Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká nebezpečí hrozí dětskému sluchu

  1:00aktualizováno  1:00
Až na ušní oddělení přivedlo nedávno dětské zlobení matku tří synů. V rozčilení se ohnala po nejstarším devítiletém. "Nechtěla jsem ho uhodit moc, spíš tak šťouchnout, jenže se pohnul a já mu prorazila bubínek. Nikdy by mě nenapadlo, jak snadné to je," líčí.
Dětský sluch může poškodit například hlasitá hudba. Ilustrační foto

Dětský sluch může poškodit například hlasitá hudba. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Samozřejmě hned netušila, co se stalo. Jenže syn si začal stěžovat, že na ucho neslyší. Na ORL se ukázala příčina a také to, že situace se naštěstí dá zachránit, protože to bylo čerstvé zranění.

"Plastická operace bubínku dopadla dobře. Zaplatili jsme za ni dva a půl tisíce korun a já už vím, že přes hlavu se děti plácat nemají."

Protržený bubínek se může zhojit i spontánně, nebo se používá takzvaná protézka. "Tenkou blanku položíme na bubínek, čímž se zamezí vniknutí nečistot a vody do zvukovodu," vysvětluje Jan Paska, primář oddělení ORL z pražské Nemocnice Na Homolce.

Nechte děti očkovat
Děti přicházejí o sluch při chronických zánětech nebo při zánětu mozkových blan - meningitidě. "S poškozením sluchového aparátu musíme počítat i při těžkém průběhu některých virových onemocnění nebo u těch nemocí, které se léčí ototoxickými antibiotiky," vysvětluje Zdeněk Kabelka, přednosta kliniky ušní, nosní a krční v motolské nemocnici.

"Co se týče meningitid, je účelné nechat děti očkovat proti nejčastějším původcům - meningokokům a pneumokokům. Naštěstí počet takto získaných ztrát sluchu je velmi malý," ujišťuje Zdeněk Kabelka.

Komu slouží implantát
Z každého tisíce dětí se rodí jedno se závažnou poruchou sluchu, každoročně tak přibude kolem stovky dětí, které budou vyžadovat intenzivní sluchovou rehabilitaci a značná část jich bude potřebovat zavést takzvaný kochleární implantát.

"Dětem, které přišly o sluch po narození, by měly být implantovány co nejdříve," vysvětluje Zdeněk Kabelka z motolské nemocnice, která jako jediná v republice tyto náročné operace provádí.

"Je potřeba ověřit, zda jsou běžná sluchadla schopna pomoci, nebo naopak zda je šance vytvořit řeč pomocí kochleárního implantátu. V ideálním případě by měly být takové děti operovány mezi prvním a druhým rokem," dodává Kabelka.

Rodiče však musí počítat s dlouhodobou rehabilitací, logopedickou péčí, platbou za náhradní díly a baterie. "Na druhou stranu je propočítané, že se výdaje společnosti - jen samotný implantát stojí přes půl milionu korun - vrátí," říká Zdeněk Kabelka.

Česnek do ucha nepatří
A jaký názor mají lékaři na generacemi předávaný recept na bolest ucha - česnek? "Pranostika vkládání česneku do ucha je naprosto strašná. Česnek je velmi agresivní, způsobuje bolestivý zánět zevního zvukovodu, a pokud se včas neodstraní, může dojít i k proděravění bubínku a přechodu zánětu na středouší, tudíž i k podstatnému zhoršení sluchu," varuje Jan Paska z Nemocnice Na Homolce.

V poslední době se také objevily reklamy na kapky do uší, které slibují lepší vyčištění. Jenže odborníci se shodují, že se uši mají jen jemně čistit cípem ručníku, nikoli kosmetickými tyčinkami. Například při ztrátě rovnováhy, nebo pokud se při čištění dítě pohne, může mu rodič dokonce prorazit bubínek.

"Za normálních okolností má ucho samočistící schopnost, takže nečistoty se dopraví do ústí zvukovodu, odkud je člověk může vyčistit třeba rohem ručníku," vysvětluje primář Paska. "Pokud však ve zvukovodu nečistota zůstává, je to porucha a měl by ji odborně léčit lékař," uzavírá.

Rady pro zdravé uši

Čistěte si je opatrně
Vatové tyčinky považujte za kosmetickou pomůcku, nikoli za prostředek k čištění zvukovodu. K tomu postačí kus čisté látky, kterou si ucho, nejlépe po koupání, vytřete. Do ucha nic nelijte ani nevkládejte.

Chraňte děti před infekcí
Děti nechte očkovat proti meningokokům a pneumokokům. Tyto bakterie mohou způsobit nebezpečný zánět mozkových blan, který by dítě mohl připravit o sluch. Naučte dítě dobře smrkat, nemělo by používat velkou sílu, protože zvýšením tlaku se mohou mikrobi dostat z nosohltanu do středoušní dutiny.

Na koncert si berte ucpávky
Pokud si rockové hvězdy neužijete jinak než těsně pod pódiem, dejte si do uší ucpávky. Hlasitost na walkmanu nebo mp3 přehrávači vždy laďte od nuly a postupně přidávejte. Sluch poškozuje hudba s velkým kolísáním zvuku během skladby. V hlučném metru nepřidávejte na hlasitosti přehrávače, poškodili byste si tak sluch.

Nechte své dítě vyšetřit
Máte-li podezření na nějakou sluchovou vadu svého dítěte, vydejte se za audiologem či ORL specialistou. Pokud se vada odhalí včas a rodina bude používat znakový jazyk, dítě bude dál rozvíjet své poznávací schopnosti.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Nebýt ve výchově jako moji rodiče. Poradíme, jak se vyhnout jejich chybám

Ilustrační fotografie

Není žádnou vzácností, že člověk odchází do života s předsevzetím, že za žádnou cenu nechce vychovávat svoje děti tak,...

Co dělat, když máte doma puberťáka? Nesnažte se přelstít přírodní zákony

puberta matka dcera

Ještě nedávno jste měli doma malého parťáka, kterého bylo snadné pochopit i milovat. Najednou s vámi žije podivné...

Tři mýty o prostředních dětech, které se nezakládají na pravdě

sourozenci děti rodina

Říká se o nich, že jsou neúspěšní, neprůbojní a vůbec že mají do života našlápnuto hůř než jejich sourozenci, kteří...Najdete na iDNES.cz