Nejagresivnější lidé se zpravidla nejvíc bojí, řekl v Rozstřelu psycholog

  10:20
Agresivita mezi lidmi stoupá a souvisí s napětím, které se v lidech za období pandemie nastřádalo, shodují se odborníci. „Vychází z pocitu ohrožení, které si někdo připouští víc a někdo méně,“ řekl klinický psycholog Jan Kulhánek po Skypu v pořadu Rozstřel.

„Určitě vnímám změnu nálady ve společnosti a těch důvodů je víc. Kromě pocitu ohrožení jsme stále v pro nás relativně nové situaci. Napětí se kumuluje a u některých z nás pak ventiluje ven nějakým agresivním chováním, nebo minimálně agresivními emocemi,“ řekl Kulhánek.

První vlna pandemie nás podle psychologa proti společnému strašidelnému nepříteli víc spojila a stmelila, i přesto, že podmínky pro boj s koronavirem nebyly ideální. Nikdo nevěděl, co má dělat, ani nebyly dostupné ochranné pomůcky. „Byli jsme však daleko tolerantnější k chybám těch, kteří boj s covidem řídí, respektovali jsme, že se všichni učíme,“ uvedl Kulhánek.

Nedůvěřivá oběť se chová nelogicky

Těšit se denně na něco je teď obzvlášť důležité, říká psycholog

Po létě jsme se podle něj vrátili do rozpoložení, jako kdyby korona u nás nebyla. V září přišla druhá vlna, víc lidí už mělo s koronou nějakou zkušenost, přestali jsme se viru tolik bát, nepřítel se najednou nezdál tak nebezpečný a do toho na řadu lidí začala dopadat krize ekonomická. „Nejistota a nespokojenost v tom směru rostla, na sociálních sítích se šířily nejrůznější dezinformace, i odborná veřejnost se kolikrát neshodla a na řadu občanů to působilo zmatečným dojmem.“

Dost lidí začalo ztrácet důvěru v to, že tahle vláda ví, co dělá, shodují se psychologové. „My jsme od začátku říkali, že je nutná srozumitelná komunikace, že je lidem třeba nařízení vysvětlovat a ukazovat a ne přikazovat, protože řada lidí má pak pocit, že situaci pořádně nerozumí a že musí jen reagovat. Přitom jim vláda autoritativně zasahuje do života,“ kritizoval Jan Kulhánek způsob komunikace, která se podle něj na podzim nepovedla a zavládl informační zmatek.

Zdravou agresi potřebujeme

„Pokud se lidé dostanou do role nedůvěřivé oběti, mají tendenci to vrátit zpátky, bouřit se a chovat nelogicky, i když z jejich pohledu logicky,“ vysvětlil a dodal, že trochu jsme si na situaci zvykli díky adaptačním mechanismům, ale i tak jsme již za dlouhé měsíce unaveni, u někoho se to projeví úzkostmi, u jiného letargií až depresí, pocitem bezmoci, které však na ulici nejsou tak evidentní. U některých lidí probublá frustrace ven prostřednictvím agrese, proti níž nepomůže ani sport.

Krize je dlouhá, stresu podléhají už i ti jinak odolní, varuje psycholog

„Vyběhat se můžeme z pracovního stresu, protože většinou dobře víme, co nás znervózňuje. Tady jde však o dlouhodobější opotřebení našeho materiálu způsobené izolací, také vlivem větších starostí o děti. A do toho si rodiče ani nedojdou do kavárny, vinárny, jsou dlouhodobě doma a tam se dusí ve vlastní šťávě. Dlouhodobá frustrace vede k napětí a to se projevuje agresí,“ uvedl psycholog Kulhánek a dodal, že zdravá agrese je na druhou stranu důležitá emoce, kterou v životě potřebujeme, bez níž bychom se v životě nikde neprosadili, nic bychom si nevybojovali.

„Ale chronická agrese ukazuje, že ti nejvíc útoční, agresivní lidé se nějakým způsobem také nejvíc bojí,“ řekl a dodal, že agresivita souvisí i s hladinou testosteronu. Čím je ho více, tím přibývá i sklonům k agresivnímu chování.

V naší kultuře podle něj obecně málo projevujeme na veřejnosti emoce – na rozdíl třeba od jiných evropských zemí – Itálie nebo Řecka. „U nás mají lidé víc vypěstovanou sebekontrolu, a když už se někdo vzteká, je to také víc vidět,“ popsal situaci a upřesnil, že nepřijatelná je beze sporu agrese fyzická. „Ale i verbální, pokud vyloženě někoho slovně napadneme a neukočírujeme emoci v případě, že nám omylem někdo šlápl na nohu. To už je také za čárou. Avšak pokud nadáváme a nikoho tím nezraňujeme, tak to asi nikomu nevadí, otázka je, jestli to dotyčnému přinese úlevu.“

Jan Kulhánek rovněž zmínil, že vzrostla spotřeba alkoholu popíjeného doma. „Alkohol sice krátkodobě ulevuje od stresu, ale daleko víc agresi odbržďuje, protože rozpouští zábrany. Pokud námi delší dobu lomcuje vztek, můžeme být pak otevřeně agresivní, což má vliv na to, že se doma hrotí partnerské konflikty, stoupá i domácí násilí. Na ulici nepotkáme opilé až tolik, ale spíše ty nespokojené, kteří se třeba doma pohádali a jdou ven, kde narazí na nás a my jim zrovna stojíme v cestě.“ 

Jak na agresory pod tlakem reagovat? „Když se cítíme být ohroženi, tak často ztuhneme, to je instinktivní reakce. Někoho přepadne úzkost a strach a jiný začne křičet. Já osobně se snažím z takové situace co nejdřív uniknout, ohradím se jen tehdy, pokud to vyhodnotím tak, že proti mně nestojí někdo pod vlivem drog, alkoholu,“ řekl psycholog s tím, že jde o to, se chránit a ne vychovávat planetu. „Nechcete zkrátka, aby vám agresor ublížil.“

U kojenců o agresi nemluvíme

Podle Kulhánka můžeme určitou míru temperamentu a impulzivity pozorovat už u těch nejmenších dětí. „Jsou to děti víc dráždivé, snadněji se vytočí, snadněji je něco vyruší od spánku. Určitě existují vrozené povahové rysy, jeden z nich je větší emotivita, impulzivita – tedy to, do jaké míry umíme kontrolovat emoce,“ uvedl s tím, že o agresivitě u kojenců se mluvit nedá.

Nejvíc agresivní jsou podle něj pak ty děti, které jsou dlouhodobě frustrované, jejich základní potřeby nejsou uspokojovány a navíc vidí agresivitu kolem sebe v nejbližší rodině. „Pokud jsou pak v napětí, začnou agresi snadněji projevovat stejně agresivním chováním,“ řekl.

Proč jsou agresivní i dívky a jak patologická agrese ovlivní vývoj dětí? Proč je společnost rozdělená, co je to domácí diplomacie a jak zvládnout vlastní agresi v sobě? Poslechněte si celý Rozstřel.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...