Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městské děti tloustnou a mají strach z přírody

  20:30aktualizováno  12. srpna 13:42
Pro dnešní děti existuje výstižný název: je to počítačová generace. U obrazovky tráví veškerý volný čas a odráží se to na jejich zdraví. Nemají fyzickou kondici, trpí často alergiemi, tloustnou. A z přírody mají strach.
Obézních dětí stále přibývá. Ilustrační foto

Obézních dětí stále přibývá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Městské děti vůbec nepobývají v přírodě a není to jen jejich vina. Rodiče mnohdy vůbec nemají čas s nimi zajet třeba do lesa, kde by mohly volně běhat. Sáhnou tedy po počítači, který mají nejblíže," všimla si socioložka Helena Vostradovská, která spolu s týmem odborníků zkoumala odcizování dětí přírodě téměř dva roky.

To, že nejmladší generaci chybí kontakt s přírodou, jde poznat velice snadno. "Děti jsou přepečovávané a pohybují se pouze v interiérech. I do školky je rodiče vozí autem. Je tím narušená jejich imunita a zvyšuje se riziko alergií," říká Vostradovská.

Některé školky podle jejích slov musely přestat organizovat pobyty v přírodě, protože děti braly tolik léků na různé alergie, že bylo nad síly učitelek to zvládat.

Vedoucí na letních táborech musí zase často čelit dětským protestům, když malým táborníkům oznámí, že plánují pěší túru. "Pořád se ptají, proč by měli chodit pěšky a proč radši nejedeme autobusem," říká Libor Zámecký. Jezdí s dětmi na tábory patnáct let a říká, že delší túry už děti nezvládnou.

"Nemůžeme si dovolit chodit s nimi takové túry jako před deseti lety. Fyzicky na to prostě nemají," míní Libor Zámecký.

Děti sedí u počítače, nehýbou se a tloustnou. Právě kvůli nedostatku pohybu a vysedávání u počítače či televize trpí stále víc dětí nadváhou a obezitou.

"Obézních dětí stále přibývá, ale nejsou na tom zatím tak špatně jako dospělí," tvrdí Vojtěch Hainer z České obezitologické společnosti. Není však výjimkou, že dnes lékaři řeší nadváhu i u tříletých dětí.

Ve třech letech 25 kilo
"V naší péči je holčička předškolního věku. Když ji k nám přivedli, byly jí tři roky a vážila místo běžných patnácti pětadvacet kilo," popsala dětská lékařka Marie Finková. Podle její zkušenosti se děti svou obezitou začnou zabývat až v pubertálním věku. "To už si uvědomují, že jde o problém, a s dietologem spolupracují," dodala.

I ona vidí důvod, proč děti tloustnou, hlavně v nedostatku pohybu. "Děti s nadváhou jsou většinou omluvené z tělocviku, aby se jim spolužáci nesmáli," dodala lékařka s tím, že i sportoviště jsou dnes plná sportovně založených dětí místo těch, které by pohyb potřebovaly mnohem víc. "To je chyba. Dřív také trávily rodiny víkendy na výletech v přírodě, což už dnes není časté," dodala lékařka.

Městské děti se tak s přírodou seznamují pouze zprostředkovaně - hlavně přes televizi. Té skutečné se pak bojí a strach jim nažene třeba obyčejný pavouk. "Pokud je navíc rodiče straší klíšťaty a bakteriemi, které na ně údajně v lese číhají, vybuduje si dítě k přírodě negativní vztah," připomíná socioložka Vostradovská s tím, že dospělí chybují, když se snaží dítě příliš chránit.

"Příkladem může být zakrývání pískovišť plachtou. Je dokázáno, že pod plachtou se množí plísně a bakterie mnohem víc, než kdyby byl prostor nechán odkrytý," říká. Ona sama prý zná školky, kde učitelky plachtu ani neodkrývají, protože ji neunesou. "To je paradox. Postavíme dětem pískoviště, ale pak jim stejně znemožníme je používat," diví se Vostradovská.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Chcete počít dítě? Dejte si denně malé pivo, radí mužům vědci

muž pivo

Lidem, kteří plánují rodinu, se doporučuje vynechat alkohol, aby tak zvýšili šanci na otěhotnění. Italská studie ovšem...

Čekám miminko a chci pro něj lepší start, než jsem měla já, říká Radka

Těhotenství (ilustrační foto)

Radka otěhotněla do nepříznivých podmínek a neumí si se situací poradit. Díky včasné pomoci a podpoře se však bez...

Čtyři největší chyby, které děláme při výchově dětí, ale nevíme o nich

Pláž, ilustrace

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A...Najdete na iDNES.cz