Po hormonální léčbě nebo umělém oplodnění se rodí téměř desetina českých dětí. Ilustrační foto.

Po hormonální léčbě nebo umělém oplodnění se rodí téměř desetina českých dětí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Léky na neplodnost zdraží o tisíce

  • 200
Téměř každé desáté dítě přijde v Česku na svět díky tomu, že jeho matka prošla léčbou neplodnosti nebo umělým oplodněním. Od příštího roku bude muset řada dvojic, jež se snaží o otěhotnění, platit víc.

ČTĚTE TAKÉ:
Čeká nás doba umělého rozmnožování?
Neodkládejte mateřství, varují lékaři

Nadě bylo před pár týdny třicet, ale narozeniny moc neslavila. Ten nejlepší dárek je totiž pořád v nedohlednu: dítě.

"Mám za sebou hormonální léčbu a všechny tři pokusy o oplodnění, které hradí pojišťovna. A nic. Další pokusy si musíme zaplatit sami. Dosavadní léčba a další platby lékařům, protože ne všechno pojišťovna hradí, přišly na třicet tisíc," popisuje mladá žena z Olomouce.

Od příštího roku však mnohé páry, které touží po dítěti a otěhotnění se jim nedaří, budou muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Kategorizační komise, která určuje, kolik za léky příští rok zaplatí pojišťovny, totiž snížila úhrady u moderních léků na neplodnost.

Za ty se už dnes doplácejí vysoké částky - za jeden léčebný cyklus tři až tři a půl tisíce korun. Nově to bude zhruba o dva a půl tisíce víc.

Tonko Mardešič ze sekce umělého oplodnění České gynekologicko-porodnické společnosti míní, že je to krok zpět.

"Pojišťovny sice hradí léky staršího typu, ale ty nemůže užívat každý. Jsou ženy, které tyto preparáty nemohou vůbec dostávat, protože jsou na jejich složky alergické," říká.

"Začíná to vypadat, že kdo dítě nemůže mít přirozenou cestou a není bohatý, má smůlu," dodává.

Léky na stimulaci vaječníků jsou dvojího původu: buď se vyrábějí z moči žen po menopauze, nebo uměle. Ty první jsou mnohonásobně levnější a pojišťovna je hradí. Obsahují však kromě účinných hormonů i další látky, které mohou přivodit nepříjemné vedlejší účinky.

Ty druhé, které se používají častěji, hradí pojišťovna jen zčásti a teď za ně bude platit ještě méně.

Šéf kategorizační komise však tvrdí, že Česká republika je k lidem, kteří se snaží léčit neplodnost, štědrá i tak dost. "Jsou země, které umělé oplodnění z veřejných prostředků nehradí vůbec."

"Navíc, kolik lidé doplatí, záleží na farmaceutických firmách. Mohou léky zlevnit," dodává.

"To není možné očekávat," oponuje Jan Křemenák z firmy Organon, která jeden z moderních léků na neplodnost vyrábí. "Už teď jsou tyto léky v Česku téměř o deset procent levnější než v zemích, ze kterých si kategorizační komise bere příklad - ve Španělsku i ve Francii."

Ministr zdravotnictví David Rath je ještě pragmatičtější. Podle něj nejde o nic jiného než o boj farmaceutických firem. "Když někdo začne vyrábět preparát účinkující úplně stejně jako lék, který už existuje, ale je pětkrát dražší, a chce, abychom ho proplatili, tak s něčím takovým ať se ty firmy jdou třeba ... vyfotografovat," řekl.

Lékovou vyhlášku zdražující některé léky na léčbu neplodnosti se chystá podepsat v nejbližších dnech. "A nic v ní měnit nebudu. Nechci být nařčen, že zasahuji do rozhodování komise," vysvětluje.

,