Občas se mi povede jazykový trapas, říká japanoložka Anna Cima

  0:58aktualizováno  0:58
Od dětství měla touhu psát, v dospívání se k tomu přidalo nadšení pro všechno okolo Japonska, kterému po návštěvě propadla natolik, že šla studovat japanologii. Na vysoké škole se obě lásky propojily a letos Anna Cima vydala román Probudím se na Šibuji. Odehrává se v Tokiu, kde teď spolu s manželem žije.

Japanoložka Anna Cima | foto: Michaela Džurná

Když poprvé vyrazila do Japonska, bylo jí sedmnáct. „Moje kamarádka z kurzu japonštiny tehdy přišla s tím, že má možnost se tam podívat a bydlet zadarmo u známého. Chtěla jet s někým, aby necestovala sama. Já byla v té době do Japonska již hodně zapálená a přišla jsem domů s vytřeštěnýma očima, že mám tuhle možnost,“ vzpomíná Anna Cima. Rodiče tehdy dali dohromady potřebné peníze a dovolili jí vyrazit. „Budu jim za to navždy vděčná,“ dodává.

Čtěte v pondělí

japanoložka Anna Cima

Velký rozhovor s Annou Cima čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Japonsko v té době už nekriticky zbožňovala, měla určité představy, co čekat a na místě ji nic negativně nezaskočilo. Nadšení ze země se jen potvrdilo. Naštěstí. „Nedošlo k žádné deziluzi, což bylo skvělé, protože kdyby to bylo obráceně, tak nevím, kde bych skončila,“ směje se Anna Cima, která se tenkrát rozhodla, kterým směrem se v životě vydá. „Vracela jsem se s tím, že si dodělám rok na střední škole a nepůjdu nikam jinam než na japanologii. Nic jiného pro mě neexistovalo“.

Přijímací zkoušky na vysokou byly obtížné. Obsahovaly dlouhý test z japonských reálií – z historie, literatury, společnosti a politiky, zkoušku ze dvou světových jazyků, japonských slabičných abeced a esej na zadané téma. Byl to široký záběr, na který se nedalo připravit jinak než četbou a studováním informací. 

Zájem o japanologii byl tehdy obrovský, hlásilo se asi dvě stě padesát uchazečů. Brali asi dvacet. „Byla jsem hodně našprtaná, ale měla jsem štěstí, že jsem to zvládla a dostala se. Kdybych dostala druhou variantu testu, klidně se mohlo stát, že bych neuspěla,“ přemýšlí Anna Cima.

Škola ji kromě jiného naučila také znalost kulturních odlišností. „Ze školy jsem vyšla dobře vybavená, takže základní znalost etikety, třeba to, že v Japonsku se nesmrká na veřejnosti a podobně, samozřejmě znám a dodržuji. Ale občas se mi povede jazykový trapas. Zaměním nějaké slovo za jiné, které zní podobně, a mám pocit, že jsem ho použila správně. Potom se divím, že se na mě lidé dívají divně,“ přiznává Anna Cima.

Anna Cima (26)

  • Narodila se v Praze.
  • Vystudovala gymnázium na Letné a potom japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
  • Před rokem dostala stipendium na partnerské univerzitě v Tokiu, kde pracuje na výzkumu a zároveň si v Praze dělá doktorát. Specializuje se na poválečnou japonskou literaturu se zaměřením na šedesátá léta.
  • Letos v srpnu jí vyšel debutový román Probudím se na Šibuji, který kritici přijali velmi pochvalně.
  • Je vdaná za japanologa Igora Cimu. Kromě psaní se věnuje kreslení a muzice.

Ta dnes žije v Japonsku spolu s manželem, který je také japanolog. „Ve čtyřiadvaceti jsme se vzali a o rok později jsme oba získali stipendium na univerzitách v hlavním městě. Dnes žijeme v prefektuře Saitama, asi dvacet minut rychlíkem od stanice Ikebukuro v Tokiu,“ vysvětluje Anna Cima, která říká, že na tamní horka si nikdy nezvykne. Ta letošní byla extrémní. V létě bylo i 43 stupňů Celsia. Vnitřní prostory v zemi jsou klimatizované, ale přechody z extrémního vedra do vychlazených prostor také nejsou ideální.

Nezvykla si ani na sezení na zemi, ale to jen proto, že jako dítě měla autonehodu a pořádně neohne pravou nohu. „Proto když někam jdeme, dopředu se ptám, jak se tam sedí, a vybíráme si místa ideálně podle toho, kde mají židle,“ vysvětluje Anna Cima, které země nastavila určité zrcadlo. 

„S manželem jsme až v Japonsku zjistili, jak moc jsme sarkastičtí, že máme neustálou potřebu věčně něco srážet a komentovat. Japonci to často nechápou a ptají se, jestli je všechno v pořádku, jestli se něco neděje. Ale jinak mají smysl pro humor,“ popisuje.

Co bude dál, to Anna Cima zatím netuší. V Japonsku bude s manželem do začátku příštího roku, než jim vyprší stipendium. Pak se uvidí. Jedna možnost je zůstat, ale rozhodnuti ještě nejsou. Přece jen jde o velký životní krok, který ovlivní nejen je, ale i celou rodinu v Česku.

Autor:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

13. prosince: Lucie noci upije a dne nepřidá

ZPĚV PRO SVATOU LUCII. Během svátku svaté Lucie děti z dánské Královské hudební...

Dnes slaví svátek všechny Lucie, a to znamená, že dnes Slunce zapadne o něco málo později - „noci upije“, ale „dne...

OBRAZEM: Porodní asistentka vyrábí z placent neobvyklá umělecká díla

Clara Noble zpracovává placenty svých zákaznic

Třiadvacetiletá Ciara Nobleová z australského Melbourne pomáhá maminkám přivést na svět dítě, ale kromě své práce se...

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu. Paradoxně ji posměšky vyprovokovaly jen k...

Najdete na iDNES.cz