Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Relaxace | foto: Profimedia.cz

Krátkodobý stres pomáhá k výkonům, dlouhodobý ničí. Naučte se relaxovat

  • 2
Úbytek energie, špatná nálada i drobné zdravotní obtíže mohou vznikat v důsledku psychických, ale i tělesných obtíží. Jedinou cestou, jak znovu získat svůj životní elán, je pokusit se harmonizovat obojí. Tělo i duši.

Možná to vypadá nepravděpodobně, ale stres a pozitivní životní energie jsou si velmi podobné. Emoce, které tvoří dvě strany jedné mince. Jen málokdo sice touží žít ve věčném stresu, ale trocha vzrušení nikomu nezaškodí, naopak vlije do žil velkou dávku síly a aktivity.

Může za ni samozřejmě adrenalin. V některých případech, jako jsou mezní životní situace, nám právě stres umožňuje stimulovat naše síly a vše překonat. Jistě ve svém okolí najdete někoho, kdo ze sebe vydá to nejlepší jedině pod tíhou stresu.

Třeba kolegyně, která si nechává vše na poslední chvíli, a zatímco vy už byste se zhroutili, ona dokáže náročný projekt zvládnout přes noc. A líp než kdyby na něm pracovala týden.

Dlouhodobý stres škodí

Někdy dochází ke ztrátě síly a vleklému stresu, který vás ovšem spíš užírá, než stimuluje, i v důsledku fyzických aspektů, jako je drastická dieta, nespavost nebo vleklé problémy v rodině či zaměstnání.

"To už není v žádném případě stres ,zdravý‘, který budí k aktivitě. Naopak pokud trvá dlouho nebo je neobvykle silný, brzy se to projeví na našem organismu. Počáteční příliv energie, který stres vyvolává, pomalu slábne, častěji se vyskytuje vysílení než náboj a blíží se zdravotní obtíže. A s těmi už je potřeba něco dělat dříve, než se takzvaně sesypeme," dodává klinický psychiatr MUDr. Zdeněk Navrátil, CSc. Na posílení vitality existuje celá řada zaručených rad a postupů.

Nejsou ovšem univerzální a na každého zabírá něco jiného. Něco společné ale přece mají. Je třeba vybalancovat tělo i duši. Jedno bez druhého prostě nefunguje.

"Jsou to možná otřepané fráze, ale cvičení, masáže a kvalitní jídlo opravdu ovlivní nejen to, jak vypadáme, ale i jak se cítíme. S dobrou fyzickou kondicí se dají lépe zvládnout i mizerné psychické stavy," dokončuje MUDr. Navrátil.

Zdají se vám zmiňované obtíže známé? Taky se cítíte už dlouho unavení, nemáte do ničeho chuť a sotva se vlečete? Maximum pro sebe můžete udělat i doma. Stačí jen chtít, trochu se vyburcovat a vybrat si některou z revitalizačních metod, které jsme pro vás připravili. A hlavně se jimi řídit. Opravdu totiž fungují. Ne sice přes noc, ale po nějaké době budete sami překvapení, jak se vám uleví.

5 triků, jak si zlepšit náladu

Existuje řada jednoduchých způsobů, jak pomoci pozitivní energii proudit vaším tělem. Toto jsou některé z praktik, které vám pomohou.

Namasírujte si nohy

Hlavní sídlo mizerné nálady je na chodidlech. Ten, kdo se chce opět cítit fit a plný síly, potřebuje masáž, která může tok energie dát do pohybu. Zde často pomůže jednoduchá masáž reflexních zón na chodidlech.

Promačkáváme a masírujeme prsty na nohou jeden po druhém, nejdříve lehce, pak silně. Začínáme malíčkem a končíme palcem. Ideální je masáž opakovat alespoň dvakrát denně na obou chodidlech. Vhodné je na závěr masáže nohy osprchovat ledovou vodou.

Dopřejte si světlo!

Světlo podporuje tvorbu hormonů (serotoninu a endorfinu) v mozku, které zvyšují náladu. Proto je vhodné každý den jít alespoň na 15 minut na procházku. I při zcela zatažené obloze stačí momentální intenzita světla, aby se nervový systém aktivoval. Za chmurných dnů je dobré vstávat do plně osvětleného bytu. Velice vhodné jsou lampy imitující denní světlo.

Vyrovnávají nedostatek slunečního světla, mírní deprese, zvyšují výkonnost a podporují tvorbu vitamínu D. Dobré je postavit si takovou lampu vedle počítače nebo ji využívat při čtení.

Odblokujte šíji

I šíje a ramena jsou pro správný tok energií nezbytné. Věnujte jim tedy trochu pozornosti.

Levou rukou uchopte pravé rameno (a naopak), pomalu otáčejte hlavu směrem ke stlačovanému ramenu.
Ruku spusťte podél těla postupně odshora až ke konečkům prstů.

Stimulujte své smysly

O tom, že vůně povzbuzuje a tříbí smysl i mysl, není pochyb. Proti stresu působí zejména vůně citrónů, jasmínu nebo peprmintu.

Ovšem povzbudit vás může, cokoli máte rádi. Dokládá to i nedávno zveřejněná studie doktora Alana Hirsche z Chicagské Nadace pro výzkum léčebného působení vůní a chutí. Pokud například milujete vůni kávy, ale zároveň omezujete její pití, zkuste ji prostě inhalovat. Vůně pražené kávy u vás navodí příjemné vzpomínky, zlepší náladu i mozkovou činnost.

Uvolněte si tělo

Všimli jste si, jak vás stres nebo únava doslova kroutí? Ramena svěšená, postava shrbená a ztuhlá. Narovnejte se! Protřepejte končetiny, hrdě vztyčte hlavu a uvolněte se.

A nezapomínejte ani na pohyb na čerstvém vzduchu.