Šest zajímavých vědeckých faktů o dvojčatech

  • 19
Dvojnásobná radost v podobě narození dvojčat přináší i dvakrát tolik starostí, než když se staráte o jedno dítě. Vícečetné těhotenství není až tak vzácný jev jako kdysi, ale stále je to fascinující událost, která nepřestává udivovat.
Ilustrační snímek

Za kočárkem s dvojčaty se každý ohlédne s úsměvem. Život rodičů s dvojitou nadílkou však není vždy jen zalitý sluncem. Mezi nevýhody péče o dvojčata patří zvýšené psychické napětí, když třeba pláčou obě děti najednou, zhoršená finanční situace, jelikož je nutné nakoupit všechno dvakrát, méně času i zvýšená fyzická námaha. Na druhou stranu dvojčata nejsou osamělá, vždy si mají s kým hrát, nebývají rozmazlená a lépe se prosazují v dětském kolektivu.

Dvojčata lze zpozorovat na ultrazvuku asi v 8. týdnu těhotenství, vzhledem ke zvýšenému riziku potratu je však možné určit jejich životaschopnost až na začátku druhého trimestru, tedy zhruba ve 12. až 14. týdnu těhotenství.

Pošlete příběh a fotografie

Pocházíte z dvojčat? Pošlete nám na e-mail svůj příběh, co jste jako dvojčata prožívali, jaký je váš vztah, co bylo výhodou a co naopak nevýhodou. Připojte fotografie z dětství a současnosti a my je uveřejníme na stránkách OnaDnes.cz.

Často se stává, že jeden ze zárodků v rané fázi zanikne a vyvíjí se jen ten druhý. Hlavním důvodem pro tento jev bývá chromozomální poškození embrya. Někdy se ani nastávající maminka nedozví, že čekala dvojčata, protože se na první gynekologické vyšetření dostaví až v době, kdy je už mizející dvojče vstřebané.

Každé vícečetné těhotenství se považuje za rizikové, jelikož organismus ženy je zatěžován dvojnásobně (nebo i vícenásobně v případě většího počtu plodů). Vícečetné těhotenství kromě dělohy ovlivňuje i srdce a celý oběhový systém, trpí také játra a ledviny. Budoucí matka dvojčat může přibrat i více než 20 kilogramů, což je pro její tělo rovněž velká zátěž.

„Vícečetné těhotenství je pro matku zatíženo větším rizikem předčasného potratu, porodu, může dojít častěji k rozvoji některých onemocnění ženy v těhotenství, jako je vysoký tlak nebo cukrovka. Někdy je nutné sledovat dvojčata pro nerovnoměrný růst, nebo nerovnoměrné tvoření plodové vody. Péče o tyto maminky by měla být především u jednovaječných dvojčat vždy v perinatologických centrech,“ zdůraznila Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení z Nemocnice Slaný.

Gynekoložka Matoušková dále vysvětlila základní rozdíl mezi jednovaječnými a dvojvaječnými dvojčaty. Jednovaječná dvojčata vzniknou z jedno oplodněného vajíčka jednou spermií, dělící se buňky se pak rozdělí na 2 základy plodu, a tak vzniknou identická dvojčata, která jsou stejného pohlaví a většinou mají jednu společnou placentu. Mají stejnou genetickou výbavu, jsou si většinou velmi podobná.

Dvojvaječná dvojčata vzniknou oplodněním 2 vajíček 2 spermiemi v rámci jedné ovulace. Každé dvojče má svojí placentu a plodové obaly, mohou být stejného pohlaví, nebo to může být chlapec a děvče. Každé dvojče má jinou genetickou výbavu.

Vícečetné těhotenství je každopádně neobvyklá událost a dvojčata vždy přitahovala pozornost nejen laické veřejnosti, ale především lékařů a dalších vědeckých odborníků. Díky jejich výzkumům se dnes můžeme o dvojčatech dozvědět mnohem více. Možná vás některá fakta o dvojčatech překvapí.

Ilustrační snímek

Starší a vyšší maminky mají častěji dvojčata

Dokonce i bez metody IVF nebo jiné léčby neplodnosti mají starší matky (nad 35 let) větší šanci, že se jim narodí dvojčata. To alespoň tvrdí doktorka Christine Grevesová, gynekoložka z nemocnice Winnie Palmer Hospital for Women and Babies v Orlandu.

Podle doktorky Grevesové má tento jev co do činění s evolucí. U žen v pokročilejším věku klesá naděje na vícero potomků v budoucnu, takže příroda zařídí, aby počaly více než jedno dítě najednou, domnívá se doktorka Grevesová. 

Dvojčata se také častěji rodí vysokým ženám. Tuto teorii podpořila i studie odborníků, která proběhla v roce 2006. Při ní vědci zjistili, že v průměru jsou matky dvojčat zhruba o 3 cm vyšší než ženy, které porodily jedno dítě.

Ilustrační snímek

Dvojčata a jejich matky žijí déle

Pokud pocházíte z dvojčat, nebo jste matkou, která dvojčata porodila, můžete si gratulovat. Podle odborníků budete žít déle než běžná populace. V roce 2016 ve studii z University of Washington vědci odhalili, že dvojčata se obecně dožívají vyššího věku než jedinci, kteří matčinu dělohu s nikým dalším nesdíleli.

Ukázalo se také, že jednovaječná dvojčata mají větší pravděpodobnost žít déle než dvojvaječná dvojčata. Autor studie, výzkumník David Sharrow se domnívá, že k tomuto jevu napomáhá fakt, že dvojčata si jsou obvykle velmi blízká a dovedou si poskytnout jak materiální, tak emociální podporu, která vede k prodloužení života.

