Může za to nadváha a nezdravý životní styl. Ilustrační foto.

Může za to nadváha a nezdravý životní styl. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kvůli ucpaným cévám umírají v Evropě nejvíc Češi

  • 84
Dá se tomu možná říkat daň za dobré jídlo: každý desátý člověk u nás totiž umírá na nemoci způsobené zanesenými cévami. Jak vyplývá z mezinárodního srovnání Světové zdravotnické organizace, Česko statistice vévodí: jsme první co do úmrtnosti na aterosklerózu mezi třiadvaceti zeměmi Evropy.

A nejen to. Jen ve dvou dalších zemích Evropy umírá kvůli zaneseným cévám více než pět procent lidí - v Polsku a v Maďarsku. Ve většině ostatních zemí je těchto úmrtí mnohem méně než pět procent.

"Zčásti je možné, že naši lékaři při vyplňování formulářů o úmrtí postupují špatně, a když si nejsou úplně jistí, na co člověk zemřel, tak zaškrtnou aterosklerózu. Ale i tak je pravda, že je u nás počet těchto úmrtí vysoký," říká Šárka Kasalová-Daňková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Tato nemoc je přitom zrádná. Nebolí, ale člověk najednou padne a je mrtvý. V tepnách, které k srdci přivádějí krev, se totiž léta usazují tukové plátky, tepna se zúží nebo ucpe a člověk zemře na infarkt.

Ucpané cévy přitom úzce souvisí s přejídáním, nezdravým jídlem, a tedy i s obezitou. Problémy s váhou má přitom polovina dospělých lidí.

"Z nedávné studie, která proběhla v několika okresech republiky, vyplynulo, že nadváhou trpí každý druhý Čech a Češka," říká internista Štěpán Svačina.

Sám je proto tváří kampaně ministerstva zdravotnictví, která má za cíl bojovat proti obezitě. Lékaři už dokonce vyhlásili nadváze válku.

"Při vládě vznikla Národní rada proti obezitě a pracujeme na tom, aby Česko mělo něco jako Národní plán boje proti obezitě, protože to považujeme za velmi potřebné. Měli jsme schůzi zrovna před týdnem, ale než bude plán hotový, ještě to nějaký měsíc potrvá," říká Štěpán Svačina.

V zemi, kde má polovina lidí nadváhu, není náhoda, že nemocnice čím dál častěji zařazují mezi své výkony takzvanou bandáž žaludku. To je zákrok, který pomůže zúžit žaludek, ten tak může přijmout méně potravy a člověk hubne.

Své o tom ví třiapadesátiletá Miroslava Mrowiecová. "Během dvou let jsem přibrala 40 kilogramů a vážila jsem 116 kilo," vypráví žena. Kvůli metabolické poruše těla však nedokázala sama zhubnout, a to ani za pomoci léků. "Cholesterol mi vyskočil na dvojnásobek a taky tlak jsem měla vysoký. Prostě – ideální kandidátka na infarkt," vzpomíná. Před jedenácti měsíci ji operoval robot v Nemocnici Na Homolce a zabandážoval jí žaludek.

"Od té doby hubnu pomalu, ale jistě zhruba o kilo a půl měsíčně. Teď mám dole 14 kilogramů a už nemusím obcházet všechny schody. A taky cholesterol i tlak se vrátily k normálu. Už se těším, až budu mít zase svých pětasedmdesát kilo," říká.

,