Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indira Gándhíová: milovaná i nenáviděná předsedkyně vlády

  4:06aktualizováno  4:06
Vdala se z lásky, porodila dva syny, ale v manželství šťastná nebyla. Indira Gándhíová, další žena, jimž se věnuje televizní cyklus BBC Neobyčejné ženy, se celý život naplno věnovala politice. Byla populární, rozhodná i nenáviděná. Nakonec ji zastřelili osobní strážci.

Indira Gándhíová se narodila 19. listopadu 1917 jako jediné dítě Kamaly a Džaváharlála Néhrúových. Její dědeček byl bohatý a úspěšný právník, který napodoboval anglické gentlemany a žil v luxusním venkovském sídle anglického stylu. Indiřino dětství bylo poznamenáno politikou, protože rodina Nehrúových patřila v Indii k politicky nejvlivnějším a ostře se stavěla proti britské nadvládě.

Oba rodiče za své názory zaplatili a na čas skončili ve vězení. Když se konečně dostali na svobodu, onemocněla Indiřina matka tuberkulózou a v únoru 1936 zemřela.

Před manželem rodina Indiru varovala

Na jejím pohřbu byl také Féróz Gándhí. Muž, který výrazně ovlivnil Indiřin budoucí život. Poprvé ji požádal o ruku, když jí bylo šestnáct let, jenže rodičům se nezamlouval, a proto s něčím takovým nesouhlasili.

Féróze to ale neodradilo a navzdory obavám rodiny se s Indirou stýkal. Krátce po smrti matky se Indira přestěhovala do Londýna, aby mohla studovat na Oxfordu. Féróz ji následoval a zakrátko dokázal získat její srdce. A když se o něco později přestěhoval do Paříže, Indira přijela za ním a přijala jeho žádost o ruku.

Zasnoubení ale museli dál držet v tajnosti, protože Indiřina rodina považovala Féróze stále za velmi nevhodného partnera.

Když vypukla válka o Británii, oba se vrátili zpátky do Indie. Indira získala souhlas otce, a tak se konečně mohla provdat za muže, kterého milovala.

Fotogalerie

Hned od počátku ale bylo jasné, že jejich manželství bude hodně netradiční. Oba byli stejně tvrdohlaví a nechtěli si navzájem ustupovat. Líbánky skončily a Indira se začala zabývat politikou a její prioritou se stal boj za nezávislost. Netrvalo dlouho a jako tisíce jiných skončila Indira kvůli malichernému důvodu ve vězení, kde strávila přes osm měsíců.

Když se Indira konečně dostala na svobodu, porodila během pěti let dva chlapce Rádžíva a Saňdžaje. A přestože radost kalily manželovy nevěry, s rozvodem nesouhlasila. Místo toho se po hlavě znovu vrhla do politiky a v srpnu 1947 se konečně dočkala indické nezávislosti.

Prvním předsedou vlády se stal její otec a Indira pak jeho neoficiální zástupkyní a poradkyní. Nezávislost ale nebyla zadarmo a mladá země se utápěla v náboženských konfliktech, které doprovázely krvavé masakry. 

Amelia Earhartová

Příští díl cyklu televize BBC Neobyčejné ženy je věnován letkyni Amelii Earhartové. Sledovat jej můžete ve středu od 21 hodin na ČT2.

Čím déle Indira pomáhala svému otci, tím horší byl její vztah s manželem Férózem. "Férózovi jsem vadila, vadila mu už má pouhá existence, ale když jsem se v roce 1959 stala předsedkyní národního kongresu, začal mi dávat najevo opravdové nepřátelství. Je mi moc líto, že jsem přišla o tu nejkrásnější věc na světě: plnohodnotný vztah s další lidskou bytostí."

Indira se pokusila manželství zachránit. Rok po svém zvolení abdikovala a odjela s Férózem do hor v Kašmíru. A snad by si k sobě oba znovu našli cestu, když o několik měsíců později Féróz nezemřel. "Když Féróz zemřel, z mého života zmizely všechny barvy."

Stala se miláčkem Indie

O čtyři roky později ji zasáhla další tragédie, když zemřel její otec. Dva roky na to ho Indira vystřídala ve funkci předsedy vlády. Indie byla v nejhorším stavu od vyhlášení nezávislosti a trpěla chudobou, suchem a hladomory.

Volala do světa o pomoc, kterou nakonec našla v USA. Ale pokud jí fakt, že byla žena, otevíral v zahraničí dveře, doma se na ni dívali úplně jinak a její političtí rivalové očekávali, že bude poddajná a nechá se snadno ovlivnit. Jenže Indira neměla v úmyslu stát se něčí loutkou a svých předností dokázala plně využít.

Začala reformovat finanční sektor, chudým lidem na venkově zaváděla elektřinu a vodu, podporovala zemědělce a místní šlechtě zrušila všechny výsady a tituly.
Všechna její rozhodnutí byla účinná a Indira se stala miláčkem Indie. Jenže na obzoru se objevil další problém.

Indira Gándhíová se svými syny.
Indira Gándhíová se svými syny
Indira Gándhíová s jedním ze svých synů

Součástí Britské Indie býval také Pákistán složený ze dvou částí, obyvatelé východního Pákistánu toužili po nezávislosti a postavili se centrální pákistánské vládě na odpor, který měla potlačit armáda. Do Indie se začaly valit miliony uprchlíků a Indira si nebyla jistá, že její země takovou zátěž zvládne. Znovu žádala svět o pomoc, ale tentokrát se jí nedočkala, protože USA a západní země podporovaly oficiální pákistánský režim.

