Hemoroidy trápí téměř každého po čtyřicítce. (ilustrační snímek)

Hemoroidy trápí téměř každého po čtyřicítce. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hemeroidy: poradíme, jak je léčit

  • 138
Hemoroidy komplikují život nemocným zbytečně. Většina pacientů se však stydí vyhledat pomoc. Léčba hemeroidů není drastická, zato úspěšná. Naši předci znali hemoroidy jen jako obtíže stáří nebo problémy provázející šestinedělky. To už ale neplatí, protože jimi bohužel trpí stále více lidí.

Hemoroidy obtěžují každého druhého třicátníka a u lidí nad 40 se objevují prakticky bez výjimky.

Co jsou to hemoroidy

Hemoroidy jsou zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku či přímo v konečníku.

● Vnitřní hemoroidy se tvoří uvnitř konečníku a způsobují krvácení po stolici, ale mohou být i zcela bez příznaků. Velké hemoroidní uzly mají tendenci vyhřeznout při stolici ven z konečníku a bývá obtížné je zatlačit zpět.

● Zevní (vnější) bolestivé hemoroidy obkružují vchod do konečníku, časem však mohou zmizet samy od sebe.

"Kromě toho, že jde částečně o dědičné onemocnění, na vzniku hemoroidů se podílí také zácpa, těžká práce, nemoci prostaty, ale také některé sporty jako třeba cyklistika nebo zvedání těžkých zátěží v posilovně. U žen navíc jako komplikace provázející těhotenství a porod," říká proktolog Josef Zimola.

Hemoroidy samy o sobě nikdy nemohou vést k rakovině tlustého střeva, jsou to rozšířené žíly. Komplikacemi jsou ale krvácení, akutní trombóza nebo zánětlivé změny v řitním kanále.

Při takzvané akutní hemoroidální krizi jsou bolesti v konečníku akutní, oblast je velmi bolestivá. Jde v podstatě o trombózu hemoroidální žíly a je nutné akutní chirurgické ošetření.

Nezapomínejte na vlákninu

Dá se vůbec tomuto nepříjemnému onemocnění vyhnout? Ovlivnit lze pouze prevenci.

"Pro zmírnění rizika onemocnění hemoroidy je potřeba hlídat, aby přijímaná strava obsahovala vlákninu, zajistit dostatek tekutin a naopak omezit kofein a alkohol. Pacientům s obezitou pak radím zhubnout, důležité je i nosit vzdušné oblečení a dbát na zvýšenou hygienu," radí Zimola.

Čím dříve, tím lépe

Jak si pomoct doma

Trpíte-li hemoroidy, dbejte na to, abyste jedli hodně citrusových plodů, bobulového ovoce, třešní a cibule. Obsahují vlákninu a flavonoidy, které posilují žíly.

● Léčba pomocí obkladu z bezinek uklidňuje oteklé žíly.

● Rozmačkejte malé množství bobulek a promíchejte s teplou vodou, aby vznikla pasta. Tu naneste na gázu.

● Obklad přiložte na několik hodin na konečník.

Pokud se už i vás problémy s hemoroidy týkají, tak nespoléhejte jen na samoléčbu. A hlavně odhoďte stud a jděte se poradit s lékařem.

"Hemoroidy mají čtyři stadia, a čím dřív pacient přijde, tím jednodušeji se je lze odstranit. V prvních fázích bývá léčba jednodušší, nasazují se nejrůznější preparáty jako čípky a masti. Později se pak využívá metod opichu hemoroidální cévy nebo aplikace chladu, tedy kryoterapie," vysvětluje proktolog Zimola.

V pozdějších stadiích je ovšem lepší podstoupit malý zákrok. Velmi úspěšné je chirurgické nasazení elastické gumičky. Výkon většinou není bolestivý, pokud se gumička nasadí dostatečně vysoko.

Poslední variantou pak je klasická operace, při ní se uzly chirurgicky odstraní a přívodné cévy pleteně se podvážou.

Rekonvalescence zpravidla trvá jen několik dní a je po starostech.