Nealkoholické pivo má jen o několik kalorií méně než klasické pivo.

Nealkoholické pivo má jen o několik kalorií méně než klasické pivo. | foto: Profimedia.cz

Dvě deci vína mají stejně kalorií jako jeden rohlík

  • 53
Alkohol je hodně kalorický, a navíc sladký. Pokud jím kromě toho zapíjíte tučné jídlo, nemůžete se ani divit, že kila přibývají.

Z toho, co se pije nejčastěji, je v tomto ohledu nebezpečné hlavně pivo a ještě vydatnější je tvrdý alkohol, i když jde jen o jednoho „panáka“.

Půl lahve vína = večeře
Lidé si často dopřávají dvě deci vína před spaním, které sice mohou prospět srdci, ale pokud se podobných věcí nechcete vzdát, musíte si dopřát o to méně jídla přes den. Protože ač má víno v jednom deci podle druhu jen 220 až 350 kilojoulů -jako půlka rohlíku - půl lahve už konkuruje energetické hodnotě večeře, alespoň té dietní určitě.

Přibývání po alkoholu bývá problém zejména u mužů, ale na druhou stranu to, co se často nazývá pivním břichem, je jen projev typicky mužského ukládání tuků. Ten se jim na rozdíl od žen, které trápí kolem pasů a boků, usazuje mezi vnitřními orgány.

Většinou jde o důsledek nadměrného příjmu jídla i pití dohromady. Dokladem mohu být lidé, kteří moc nejedí, ale jen pijí - bývají obvykle spíš štíhlí a navíc vypadají nezdravě, neboť jim chybí mnoho důležitých živin, které člověk jinak než ze stravy přijmout nemůže.

Alkohol se nehodí ani po sportování
Muži alkoholu holdují obecně více, a proto často s překvapením zjistí, jak hubnou, když ho dokážou omezit. Stačí počítat - půl litru dvanáctky má 700 kilojoulů, půllitr desítky 650. A co teprve pivo tmavé - to má i přes 1 000 kilojoulů. Ani nealkoholické pivo vám moc nepomůže, byť je přece jen o něco lepší - 400 kilojoulů na půl litru. Pozor na dia pivo, má také 650 kilojoulů, jeho výhodou je, že se hodí i pro diabetiky.

Pijete pivo denně a nezůstane u jednoho? Pak asi nezhubnete, ani když začnete méně jíst. Pokud se rozhodnete alkohol omezit, je lepší snažit se ho většinu dní nepít vůbec a dopřát si ho třeba pouze o víkendu. A jak je na tom energeticky ostatní pití? Whisky, koňak či gin se pohybují kolem 500 až 800 kilojoulů na jednoho velkého „panáka“, becherovka má 600, baileys a ostatní smetanová pití už však přes 1 200 kilojoulů. Zrádné je také portské s 340 na 5 cl, většinou se ho rovněž vypije o dost více.

Alkohol se moc nehodí ani po sportování - pokud v zimě jedete na běžky či v létě na kolo a pak si dáte grog nebo pivo a ještě k tomu nějaké jídlo, můžete doufat v lepší kondici. Ve štíhlejší linii však nikoliv.


Alkohol a hubnutí

Proč a jak ho pít

+ výzkumy ukázaly, že pití alkoholu v množství odpovídajícím sklence vína denně svědčí srdci a cévám a může vám prodloužit život
+ dobré má v tomto směru být zejména víno, volte pokud možno suché
+ když si dáváte alkohol, nezapomeňte ho započítat do denního příjmu energie a zapíjejte ho dostatečným množstvím vody

Proč a jak ho nepít

- odvykněte si pít třeba pivo po každém obědě nebo večeři
- snažte se minimálně během hubnutí vyhýbat tvrdému alkoholu a sladkým likérům
- nejhorší jsou míchané nápoje, protože kromě už tak vydatného alkoholu obsahují často i cukr, sladké sirupy a limonády, někdy také vajíčka nebo smetanu

Chcete vědět více?

Čtěte přílohu Hubnutí v MF DNES.