře nenosí. Na...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Obrazem: Těhotenství Kate sluší. I z porodnice odchází stylově

Těhotenská móda podle Kate.

Stala se trojnásobnou maminkou, přesto vévodkyně Kate vypadá stále fantasticky. Přitom si všechna svá těhotenství...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz