Hostitelská péče umožňuje dětem z dětských domovů zažít domácí prostředí

  0:55
Na Vánoce bychom neměli zapomínat na ty, jejichž svátky nejsou tak šťastné a hojné, jako ty naše. Dětem z dětských domovů jistě udělají radost dárky, ale ještě víc pro ně znamená, pokud si na ně najdete čas a otevřete jim svou náruč. Třeba na víkendy nebo na svátky.
Malá Sandra je u Chovancových v pěstounské péči, starší sestra Terezka rodinu o...

Malá Sandra je u Chovancových v pěstounské péči, starší sestra Terezka rodinu o víkendech pravidelně navštěvuje. | foto: Dejme dětem šanci

Hostitelská péče je definována jako dlouhodobý a opakovaný kontakt dítěte žijícího v dětském domově s osobou či lidmi, kteří nejsou biologickými příbuznými dítěte. Jde o návštěvy dítěte v dětském domově a víkendové či prázdninové pobyty dítěte v rodinách hostitelů.

Jelikož termín hostitelská péče není formálně definován v žádném zákoně, a mezi hostitelem a dítětem tak nevzniká žádný právní vztah, je velice složité a prakticky nemožné zjistit, kolik dětí či rodin je do této formy pomoci dětem zapojeno.

„Mnoho z těchto vztahů vzniká spontánně například kamarádstvím dítěte se spolužákem z dětského domova. Dětský domov může po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD) povolit dítěti dočasný pobyt v hostitelské rodině,“ vysvětluje Michaela Chovancová, která má sama s hostitelskou péčí zkušenost a nyní se zasazuje o její rozšíření do povědomí českých rodin.

Požadavky na rodinu se v krajích liší

Požadavky na hostitelskou rodinu se mohou v krajích lišit, hlavní slovo má vždy příslušný domov a OSPOD. Někde tak chtějí pouze čistý výpis z rejstříku trestů a jednorázové psychologické vyšetření, jinde je třeba přiložit i osvědčení o zdravotním stavu. OSPOD pak komunikuje s dětským domovem a hostitelská rodina s místně příslušným OSPOD (pokud se tedy místo liší), který ji navštíví doma a zkontroluje, jestli má pro návštěvu dítěte vyhovující zázemí.

„Já osobně jsem si hostitelskou péči vyzkoušela několikrát. Nejprve jsem si našla mezi dětmi, které měly zájem o tuto formu pomoci dívku, která byla věkem blízká mým dvěma starším dětem. Krátce poté, co jsme se s Martinou začaly vídat, jí bylo 18 let, takže v tomto případě byl k návštěvě v naší rodině potřebný pouze souhlas ředitele dětského domova a předložení mého platného občanského průkazu,“ popisuje Michaela Chovancová, ale dodává, že všechno samozřejmě nemusí být hned růžové.

Po dovršení osmnáctin a odchodu z domova byla Martina poměrně nevyrovnaná, otěhotněla s klukem, co ji a dítě nedokázal zabezpečit. Hodně si stěžovala a litovala se, ale moc toho nechtěla měnit, což bylo pro Michaelu vyčerpávající. Kontakt po třech letech návštěv (později i s miminkem) na více než rok utichl, ale nyní se Martina Michaele znovu ozvala s tím, že se snaží si dát život do kupy.

Jak návštěvy probíhají

Pro lepší seznámení je vhodné, aby hostitelé dítě nejdříve navštěvovali v pro něj bezpečném a známém prostředí dětského domova. Postupně se přidávají procházky nebo výlety, a když obě strany cítí, že se již dostatečně znají, tak může rodina požádat o pobyt na víkend, svátky nebo na týden o prázdninách.

„Ze začátku je asi pro obě strany dobré naplánovat si nějaký program, tak se budou všichni cítit jistěji. Později si myslím, že je vhodnější, aby probíhal víceméně běžný program rodiny. Hlavním přínosem hostitelské péče je nechat děti nakouknout do fungování běžných rodin. Toto je pro ně často jediná příležitost. O pestrý program mají většinou postaráno v dětském domově. Děti potřebují vidět, jak tráví svůj čas běžná rodina,“ popisuje Michaela Chovancová z nadace Dejme dětem šanci, která pořádá jednodenní semináře pro zájemce o hostitelskou péči. Seznámí se tak s problematikou dětí vyrůstajících v dětských domovech, s jejich specifiky a možnými deprivačními projevy, s formami hostitelské péče, s jejími klady, ale i riziky a s úředními postupy.

Hostitelé a pěstouni

Podle zkušeností Michaely Chovancové se občas i stává, že hostitelská péče časem přejde v péči pěstounskou a dítě najde v rodině trvalejší přístav. Ale i když k tomu nedojde, tak může mít hostitelská péče velký význam pro obě strany. Zatímco dítě získá pocit zázemí a kamarády, na které se může obrátit i po odchodu z dětského domova, rodina se na sebe může podívat v jiném světle a získat mnoho nových impulzů.

Michaela s rodinou si nakonec vzala do pěstounské péče dvouletou Sandru a na pravidelné návštěvy za ní jezdí její šestnáctiletá sestra Tereza, občas i se svým přítelem z dětského domova.

„Sandra k nám přišla maličká a přestože to „trochu“ obrátilo život naší rodiny naruby, dá se říci, že jsme si na sebe všichni velice rychle zvykli. Její starší sestra, která k nám jezdí, je moc fajn holka a nikdy nikdo z nás necítil, že by u nás byla navíc. Kamarádí se s naším mladším synem a tráví čas i s naší starší dcerou,“ vypráví Michaela s úsměvem na tváři.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Slyšíte víc vulgarit v seriálech? Tvůrčí pohled, jdeme s dobou, tvrdí televize

1. května 2024

Premium Taky to s vámi někdy v obýváku cukne a nevěříte vlastním uším, co jste z televize slyšeli? Přestože...

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Inspirace bezdomovci i slunnou Sicílií. To nej z pražského týdne módy

1. května 2024

Vrchol jarní módní sezony je za námi. V druhé polovině dubna se v Praze v Tyršově domě odehrál...

Prvomájová pusa může být test partnerské kompatibility i zdravotní benefit

1. května 2024

Líbání pod rozkvetlou třešní sice letos na 1. máje bohužel neklapne, příroda tomu chtěla jinak, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...