Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milujete se, chce si vás vzít a vy jeho. Jenže je Turek, a ke všemu muslim

  0:23aktualizováno  0:23
Zamilovat se na dovolené v Turecku do pohledného plavčíka nebo číšníka je snadné. Jsou tak galantní, pozorní, romantičtí i vášniví... a časem někdy také dost žárliví a ve své víře až ortodoxní!

Ženy v Istanbulu | foto: Magdalena Havlíková

Na zahalování žen mají v Turecku většinou velký vliv příbuzní. Najdou se rodiny, které se nezahalují už po několik generací, i ty, co to od žen nevyžadují proti jejich vůli. Pro jiné je to ale zásadní otázka.

"Podle mnohých se Turecko fanatizuje a za Atatürka bylo prý mnohem svobodnější," popisuje Češka Eva Sevincli, která v Turecku žije od roku 2003.

S šátkem, nebo bez?

Ve školách a na úřadech ale nesmějí být ženy zahalené, o výjimkách se hovoří v rámci univerzit. Zahalovat se nemůže ani politická reprezentace – to se ale týká pouze jedné poslankyně parlamentu. Na druhou stranu manželky premiéra a prezidenta se zahalují, což způsobilo docela pozdvižení, protože i ty jsou považovány za reprezentantky republiky.

"Před padesáti lety chodily ženy v Istanbulu v krátkých sukních mnohem víc než dnes, bylo jich víc i v parlamentu. Dívky mohly být v plavkách u posvátné hory Ararat, což je dnes naprosto nepředstavitelné."

Turecko je demokratická země a manžel vás k něčemu, na co nechcete přistoupit, nemůže nutit. Pokud se ale nechcete zahalovat a manželova rodina to vyžaduje, způsobíte velké napětí mezi manželem a rodinou. Následně samozřejmě i v manželství, které kvůli tomu může po několika letech i zkrachovat.

Poznejte jeho rodinu


S Turkem se můžete seznámit pochopitelně i mimo Turecko. Pokud ale uvažujete o přestěhování, měla byste si dopředu zjistit o rodině co nejvíc informací.

"I o bratrech a jejich partnerkách nebo manželkách. Není až tak podstatné, jak se muž chová mimo dosah své rodiny. Budete-li žít v Turecku, rodina si ho ´ohlídá´ a bude na něj mít opravdu velký vliv," doporučuje Eva Sevincli. Pro Turky je rodina velice důležitá, není výjimkou, že žijí se svými rodiči, obzvlášť pokud jsou starší a hůře se o sebe sami postarají.

Ženy v Istanbulu
Takto vypadá většina svatebních obřadů na istanbulských radnicích

"Není moc pravděpodobné, že by se kvůli vám partner rozhádal s rodinou na několik let, nebo se s nimi dokonce přestal stýkat, jako se stává v České republice," doplňuje Eva.

Vdavky v Turecku

Velká část tureckých muslimských rodin bude od cizinky očekávat, že přestoupí na islám, a pokud mají žít pod jednou střechou, tak že se nechají i sezdat. V zemi existují sňatky oficiální a neoficiální – islámské prováděné imámem.

Při neoficiálním svazku jsou partneři svoji pouze v očích Koránu, manželství ale nemá žádný legální rámec. Na obřad si rodina pozve imáma domů, rodiče nevěsty a ženicha spolu uzavřou smlouvu o tom, jak vysoké bude věno. Následně společně pronesou modlitbu a zopakováním veršů po imámovi nevěsta přestupuje na islám.

Na znamení panenství se dává nevěstě červená stužka kolem pasu, ale viděla jsem ji už omotanou kolem dívky ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Pokud ale chtějí být manželé svoji i v očích státu, musí se nechat oddat na úřadě nebo si pozvat povolaného úředníka na místo obřadu. Na úřadě se dá samozřejmě uspořádat i honosnější svatba s obřadem, zajímavé je, že při něm svatebčané i novomanželé sedí.

"Je to trochu jako na nějaké konferenci – sedíte za stolem s mikrofonem, ale oblečená do krásných šatů, vedle vás je oddávající a manžel a svatebčané sedí naproti vám," popisuje Eva, která se sama v Turecku provdala. "Na znamení panenství se dává nevěstě červená stužka kolem pasu, ale viděla jsem ji už omotanou kolem dívky ve čtvrtém měsíci těhotenství," poznamenává.

Češka Eva Sevincli s půlroční dcerou
Češka Eva Sevincli s půlroční dcerou

Většina žen v Turecku zůstává v domácnosti – kolem osmdesáti procent. Ve velkých městech je počet pracujících nepodstatně vyšší než na vesnicích. Neznamená to ale, že by ženy v domácnosti vůbec nepracovaly, jejich práce však zůstává spíš nelegální. Často pomáhají rodinnému rozpočtu třeba hlídáním dětí, úklidem, pletením svetrů a podobně.

