Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První pero by mělo být trojhranné. Naučte sebe i děti, jak ho správně držet

  0:51aktualizováno  0:51
Prvňáčci zanedlouho usednou do lavic, kde se začnou potýkat s tužkou a písmenky. Nestačí naučit se ale jen psát, hlavní je naučit se psát správně. Proto je třeba, aby se již v začátcích naučilo dítě držet tužku nebo pero správně. Jak na to, poradí dvě odbornice.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Co kdy pořídit

 • 1 až 3 roky - dlaňový úchop:
  silné pastelky, razítka, prstové barvy
 • 3 až 5 let - první nácvik špetkového úchopu: pastelky trojhranné silné, šířka hrany 12 mm, fixy s odpruženým hrotem, vodové barvy, nůžky
 • 6 až 8 let - špetkový úchop při psaní: pastelky trojhranné, 9 mm, grafitová tužka trojhranná, ergonomické pero
 • 8 let a více - pokročilé psaní: ergonomické pero, rýsovací pomůcky, práce se šablonami

Mezi faktory, které ovlivňují psaní, patří samotný úchop psacího náčiní, sklon písma, tlak na podložku, posed, psací potřeby a celková motivace. Podcenění jednoho faktoru nepříznivě ovlivňuje druhý, jelikož spolu tvoří jeden celek a vzájemně se ovlivňují. V dalších ročnících se pak objeví problémy ve škole a zaostávání za vrstevníky. „Nezřídka se jedná o obtíže v oblasti grafomotoriky způsobené nesprávným držením psacího náčiní nebo křečovitým úchopem. Dítě pak nezvládá a odmítá veškeré činnosti spojené s grafickým projevem,“ vysvětluje možné budoucí komplikace speciální pedagožka Světlana Drábová.

Jak rodiče moc dobře vědí, špatné návyky se na děti „lepí“ mnohem rychleji než ty správné. Jednou z příčin často bývají paradoxně samotní rodiče, aniž by si to uvědomovali. Máma a táta jsou pro malé děti těmi prvními vzory a je přirozené, že se snaží všechno po nich opakovat a napodobovat je. Dokonce i takové drobnosti jako způsob, jakým máma drží pero nebo jaký krasopis má otec. Pokud mají rodiče špatný úchop psacích potřeb, často to dítě od nich odpozoruje, případně ho to i sami naučí.

Držte pero správně

Jak tedy vypadá správný tzv. špetkový úchop? Tužku drží zespoda první článek prostředníku, špička palce ji přidržuje ze strany. Ukazovák je seshora jen položený. Úplně volně, aby jím bylo možné poťukat. Dítě by mělo být schopno psát i bez ukazováku. Každý jiný úchop s sebou dříve či později přinese dítěti problémy.

Koupit kvalitu a přitom ušetřit?

Tipy na zlevněné školní potřeby najdete v přehledu Slevy na eMimino.cz

Ty pak ve svém důsledku vedou ke zpomalení tempa psaní a kvality čitelnosti, zaostávání za vrstevníky, ztrátě zájmu či chuti o psaní a malování, což vede k celkovému zhoršení školních výsledků.

„Příčin nesprávného úchopu může být více, třeba nesprávné držení tužky, křečovitý úchop, nestabilizovaný sed, nevyhraněná dominance ruky a další,“ vysvětluje speciální pedagožka Světlana Drábová. „Zpravidla dále také platí, že praváci mají nakloněný sešit souběžně s pravým předloktím a leváci s levým předloktím. Pokud má dítě zkříženou lateralitu, obvykle mu vyhovuje mít sešit před sebou bez naklonění,“ dodává Drábová (více o dominanci ruky, oka a lateralitě si přečtěte zde).

Fotogalerie

Roli v tom hraje i výběr školních pomůcek pro dítě. Příliš bledé pastelky s tvrdou tuhou přinášejí dětem velký diskomfort, protože musejí na pastelky hodně tlačit, takže přetěžují svalstvo ruky a rychle se unaví. Ideální jsou podle odborníků pro kreslení a skicování i nacvičování tvarů pastelky s tvrdostí tuhy HB, tedy středně měkké. Aby si dítě vybudovalo správný úchop, je dobré začínat rovnou s trojhrannými pastelkami, které lépe sedí v ruce, neotáčejí se, ani nekloužou a dítě si s nimi přirozeně vytvoří správné návyky.

Častým problémem při počátcích psaní může být i způsob, jakým dítě sedí za stolem. Pokud se vykrucuje, hrbí, sklání, kope nohama ve vzduchu nebo třeba leží na lavici nebo stole, tak ho to vyrušuje a odvrací pozornost od psaní. Kromě toho ze špatného posedu hrozí i zdravotní problémy jako bolesti hlavy, páteře nebo zhoršení zraku.

Proto je důležité naučit malého nezbedu, jak správně sedět za stolem, a hlavně na něj i dohlédnout. Dítě by mělo sedět rovně, záda vzpřímeně a obě nohy kolmo na zemi. Vzdálenost mezi okem a podložkou by měla být cca 30 cm. S psaním a posedem souvisí i sklon písma. Novinkou je přístup k psaní a psacím pomůckám z pohledu ergonomie, tedy přizpůsobení se tvaru lidské ruky. Leváci si již nemusejí vykrucovat zápěstí, existuje pro ně spousta tužek, per i dalších pomůcek.

