Osm tipů, jak zatočit s viry. Dopřejte si horkou lázeň i kuřecí vývar

  • 3
Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přinášejí rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás tak může rázem poslat do postele. Jak se chránit?

1. Velký zabiják

Česnek patří mezi prebiotické potraviny pomáhající sytit „přátelské“ bakterie,...

Traduje se, že je česnek výtečnou zbraní proti upírům. Nakolik je v tomto ohledu účinný, neumíme odhadnout. Jedno víme ale jistě. Perfektně a přímo v první linii zabíjí všechny viry a bakterie, které ho vůbec nemají v lásce. Stačí pár stroužků denně a budete brzy fit. 

Česnek je ideální konzumovat čerstvý, třeba v pomazánce nebo vydatně rozetřený na topince.

2. Solný roztok pomůže

Mořská sůl dokáže dodat pleti potřebné minerály.

Od ucpaného nosu vám uleví solný roztok. Můžete si ho jednoduše připravit sami doma nebo v lékárně zakoupit nosní sprej s přídavkem mořské soli. 

Pomůže nejen snížit otok nosní sliznice, ale rovněž dobře odstraní i část nečistot a mikroorganismů, které se právě na nosní sliznici uchytily.

3. Zrádný suchý vzduch

Ilustrační fotografie

Dýcháním suchého vzduchu si vysušujeme nosní sliznici, která se tak stává ideálním prostorem pro množení virů.

„Pro zlepšení stavu sliznice a pro očistu od bakterií a virů je například vhodný grepový olej. Na regeneraci sliznice též můžeme využít olej diviznový nebo rakytníkový,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná a dodává, že pro celkové zvýšení imunity jsou v tomto období vhodné rovněž bylinky a tinktury z echinacey, eleuterokoku, šišáku či kozince a také prostředky z pupenů rostlin, jako jsou černý rybíz či lesní bez. 

4. Vsaďte na tinkturu

Grep je ideální ovoce při dietě (ilustrační fotografie)

Pro posilu organismu a k likvidaci virů je vhodná tinktura ze semen grepu a dále z pupenů vrby a směs bylin s protivirovými účinky zvaná Zlatice. 

5. Zázračné houby

Ilustrační fotografie

Kromě rostlin najdeme v přírodě pomocníky pro boj s chřipkou a nachlazením i tam, kde bychom je možná nečekali. Řeč je o houbách, které mají protiinfekční a protizánětlivé schopnosti. 

„Jednou z nejvíce využívaných hub je žampion. Tinktura z něj má protizánětlivé působení na dýchací cesty. Dalšími účinnými houbami na posilu imunitního systému jsou lesklokorka a penízovka. Na odplísnění a posilu slinivky dobře poslouží šiitake s protivirovými účinky, která je vhodná též na detoxikaci organismu,“ radí bylinkářka.

6. Správná strava

Vitamin C e stavebním pilířem mladě vypadající pokožky a hlavně zdraví!

V době chřipkových epidemií je důležité myslet na správný poměr živin, aby mělo tělo dostatek síly na obranu proti infekcím. 

Kromě vyváženého příjmu zdravých tuků, bílkovin a sacharidů bychom neměli zapomínat ani na mikroživiny, tedy vitaminy, minerály a stopové prvky.

7. Horká lázeň a pára pro vaše dutiny

Ilustrační fotografie

Horká voda a pára z ní jsou pro lidský organismus v tomto období přímo blahodárné. Dopřejte si horkou bylinkovou lázeň, která dokonale uleví vašim dutinám. 

Pokud disponujete jen sprchovým koutem, stačí zavřít dveře koupelny, pustit horkou sprchu a inhalovat vznikající páru, která udělá dobře vašemu u nosu.  

8. Vývar i heřmánek vám uleví

Slepičí vývar s domácími nudlemi

Při nachlazení vynechte černý čaj a kávu. Prospěšný je naopak horký silný kuřecí vývar, neboť pára z něj stoupající krásně uvolní i betonově ucpaný nos, a samozřejmě bylinkové čaje, zejména heřmánkový.

Komerční sdělení
Výhry v soutěžním kvízu Imunita

Měsíc listopad je na Zdraví iDNES.cz ve znamení imunity. Na úterý 24. 11. jsme pro vás připravili vědomostní kvíz týkající se právě tohoto tématu. Pět vylosovaných čtenářů, kteří správně odpoví na všechny kvízové otázky, získá balíček Fluidum Té Immunity. Výherce zveřejníme v úterý 1. 12. 2020.

Fluidum Té je tekutý bylinkový extrakt v biokvalitě určený k revolučně jednoduché přípravě nápoje. Bez cukru a jakékoliv chemie.

Pro přípravu bylinkového čaje odtrhněte vyznačený okraj sáčku a obsah nalijte do 250 ml studené nebo libovolně teplé vody (max. 80 °C). Infuzované bylinné vody dosáhnete pokud Fluidum více naředíte.

Bylinkové a ovocno–bylinkové Fluidum v chuťově i funkčně vyladěných kombinacích je vyráběné v České republice novou a velmi šetrnou metodou bez použití varu, dlouhé macerace, jakékoliv chemie nebo alkoholu.

Voda + byliny / ovoce / koření. To je vše!

Výherce získá balíček Fluidum Té Immunity, která je v této - trochu zvláštní - době zapotřebí.

www.fluidumte.cz