Indira se tak pustila do nejriskantnějšího kroku své politické kariéry a otevřeně podpořila povstalce a jejich boj za nezávislost. Pákistán reagoval bombardováním indických vojenských základen, na což musela indická premiérka reagovat. Indira se postavila do čela armády a díky svým rychlým, rozhodným a nekompromisním krokům přinutila pákistánskou armádu k tomu, aby se vzdala. Východní Pákistán získal nezávislost a přejmenoval se na Bangladéš.

Indie se stala diktaturou

Jenže problémům nebyl ani zdaleka konec. V létě roku 1972 se do Indie vrátil hladomor, hospodářství ochromily stávky a inflace vzrostla o dvacet procent.

Indira reagovala stejně nekompromisně jako jindy. Nechala uvěznit tisíce lidí a po několika týdnech rodící se vzpouru potlačila i za cenu, že přišla o velkou část své popularity. O tři roky později pak byla Indira obviněna z volebního podvodu, a když odmítla vypovídat u soudu, byla v nepřítomnosti shledána vinnou.

Indira začala ztrácet půdu pod nohama a podle toho také jednala. V zemi vyhlásila výjimečný stav, cenzurovala noviny a zatýkala opoziční vůdce. Kdysi sama bojovala za nezávislost a demokracii, ze které teď udělala diktaturu.

Indira Gándhíová
Indira Gándhíová
Indira Gándhíová

Nových podmínek dokázal beze zbytku využít Sandžaj, Indiřin druhorozený syn. Politika ho přitahovala kvůli touze po vzrušení a po moci. Vymyslel jednoduchý pětibodový plán, který měl vyřešit všechny problémy Indie. Jeho teorie možná zněly skvěle, ale praxe ukázala pravý opak. Začal bourat chudinské slumy a jejich obyvatele vyhnal na okraj Dillí, kde je nechal napospas osudu. Příliš vysokou porodnost řešil masovou sterilizací a také všechny jeho další kroky popíraly to, co jeho matka celý svůj život prosazovala.

Jenže Indira se svému synovi postavit nedokázala a naopak mu dávala stále větší pravomoc. Proto byla nakonec přinucena na jaře roku 1977 vyhlásit nové volby, ve kterých se dočkala drtivé porážky.

Zastřelena osobními strážci

Indiře bylo skoro šedesát let a všechno nasvědčovalo tomu, že její politická kariéra skončila. A když začala nová vláda její rodinu pronásledovat, vypadalo to s ní opravdu bledě. Jenže pak se rychle všechno obrátilo.

Z Indiry se stala mučednice, kterou podporovaly miliony lidí, a v lednu roku 1980 byla znovu zvolena předsedkyní vlády. O pár měsíců později při leteckém neštěstí zemřel její druhorozený syn Sandžaj a Indira hledala podporu u staršího Rádžíva. Jenže Rádživ nikdy nechtěl být politikem, a tak stálo Indiru spoustu sil, než ho přemluvila, aby bojoval o postavení ve straně.

A v Indii to dál vřelo. Náboženské konflikty rostly a zemi hrozil rozpad. Dokonce i umírnění Sikhové mluvili o nezávislém státu Paňdžáb, který byl ale důležitou obilnicí Indie, a Indira se odmítla zříci tak důležitého území. Jenže její skutečné kroky vypadaly jinak a Indira jen přihlížela řádění fundamentalistů, kteří koncem roku 1981 obsadili nejposvátnější sikhský chrám: Zlatý chrám v Amritsaru.

Trvalo skoro tři roky, než Indira konečně zasáhla a poslala proti fundamentalistům armádu. Ta ale svůj úkol nezvládla a kromě fundamentalistů zabila přes tisíc nevinných poutníků.

Sikhové se cítili zneuctěni a toužili po pomstě. Indira se přesto snažila zachovat klid, i když věděla, že je ve velkém nebezpečí. Odmítla radu svých bezpečnostních služeb a nezbavila se svých sikhských tělesných strážců. Ti svou šanci využili a koncem října roku 1984 na Indiru během procházky v zahradě vystřelili několik desítek ran z revolveru a poloautomatické zbraně.

Indiru okamžitě převezli do nemocnice, jenže o den později, 31. října 1984 nezbylo lékařům nic jiného, než konstatovat smrt. V čele indické vlády vystřídal Indiru její nejstarší syn Rádživ, který ale o necelých sedm let později také podlehl atentátu náboženských extremistů.

Autoři:


Nejčtenější

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství, a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Další z rubriky

Chrissy Metzová na cenách Emmy (Los Angeles, 17. září 2017)
Užívejte si šaty, které si obléknete, říká korpulentní Chrissy Metzová

Americká seriálová herečka Chrissy Metzová (37) se na červeném koberci ráda předvádí v netradičních modelech. Kvůli svým kyprým tvarům si šaty nechává šít na...  celý článek

Modelka Yasmin Le Bonová nafotila v padesáti letech kampaň na plavky.
Najednou mám prsa, břicho a boky, říká o stárnutí modelka Le Bonová

Britská kráska Yasmin Le Bonová (52) patřila v osmdesátých letech k nejžádanějším modelkám. Manželka frontmana kapely Duran Duran Simona Le Bona (58) si prý...  celý článek

Charlize Theronová, Ashley Juddová, Goldie Hawnová a Megan Foxová
Cesta k roli přes postel. Herečky promluvily o sexistickém Hollywoodu

Nechvalně proslulá hollywoodská praktika „obsazování rolí přes postel“ není mýtus. V posledních letech o svých zkušenostech se zvykem mocných filmových...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky
Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky

Každá žena touží po tom ráno odejít z domu a večer se vracet se stejně dobře vypadajícím makeupem. Ať už vás během dne p... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.