Začněte pastelkami


„Dnešní děti jsou už od útlého věku obklopeny tablety, počítači a moderními hračkami s řadou efektů a vymožeností. Přesto stále s nadšením sahají po pastelkách, vodovkách a kusu jakéhokoliv papíru, aby trávily čas s tvořivou a přitom „obyčejnou“ aktivitou, jakou je kreslení a malování,“ připomíná Daniela Valachová z Pedagogické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Podle jejího názoru by důvodem výše uvedeného paradoxu mohl být fakt, že dětská kresba je projevem spontánnosti a přirozenosti, vlastním výtvorem, stopou, kterou po sobě v okolním světě zanechává. A to je jenom dobře, ačkoliv to občas odnesou nové tapety nebo důležité dokumenty do práce.

doc. PaedDr. Daniela Valachová, PhD

Pedagožka doc. PaedDr. Daniela Valachová, PhD.

Na správné držení pastelek a tužek by měli dohlížet již pedagogové v mateřské škole, protože děti už ve věku kolem 3 až 4 let milují malování a budují si zde první návyky, které si s sebou přinesou do školních lavic. Doma by se rodiče měli zaměřit především na trénink správného úchopu pastelky. Důležité je také poskytnout dítěti dostatečně velký formát papíru, na který nejmenší děti kreslí. Jak potvrzuje Daniela Valachová, platí zásada, že čím je dítě mladší, tím potřebuje větší plochu. Neměla by podle ní být menší než A3. Nejlepší přitom je, když malé děti malují vestoje nebo vkleče s dostatečným odstupem od kreslící plochy (vodorovně i svisle na délku paže dítěte). 

I malůvkám dítěte by ale měli rodiče věnovat pozornost, mezi dětskou kresbou a následným počátečním písmem u dětí je přímá souvislost. V roce 2012 prováděla docentka Valachová se svými kolegy výzkum vztahu písma a kresby na vzorku více než 200 dětí. „Písmo se z dětské kresby doslova vynořuje. Dítě začíná používat symboly a znaky ve svých obrázcích velmi brzy, aniž by tím něco sledovalo. Už v první čmáranici můžeme najít náznak prvních znaků a symbolů, které dítě používá,“ vysvětluje Vlachová s tím že takové písmo vzniká spontánně pozorováním okolního světa.

Osm tipů pro správný výběr pera a tužky:

 1. Pro nákup pera zvolte papírnictví, kde pero předvedou a můžete si jej vyzkoušet a zároveň si vybrat z velké škály barev. Nejlepší je vzít dítě s sebou a zapojit ho do výběru.
 2. Dbejte na trojhranný úchop – existují varianty trojhranu pro praváka i leváka. Tvar pera musí dobře sedět v ruce, vyvážené pero podporuje lehké psaní.
 3. Pro ještě lepší podporu správného úchopu a držení pera i pastelek můžete pořídit tužku s protiskluzovými úchopovými ploškami, které dětem přirozeně padnou do ruky. Pro leváky zvolte pro ně určené tužky.
 4. Vyzkoušejte při psaní perem hrot, který by neměl škrábat, ale naopak hladce klouzat po papíru a nedělat kaňky. Pro začátečníky je vhodné zvolit širší stopu 0,5 mm, pro pokročilejší psaní můžete zvolit již stopu užší např. 0,3 mm.
 5. Praktické je, pokud inkoust v peru je zmizíkovatelný. Nechte si předvést výměnu náplně, měla by být lehká a nezpůsobovat ušpinění.
 6. Kvalitní pastelku poznáte tak, že si vyzkoušíte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Díky tomu se pak dítě při kreslení tolik nenamáhá.
 7. Tuha v pastelce by měla být přilepena po celé své délce, jinak se budou lámat při ořezávání, tuha je totiž již pravděpodobně zlámaná uvnitř.
 8. Dobrá pastelka či tužka pro děti, které se učí psát, rovněž nemá tuhu po celé délce. Pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, vyměňte ji za novou.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Další z rubriky

Malý Matias
Čekali jsme to krásné a přišly takové nervy, popisuje matka po porodu

Narození miminka je krásná událost, ale ne vždy je všechno po porodu bez problémů. V tu chvíli se změní absolutní štěstí ve strach a pocity bezmoci. Příběh...  celý článek

Okamžik, na který všichni čekají.
Už na to kašlu, plakala vyčerpaná žena na porodním sále

Porod je sice většinou všemi zúčastněnými popisován jako jeden z nejkrásnějších životních zážitků, zároveň ale může trvat velmi dlouho a rodičku vyčerpat. To...  celý článek

ilustrační snímek
Když se dítěti nechce do školy: může jít o lenost, ale i o šikanu

Málokterý školák zapadne do zářijové rutiny vstávání a povinností bez sebemenších problémů. Podle odborníků je to normální, ale pokud odmítání školy přesáhne...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?
Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?

Před pár lety si všichni pořizovali micelární vodu, výrobci ale zašli ještě dál. Zázračné micely, které vážou všechny ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.