Nezůstávají doma pouze ze své vůle nebo na přání rodiny a manžela, ale také proto, že nejsou v zaměstnání vyloženě vítány s otevřenou náručí.

Ženy na venkově nemají mnoho šancí na práci, protože je jí mimo větší města málo. Čísla ale mohou být zkreslena také faktem, že velké množství lidí pracuje nelegálně a za prací odchází do větších měst. Kurdky podle svých zvyků nepracují nikdy.

Rozvod

Pokud si cizinka s Turkem přeci jen nerozumí a rozhodne se pro rozvod, nejedná se o takové drama, jak bychom si mohli představovat pod dojmem některých filmů (například Bez dcerky neodejdu).

Ženy v Istanbulu - svatebním zásnubám někdy předchází tradiční henový obřad
Svatebním zásnubám někdy předchází tradiční henový obřad.

Muslimský sňatek uzavřený imámem může ukončit pouze manžel tak, že třikrát vysloví: Rozvádím se, rozvádím se, rozvádím se. Takový sňatek ale legálně neexistuje, a proto ženu k ničemu nezavazuje.

Muslimský sňatek uzavřený imámem může ukončit pouze manžel tak, že třikrát vysloví: Rozvádím se, rozvádím se, rozvádím se.

Oficiální svazek lze podle zákona ukončit po roce odděleného života, pokud se ale manželé dohodnou, soud nebude okolnosti příliš zkoumat. Protože je v Turecku církev zcela oddělená od státu, rodinný zákoník je podobný tomu českému. Děti ve většině případů zůstávají po rozvodu s matkou, na kterou mívají silnější vazbu.

"V případě, že by došlo k nejhoršímu a manžel vám sebral pas, pak na nic nečekejte a odejděte, dokud můžete. Na český konzulát můžete přijít i bez dokladů a dostanete pomoc – doklad k vycestování a v případě nutnosti i ubytování a nějaké peníze na jídlo," radí Eva Sevincli, která také spolupracuje s českým konzulátem v Istanbulu.

Problém je, pokud máte dítě, protože v takovém případě je nejlepší odejít bez něj a podat žádost o rozvod a o svěření do péče. Pokud byste odešla s dítětem, bude se jednat o únos a je velmi pravděpodobné, že vám na základě toho mezinárodní soud následně dítě nepřidělí. To je katastrofický scénář, ke kterému by nemělo dojít, pokud se budete dopředu o všem dobře informovat a budete vědět, co čekat.

Ženy v Istanbulu


užitečné rady

1. Pro Turky je obtížné vycestovat ze země kamkoliv na západ, protože jsou vůči nim úřady velmi opatrné s vydáváním víz. Najde se proto mnoho takových, kteří by pro získání víza udělali téměř cokoliv - třeba se provdali za cizinku.

2. V turistických centrech na jihu Turecka není neobvyklé vidět dvacetiletého Turka s padesáti- či šedesátiletou Britkou nebo Němkou. Mladíci se chovají neobyčejně pozorně a není divu, že se to ženám líbí, protože je téměř nosí na rukou. To samozřejmě neznamená, že by takoví byli všichni.

3. Všeobecně ale platí, že byste se měla chovat podezřívavě ke dvořícímu se zaměstnanci hotelu nebo restaurace v turistické zóně.

4. Turci jsou ale celkově velice vášniví a snadno vzplanou. Že se do vás zamilují během pár minut, není nic neobvyklého a neznamená to nutně, že jde o přetvářku.

5. Slovanky považují Turci za velmi atraktivní a mnozí si je spojují s ideální krásnou (často světlovlasou) ženou, která umí vařit a obstarat domácnost, a navíc je úžasná milenka.

6. Protože jsou vášniví, jsou zároveň také dost žárliví.

7. Opatrná byste pak měla být, pokud nemáte zájem o vážný vztah. Přestože se muž může ze začátku tvářit, že se jedná jenom o bezvýznamný románek, začne zřejmě brzy vztah brát vážně a toužit po svatbě. Být v chomoutu je pro Turky a jejich rodiny důležité. Ale protože Turecko je země s více než sedmdesáti miliony lidí žijícími v sedmi rozdílných regionech, je i jejich přístup k manželství velmi individuální.

Autoři:


Nejčtenější

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Terezie: Děti mi vyčítají, že upřednostňuji jejich sestru

Jsem matkou tří dětí. Všechny už jsou dospělé a zatímco dvě nejstarší žijí spořádané životy, nejmladší dcera se tzv. nepovedla. Už od puberty s ní jsou jen...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?
Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?

Před pár lety si všichni pořizovali micelární vodu, výrobci ale zašli ještě dál. Zázračné micely, které vážou všechny ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.