I matky dvojčat se mohou podle vědců těšit na delší život. V roce 2011 vědci z univerzity v Utahu ve své studii zjistili, že ženy, které porodily dvojčata, žijí déle než ostatní matky. Zde je to podle odborníků dáno tím, že pravděpodobnost počít dvojčata se zvyšuje u zdravějších žen a zdravé ženy se obecně dožívají vyššího věku. Není to tedy o tom, že by porod a výchova dvojčat nějak vylepšovaly zdravotní stav matky.

Ilustrační snímek

Dvojčata mohou mít různou barvu kůže a jiné otce

Od dvojčat většina lidí očekává naprosto identickou podobu, což se však děje pouze u těch jednovaječných. Dvojvaječná dvojčata však mohou vypadat velmi rozdílně, dokonce se může stát, že se budou lišit i rasou. Toto se však děje velmi vzácně. Pokud jsou rodiče míšenci, mají ve svých pohlavních buňkách uloženou genetickou informaci jak pro bílou, tak pro tmavou pleť. Jedno z dvojčat se proto může narodit se světlou pletí a druhé s tmavou pokožkou.

„Nevíme, jak často se toto děje, protože ne všechny případy se dostanou na veřejnost,“ uvedla profesorka Nancy L. Segalová, ředitelka Twin Studies Center z California State University.

Děti narozené ve stejnou dobu té samé matce mohou mít dokonce i rozdílné otce. K této raritě může dojít, pokud žena během jednoho cyklu dvakrát ovuluje a má styk se dvěma různými muži.

Ilustrační snímek

Rodí se více dvojčat než v minulosti

V současné době se počet narozených dvojčat navyšuje, rodí se dokonce dvakrát více dvojčat, než tomu bylo před třiceti lety. Není proto až tak překvapivé potkat dnes na procházce maminku s kočárkem pro dvě děti. Důvodem častějších vícečetných těhotenství je převážně hormonální léčba a asistovaná reprodukce. Statisticky je vícečetné každé čtvrté těhotenství počaté metodou IVF (in vitro fertilizace) neboli oplodněním ve zkumavce.

Primářka Matoušková doplnila, že více dvojčat se rodilo v začátcích působení center asistované reprodukce, kdy při tzv. metodě početí dítěte ze zkumavky se do dělohy ženy vkládalo více embryí, aby se zvýšila šance na pokračování těhotenství alespoň jednoho z nich. Nyní se metody umělého oplodnění velmi zdokonalily a běžně se ženě do dělohy vkládá jedno nebo maximálně dvě embrya.

„Další příčinou navýšení počtu dvojčat je častější léčení ovulace vaječníků. Tuto metodu může nabídnout ženě i její standardní gynekolog. Vede k větší pravděpodobnosti uvolnění dvou zralých vajíček naráz a tím pádem ke vzniku dvojčecí gravidity.“

Ilustrační snímek

Dvojčata se častěji rodí předčasně

Podle odborníků je nejlepší dobou na porod dvojčat 37. týden těhotenství. Pokud děti sdílejí placentu, často se právě v tomto týdnu lékaři rozhodnou těhotenství ukončit, aby tak snížili riziko komplikací. Mnoho dvojčat se však právě v období kolem 37. týdne těhotenství narodí přirozeně.

Největším rizikem vícečetného těhotenství je předčasný porod a bohužel až 50 procent všech dvojčetných těhotenství končí ještě před 37. týdnem. Při předčasném porodu hrozí nebezpečí dýchacích i neurologických komplikací a nízká porodní hmotnost.

Ilustrační snímek

Císařský řez není jediný způsob porodu dvojčat

Je pravda, že pravděpodobnost porodu císařským řezem je u dvojčat vyšší než u samostatně rozených dětí, ale není to vždy jediná možnost, jak zdárně dvojčata porodit. „Císařské řezy jsou častější u dvojčat než u jednoho dítěte, ale vaginální porod může být také bezpečný,“ tvrdí doktorka Grevesová.

„Pokud obě hlavičky směřují dolů, děti spolupracují a placenta je ve správné pozici, rádi se pokusíme o vaginální porod,“ dodala doktorka Grevesová s tím, že po příchodu prvního dítěte na svět se druhé obvykle rodí rychle, většinou méně než do hodiny. Způsob vedení porodu dvojčat se však v různých porodnicích liší a rozhodnutí učiní lékař, popřípadě lékařský tým dané porodnice.

K císařskému řezu se přistupuje, když je jedno z dvojčat v příčné poloze, nebo pokud je první dvojče v poloze koncem pánevním a druhé hlavičkou dolů. Existují i další důvody, které vedou k císařskému řezu.

Porod císařským řezem může probíhat buď v celkové anestezii, nebo v epidurální anestezii, kdy je rodička při vědomí a má znecitlivěnou jen dolní polovinu těla.

Primářka Matoušková souhlasí s tím, že porod císařským řezem u dvojčat není vždy nutný. 

„I na našem standardním pracovišti, kde můžeme odvádět porody od 36. týdne těhotenství, jsme porodili řadu dvojčat přirozeně. Je nutné však takové maminky dobře vybrat, aby jejich děti byly zralé, neměly moc malou porodní váhu, nebo velké rozdíly porodní váhy, aby byly ve správné poloze a aby se nejlépe porod rozeběhl sám od sebe, nebyl vyvoláván. Nejčastěji tak rodíme přirozeně dvojvaječná dvojčata s váhovým rozdílem do 500 gramů, pokud jsou obě děti nejlépe v poloze hlavičkou,“ dodala primářka Markéta Matoušková z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

, pro iDNES.cz