Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

  12:00aktualizováno  12:00
Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí přirozeně. A pak jsou tu rodiče, kteří se rozhodnou nechat si miminko i navzdory genetickému riziku. Co se dělo v plzeňské porodnici v dalším dílu pořadu Malé lásky?
Část 1/3
Honza se sice bál být u porodu, ale postavil se k tomu jako chlap.

Honza se sice bál být u porodu, ale postavil se k tomu jako chlap.

Miminko si mladí rodiče vyvzdorovali

Jednadvacetiletá Marie zjistila, že je těhotná, když přišla k lékaři s bolestí břicha. „Je pravda, že mohla počkat, protože život má před sebou. Ale když se to stalo, tak se to stalo,“ zhodnotila situaci pozitivně naladěná nastávající babička Martina.

Fotogalerie

Ta s manželem, druhou dcerou, která je kvůli svalové dystrofii na vozíčku, i budoucím tatínkem doprovodila Marii do porodnice. A právě onemocnění sestry, které je zhruba z padesáti procent dědičné, bylo důvodem, proč musela na začátku těhotenství Marie na genetiku do Plzně.

„Paní doktorka četla zprávy mojí sestry a řekla mi, že tu nemoc mám taky a že to mám radši dát pryč,“ vzpomněla si na nepříjemný zážitek. Ona i její partner Ján, kterému je dvaadvacet let, se však rozhodli navzdory určitému riziku miminko si nechat.

„Ani na chvilku jsem nepřemýšlela o tom, že dám malou pryč. Věřím tomu, že bude zdravá,“ dodala k tomu budoucí maminka. Ona i její partner věřili, že dítě přijde na svět zdravé.

„Honza je kluk, který ví, co chce,“ pochválila zetě Martina. Pro dceru udělá první poslední, chodí do práce, stará se. Ze své první výplaty koupil plenky a dětskou kosmetiku pro malou. „To je pro mě plus,“ uzavřela.

Ona i Honza byli s Marií až do porodu na pokoji, střídali se v masírování, povídali si s ní, vtipkovali se zdravotnickým personálem. Ač měli jistě i oni obavy, snažili se, aby u porodu vládla dobrá nálada.

Sama Marie snášela porodní bolesti s neuvěřitelným klidem a statečností. Prakticky ani nepípla. A to se ještě před porodem přiznala do kamery, že se bojí bolestí a toho, jestli to zvládne.

I Jan přiznal, že měl obavy být u narození dcery Marie Rozálie. „Ze začátku jsem měl strach jít k porodu. Ale pak sem si řekl: jsem chlap, musím k tomu tak přistoupit,“ svěřil se.

„Krásný, už kolem hlavičky zbývá jen půl centimetru,“ zaradovala se porodní asistentka. „Už budeme moct tlačit.“ A nešetřila slovy chvály: „Vy to zvládáte úplně perfektně. Taková mlaďoučká a taková šikovná!“

U porodu byl také docent Zdeněk Novotný, který se netajil tím, jak obdivuje ženy, které rodí. „Čím déle to porodnictví dělám, tím víc jsem rád, že chlapi nemusí rodit,“ přiznal. A když přišla k radosti všech přítomných na svět zdravá krásná holčička, všem se ulevilo.

„V tomto případě můžeme říct, že paní Dudová udělala šťastné rozhodnutí, protože dítě, které se narodilo, nejevilo žádné známky poruchy,“ uzavřel docent Novotný. „A já věřím, že i v budoucnu zůstane zdravé.“

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

OBRAZEM: Třicet korun za každý kilometr. Přijďte s námi pomáhat dětem

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu...

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu Teribear hýbe Prahou, který na pražském...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...

Velká dávka emocí, nastávající maminka na vozíčku i fotbal v porodnici

Lucie a Ladislav

Plzeňská porodnice byla svědkem jednoho z nejdojemnějších příběhů z cyklu Malé lásky. Hendikepované Lucii a jejímu...Najdete na iDNES.cz