Léčba rakoviny nemusí být důvodem k přerušení těhotenství

Lékaři se dlouho domnívali, že všechny těhotné ženy by měly při onemocnění rakovinou raději podstoupit interrupci. To mělo ochránit ženy před vážnějším typem onemocnění a plod před možným poškozením při chemoterapii. Odborníci tuto představu vyvracejí. Podle informací, které poskytla Česká společnost podpory zdraví, vědci z Houstonu v USA osm let sledovali život a zdraví 22 žen, které byly v době těhotenství léčeny na rakovinu prsu, i osudy jejich dětí. Doba přežití těchto pacientek se nelišila od ostatních žen. Chirurgické odstranění prsu, ani ozařování a chemoterapie neměly vliv na zdraví plodu.

Předseda České onkologické společnosti Pavel Klener řekl, že české zkušenosti ukazují, že v případě léčby rakoviny prsu v prvních třech měsících těhotenství je plod značně ohrožen. V pozdějších fázích je možné dítě donosit. Případy projevu nádoru prsu při těhotenství jsou velmi vzácné. Většinou těhotenství zhorší stav nádoru a léčba musí být agresivní, uvedl Klener.

Podle amerických šetření by si čtvrtina žen, které podstoupí léčbu rakoviny prsu, přála mít děti. Vědci v Seattlu zkoumali, jaká rizika mohou v takovém případě ženy očekávat. Je totiž známo, že hormonální změny mohou podpořit růst rakovinových buněk. Sledovali proto 53 žen, které otěhotněly v období po onkologické léčbě, a dalších 265 žen, které se léčily na rakovinu v době před přechodem. Počet žen, u nichž se rakovina vrátila, se v obou skupinách nelišil. Smutné však bylo zjištění, že 24 procent těhotných bývalých pacientek o dítě přišlo. To může mít podle amerických vědců dvě příčiny. Buď léčba rakoviny narušuje hormonální funkce těla a snižuje schopnost donosit dítě, nebo příčina rakoviny prsu vyvolává menší způsobilost k těhotenství.