Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Latex skrývá nebezpečí. Třeba alergii na kondom

  • 10
Vyrážka, která se objeví na přirození po souloži, nemusí hned znamenat nákazu pohlavní chorobou. Pokud jste použili kondom, může být důvodem nevzhledně vyhlížejícího ekzému jen alergie na latex, z něhož je pánská ochrana vyrobena.

Doktoři se s alergií na latex setkávají v posledních letech stále častěji, v odborné literatuře se už dokonce píše o epidemii. Jde o imunologicky podmíněnou reakci na určité proteiny a přídavné látky obsažené v přírodním latexu.

Jak připomněl odborný server www.bez-alergie.cz, škodlivá reakce na latex se stává častou příčinou chorob z povolání a zaujímá páté místo mezi všemi závažnými alergickými reakcemi.

Kromě kondomů se z latexu vyrábí spousta věcí každodenní potřeby. Například pneumatiky, pláštěnky, hračky, dětské balonky či savičky u dětských lahví. Z latexu je i mnoho zdravotních pomůcek: rukavice, infuzní sety, kanyly či zátky na zkumavky.

Rizikoví zdravotníci

V přírodním kaučuku vědci identifikovali více než 150 bílkovin, přičemž 35 z nich může působit jako alergeny.

Co je latex

Latex je bílá tekutina, která vzniká v mléčnicích některých rostlin. Přírodní latex se získává na kaučukovníkových plantážích. Používá se jako výchozí surovina pro výrobu pneumatik, těsnění, hadic, kondomů nebo latexového oblečení. Latex je možné vyrábět i synteticky.

Zdroj: Wikipedie

V běžné populaci se "latexová alergie" objevuje u 1 až 6,5 procenta lidí, ovšem v rizikových skupinách to je až třetina. Mezi rizikové patří například zdravotníci, kteří jsou s latexem v kontaktu takřka pořád.

"Pracovala jsem jako instrumentářka, ale musela jsem z nemocnice odejít, protože se u mě nedávno objevila alergie na latex. Bohužel se s tím nedalo nic dělat a tak pro mě práce na sále skončila," popsala svou zkušenost iDNES.cz bývalá zdravotní sestra Martina Kolářová.

Další ohroženou skupinou jsou pacienti, kteří musí opakovaně na operace, a také děti s rozštěpem páteřního kanálu. Vzhledem k poruše vyprazdňování močového měchýře je musí zdravotníci opakovaně cévkovat, což nejspíš vede ke vzniku alergie.

Vědci ovšem uvažují také o variantě, že někteří lidé zdědili sklony k alergii na latex ve svých genech.

Vyrážka, ale i astma

Alergie se obvykle projevuje na místě, kde se latex "sejde" s pokožkou. Nejčastěji se na postiženém místě objeví ekzém. Mezi další projevy patří kopřivka, otoky, ale také dušnost nebo celkový šok.

U některých lidí dokonce může latex vyvolat astma. Například když se ochranné rukavice ošetřují uvnitř práškem, na němž se pak drží částečky latexu, který člověk vdechuje.

Pryč od latexu

Základním způsobem, jak zabránit alergickým reakcím, je vyhnout se výrobkům z latexu. To je snazší v případě, pokud nemocný člověk nepřichází s latexem do kontaktu v práci. V opačném případě je nutné změnit pracoviště.

Někdy je ovšem možné nahradit latexové pracovní pomůcky za výrobky z jiného materiálu. Jako náhrada se používá styren, neopren nebo polyvinylchlorid.