Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy jsou doma ve větším stresu než v práci, zjistila studie

  4:32aktualizováno  4:32
Může být něco náročnějšího než maximální pracovní vytížení? Nový výzkum potvrdil, že ano. Péče o domov je zejména pro ženy častější příčinou stresu než nabitý pracovní rozvrh.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Muži už odpradávna přirozeně touží po rodinném klidu a pohodě. V dřívějších podmínkách, kdy uživil rodinu a žena se mohla starat o domácnost a děti, byly role jednoznačně rozděleny.

„Žena si mohla svůj čas zorganizovat, její povinnosti byly vymezené a hladina stresu byla podstatně nižší,“ uvádí psycholožka Laura Janáčková a dodává, že dnešní doba klade vysoké nároky na výkon. Někteří muži nedokážou rodinu uživit bez pomoci ženy a neuvědomují si, že domácnost a výchova dětí je plnohodnotný pracovní výkon. „Muži si mnohdy ani neuvědomí, že jejich žena pracuje v tomto dvousměnném provozu," říká psycholožka.

Cítíte se ve stresu? Vybijte ze sebe.

Stresující není chodit do práce, ale domů

Dvě schůzky během brzkých ranních hodin, sto nepřečtených e-mailů, důležitá prezentace, oběd cestou za nespokojeným klientem. Běžný všední den zaneprázdněné ženy se všedností nemá nic společného. Pracovní program je často tak nabitý, že je potřeba dokoupit volné stránky do už tak napěchovaného diáře.

Nová studie amerických vědců však překvapivě ukázala, že ve srovnání s jinými oblastmi života může mít ta pracovní rovnou terapeutické účinky. Nejvíce stresující totiž není podle vědců chodit do práce, ale domů.

Rada pro ženy:

Vyberte si vhodného partnera, naučte se s ním komunikovat, určete si priority a klaďte si cíle, které můžete splnit.

Podle psycholožky Jitky Douchové nelze výsledky americké studie v českých poměrech paušalizovat. „Se stesky tohoto typu se u svých klientek nesetkávám až tak často, vlastně málokdy přímo, spíše oklikou a týká se to spíš žen, které jsou již převálcované domácí rutinou a nekonečným stereotypem.“

Pro některé ženy je podle ní domov útočištěm, přístavem a zdrojem nabírání sil, pro jiné, více perfekcionalistické, je domov stresorem. „Typickou ukázkou stresu z domácnosti je, když pracovně vytížená žena místo relaxu o víkendu uklízí, protože to „potřebuje“, zatímco partner je s dětmi na výletě, nebo spolu sportují, což si tento typ ženy nedovolí. Neodpočine si ani o víkendu a v pondělí začíná ‚odpočinek’ v práci. A do vztahu se postupně vkrádá krize,“ říká Douchová.

Práce má řád, domov ovládá chaos

Odborníci z Pennsylvania State University zjistili skutečnou příčinu častého psychického i fyzického vytížení. „Při měření hladiny kortizolu, hlavního biologického ukazatele stresu, jsme odhalili, že lidé jsou výrazně méně ve stresu v práci než doma,“ komentuje doktorka Sarah Demaskeová výsledky své studie. Takové zjištění vysvětluje tím, že doma často vládne chaos, kdežto práce má jistý řád.

Psycholožka Laura Janáčková se domnívá, že příčinou ženina stresujícího pocitu v domácnosti je špatná komunikace s partnerem, špatná organizace práce a někdy i nepochopení ze strany partnera. Na dnešní ženy jsou podle ní kladeny vysoké požadavky: musí pracovat v zaměstnání a následně je čeká ještě role matky, manželky a milenky.

„Po práci, kdy si muži vehementně prosazují zasloužený odpočinek, ženám nastává nová šichta v domácnosti. Není pak divu, že únava, plný koš prádla, vaření, úklid, psaní úkolů s dětmi a podobně vyvolávají pocit napětí a stresu. Tento stres má bezesporu vliv na chování ženy a zásadně zasahuje do partnerského vztahu a někdy i do intimity,“ říká Janáčková.

Žena je doma více ve stresu než muž

Především rodiče s dětmi musí každé ráno zapojit veškeré síly, aby potomky připravili na odchod do školy. Jak ukázal citovaný výzkum, tato zodpovědnost připadá zejména na matku. Ta je hlavním motorem chodu domácnosti a na starost má často více úkolů než její partner.

Podle Jitky Douchové je domácnost stresem také pro ženy perfekcionalistických mužů, kteří po příchodu domů vyžadují teplou večeři, kontrolují ledničku, jestli někde neuvízla plesnivá paprika a jestli jsou máslo a jogurty na svém místě.

Není proto příliš překvapivým zjištěním, že matky vykazují doma více stresu než muži a že pro ně práce může být přístavem jistého klidu a psychického uvolnění.

Práce jednou skončí, péče o domov ne

„Až odvedu děti do školy, vyzvednu si kávu po cestě do práce a pak si ji v klidu vypiju při odpovídání na důležité e-maily. Tato rutina mi pomáhá přežít každé ráno,“ svěřuje se s úsměvem Karolína, která má dvě děti a pracuje na plný úvazek v realitní kanceláři. Díky zřetelným a jasně definovaným úkolům má tak podle vědců práce navrch před domovem. Časový faktor pak údajně sehrává ústřední roli při tvorbě stresového napětí. Práce eventuálně skončí, kdežto se starostí o domácnost a rodinu je tomu přesně naopak.

Kupodivu to však podle výzkumu nejsou matky s dětmi, pro koho je domov nejvíce stresujícím místem. Nejohroženější skupinou jsou podle vědců pracující ženy, které ještě nemají děti. Ačkoli totiž děti většinou způsobují chaos, jsou také hlavním zdrojem radosti a rodinné pohody. Špinavé nádobí v prázdném bytě se tak zdá mnohem více stresující než pokreslený nábytek. Stačí se jen podívat na roztomilé prstíčky, které takové dílo způsobily, a starosti se rázem rozplynou.

Práce jako očista, jako psychoterapie

Jaké je závěrečné poselství daného výzkumu? Jak zdůrazňuje profesorka Demaskeová: „Matky pracující na plný úvazek v pozdějším věku vykazují lepší mentální i fyzické zdraví než ty, které pracují na částečný úvazek, nebo zůstávají doma.“ Podle studie ženy práci navíc vnímají jako jistou očistu, jako místo pro obnovení a dobití sil. A navzdory všem stereotypům je to žena, kdo je v práci více v pohodě než muž.

Je jen nás ženách, abychom v příštím výzkumu vědce přesvědčily, že jsme nad věcí, nepodléháme zastaralým konvencím a dokážeme si život zařídit po svém tak, aby pro nás domov byl především oázou klidu, pohody a bezpečí.

Autoři: pro iDNES.cz,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Další z rubriky

Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

žena muž sex postel

Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...Najdete na iDNES.cz