Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městské děti tloustnou a mají strach z přírody

  20:30aktualizováno  12. srpna 13:42
Pro dnešní děti existuje výstižný název: je to počítačová generace. U obrazovky tráví veškerý volný čas a odráží se to na jejich zdraví. Nemají fyzickou kondici, trpí často alergiemi, tloustnou. A z přírody mají strach.
Obézních dětí stále přibývá. Ilustrační foto

Obézních dětí stále přibývá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Městské děti vůbec nepobývají v přírodě a není to jen jejich vina. Rodiče mnohdy vůbec nemají čas s nimi zajet třeba do lesa, kde by mohly volně běhat. Sáhnou tedy po počítači, který mají nejblíže," všimla si socioložka Helena Vostradovská, která spolu s týmem odborníků zkoumala odcizování dětí přírodě téměř dva roky.

To, že nejmladší generaci chybí kontakt s přírodou, jde poznat velice snadno. "Děti jsou přepečovávané a pohybují se pouze v interiérech. I do školky je rodiče vozí autem. Je tím narušená jejich imunita a zvyšuje se riziko alergií," říká Vostradovská.

Některé školky podle jejích slov musely přestat organizovat pobyty v přírodě, protože děti braly tolik léků na různé alergie, že bylo nad síly učitelek to zvládat.

Vedoucí na letních táborech musí zase často čelit dětským protestům, když malým táborníkům oznámí, že plánují pěší túru. "Pořád se ptají, proč by měli chodit pěšky a proč radši nejedeme autobusem," říká Libor Zámecký. Jezdí s dětmi na tábory patnáct let a říká, že delší túry už děti nezvládnou.

"Nemůžeme si dovolit chodit s nimi takové túry jako před deseti lety. Fyzicky na to prostě nemají," míní Libor Zámecký.

Děti sedí u počítače, nehýbou se a tloustnou. Právě kvůli nedostatku pohybu a vysedávání u počítače či televize trpí stále víc dětí nadváhou a obezitou.

"Obézních dětí stále přibývá, ale nejsou na tom zatím tak špatně jako dospělí," tvrdí Vojtěch Hainer z České obezitologické společnosti. Není však výjimkou, že dnes lékaři řeší nadváhu i u tříletých dětí.

Ve třech letech 25 kilo
"V naší péči je holčička předškolního věku. Když ji k nám přivedli, byly jí tři roky a vážila místo běžných patnácti pětadvacet kilo," popsala dětská lékařka Marie Finková. Podle její zkušenosti se děti svou obezitou začnou zabývat až v pubertálním věku. "To už si uvědomují, že jde o problém, a s dietologem spolupracují," dodala.

I ona vidí důvod, proč děti tloustnou, hlavně v nedostatku pohybu. "Děti s nadváhou jsou většinou omluvené z tělocviku, aby se jim spolužáci nesmáli," dodala lékařka s tím, že i sportoviště jsou dnes plná sportovně založených dětí místo těch, které by pohyb potřebovaly mnohem víc. "To je chyba. Dřív také trávily rodiny víkendy na výletech v přírodě, což už dnes není časté," dodala lékařka.

Městské děti se tak s přírodou seznamují pouze zprostředkovaně - hlavně přes televizi. Té skutečné se pak bojí a strach jim nažene třeba obyčejný pavouk. "Pokud je navíc rodiče straší klíšťaty a bakteriemi, které na ně údajně v lese číhají, vybuduje si dítě k přírodě negativní vztah," připomíná socioložka Vostradovská s tím, že dospělí chybují, když se snaží dítě příliš chránit.

"Příkladem může být zakrývání pískovišť plachtou. Je dokázáno, že pod plachtou se množí plísně a bakterie mnohem víc, než kdyby byl prostor nechán odkrytý," říká. Ona sama prý zná školky, kde učitelky plachtu ani neodkrývají, protože ji neunesou. "To je paradox. Postavíme dětem pískoviště, ale pak jim stejně znemožníme je používat," diví se Vostradovská.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

VIDEO: Kroužení s obručí v těhotenství zkoušejí i české ženy

Těhotná žena dělá hula hop přes své břicho

Internet obletělo video, na kterém žena ve vysokém stupni těhotenství krouží s obručí (tzv. hula hoop) okolo břicha....

Jak zvládnout pubertu: podporujte děti v jejich zájmech a komunikujte

Ilustrační fotografie

Prošel si jí každý z nás, ale jako bychom na to v dospělosti zapomněli. Řeč je o pubertě, období, kdy člověk začíná...

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

Najdete na iDNES.cz