Fritovací hrnce zabíjejí?

  • 2
Málokdo odolá voňavým a lákavým chipsům, hranolkům, popcornu nebo smaženým brambůrkám. Podle zjištění německých vědců ale má pravidelné pojídání těchto poživatin na svědomí více úmrtí než třeba dopravní nehody. Jen v Německu jim padá ročně za oběť na osm tisíc lidí.
Na vině je rakovinotvorná látka zvaná acrylamid. "Vzniká ve chvíli," říká profesor Jürgen Angerer, který je renomovaným lékařským odborníkem v oblasti ochrany životního prostředí, "kdy je jídlo zahříváno nebo opékáno v příliš vysoké teplotě." Podle jeho názoru je kritickou hranicí 170 stupňů. Tedy hodnota, kterou hravě překračují oblíbené a všeobecně používané fritovací hrnce.

K jeho mínění se připojuje i význačný norimberský farmakolog profesor Fritz Sörgel: "Pokusy, které jsme dělali s takzvanými pojídači chipsů, prokázaly, že se v jejich moči i po čtyřiadvaceti hodinách od požití oblíbené potravy dají vysledovat stopy této životu nebezpečné substance."

Z jeho zjištění navíc vyplynulo, že zhoubným nádorům, s nimiž se potýká na každý milion obyvatel padesátka až stovka Sörgelových krajanů, lze docela jednoduše čelit. Stačí zařadit do jídelníčku více čerstvých potravin. Průmyslové zpracování brambor do podoby, jež láká mlsné jazýčky, přitom vykazuje třikrát menší zdravotní riziko než jejich domácí příprava.


Sedmadvacetiletá Egypťanka se usmívá nad sáčkem bramborových chipsů pojmenovaných po palestinském vůdci Jásiru Arafatovi. Karikatura palestinského předáka zdraví ze sáčku, který je k mání za 25 piastrů, a láká kupující k jídlu a podpoře palestinského povstání proti Izraeli, 29. května 2002