Od prvního srpna se opět zvednou doplatky za léky.

Od prvního srpna se opět zvednou doplatky za léky. | foto: Profimedia.cz

Léky letos už počtvrté podraží

  • 78
Už od 1. srpna budou muset lidé v lékárnách sáhnout hlouběji do kapsy. Letos přitom už počtvrté. Ministr zdravotnictví David Rath totiž včera podepsal novou vyhlášku o lécích, která v řadě případů zvýší doplatky za ně. Mohlo by se to týkat například epileptiků.

Ti, kteří se léčí Keprou, doposud dopláceli za lék přibližně 400 korun. Nyní by měl být zhruba o dvě stokoruny dražší. Lék Pregabalin by měl podražit dokonce o více než 700 korun a Topamax o stokorunu na měsíc.

Ceny doplatků se však v každé lékárně liší. Ministr David Rath počítá s tím, že farmaceutické firmy léky zlevní a doplatky pro pacienty se sníží. Výrobci léků to však v řadě případů neudělají, protože Česko už teď patří ke státům, kde jsou léky nejlevnější v Evropě.

"Řadíme se k nejšetrnějším státům vůči pacientům," chlubí se ministr David Rath.

Zároveň patříme k zemím, kde je rozhodování o desítkách miliard za léky nejméně průhledné, za což Česku hrozí sankce od Evropské unie.

"Rozhodování o úhradách léků proběhlo za zavřenými dveřmi, bez předem známých pravidel pro hodnocení léčiv z hlediska jejich účinnosti pro pacienty a užitku pro zdravotnictví. Výsledkem je neprůhledné rozdělení desítek miliard korun z veřejného zdravotního pojištění," komentuje to Jana Mikotová z Mezinárodní asociace farmaceutických firem.

"Systém lékových úhrad porušuje právo Evropské unie a ministr tak pro Česko zvyšuje riziko soudního procesu před Evropským soudním dvorem," dodává.

Ministr Rath: Ušetříme až dvě miliardy
David Rath si pochvaluje, že se díky vyhlášce podaří z veřejného zdravotního pojištění ušetřit až dvě miliardy korun.

Jeho stínový protějšek, senátor za ODS Tomáš Julínek, však už teď plánuje, že pokud se do funkce ministra dostane, vyhlášku zruší a vydá novou. Bojí se omezení péče o pacienty.

Vyhláška je dost sporná. I přesto, že David Rath tvrdí, že každý může dostat místo léku s doplatkem jiný lék zdarma, není to pravda.

"Ve skupině léků, které ředí krev, vyhláška uvádí jako plně hrazený lék, který od srpna loňského roku není v Česku registrován," říká Josef Suchopár z firmy InfoPHARM, která se trhem s léky zabývá.

Přesto, že doplatky za léky rostou, stále se jimi v českých domácnostech plýtvá. Studenti Farmaceutické fakulty z Hradce Králové ve svém výzkumu zjistili, že v popelnici každý rok skončí léky za šest miliard korun. Každá druhá krabička je přitom úplně nový, nerozbalený lék.

,