Do Česka přichází antikoncepční náplast

  • 26
Hormonální antikoncepce, to už nejsou jen pilulky, jež se musejí užívat každý den. Na český trh přichází novinka v podobě antikoncepční náplasti, která přinese značnou úlevu hlavně zapomětlivým ženám nebo těm, které žijí ve zběsilém moderním tempu. Náplast totiž stačí měnit jen jednou týdně.

Evra, tak se jmenuje první antikoncepční náplast na světě. Početí brání stejným způsobem jako pilulky: uvolňuje hormony ethinylestradiol a norelgestromin, ty se pak přes kůži dostávají do krevního oběhu.

Hormony brání ovulaci a zároveň ztěžují spermiím pronikání do dělohy. Způsob uvolňování látek přes kůži je zároveň šetrný k organismu - nezatěžuje trávicí ústrojí ani játra. Účinnost je přitom více než 99 procent.

A jak k takové náplasti přijít? Jednoduše - předepíše vám ji gynekolog. Přechod z pilulek k novému způsobu anikoncepce s sebou podle odborníků obvykle nepřináší vážnější problémy. Prostě si jednoho dne místo polknutí tabletky nalepíte tenký proužek tělové barvy o rozměrech 4,5x4,5 centimetru a o víc se nestaráte. Přesně za týden pak jednoduchou proceduru zopakujete.  

"Samozřejmě, že se mohou dostavit nežádoucí účinky. Ty jsou ale srovnatelné s vedlejšími účinky pilulek," říká gynekolog Vladimír Mulač. "Když si žena přečte leták v podstatě jakéhokoliv hormonálního preparátu, má pocit, že jí doktor předepsal jed," vysvětluje Mulač. "Za svou třináctiletou praxi v soukromé ordinaci jsem se však s žádným z uváděných vedlejších účinků nesetkal," dodává.

Schéma užívání náplasti je pak opět stejné jako u tabletek. Po třech týdnech (tedy třech náplastech) následuje sedmidenní pauza, během níž přichází menstruace. 

Pro aktivní ženy
Výrobce Evry tvrdí, že náplast je určena i těm nejaktivnějším ženám, které denně sportují či chodí do sauny. Pravděpodobnost, že se nápast odplepí, je prý minimální. Evra se lepí na břicho, hýždě, paži nebo na horní část trupu s výjimkou prsou. "Dobré je místa aplikace střídat, aby si kůže odpočinula," říká Mulač.

Nevýhodou Evry je každopádně cena - zatímco tříměsíční balení pilulek Cilest (od stejného výrobce a se stejnou skladbou hormonů) přijde na tři sta korun, za náplasti zaplatíte bez tří korun rovnou tisícovku.

Co je to Evra?
Evra je první antikoncepční nápast na světě.

Jak působí?
Evra je kombinovaná hormonální antikoncepce, což znamená, že uvolňuje dva hormony (ethinylestradiol a norelgestromin), které se pak přes kůži dostávají do krevního oběhu.

Jak náplast aplikovat?
Tenká čtvercová nápalst se lepí na břicho, hýždě, paži nebo na horní část trupu s výjimkou prsou. Místa aplikace by se měla měnit.

Je spolehlivá?
Výrobce garantuje účinnost vyšší než 99 procent.

Jak se k ní dostanu?
Evra je novinkou na českém trhu. V lékárně ji dostanete na předpis od gynekologa.

Co když už beru pilulky?
Přechod na náplasti by neměl přinést žádné vážnější problémy. Zpočátku se mohou dostavit vedlejší účinky například v podobě zarudnutí kůže či pocitu pnutí v prsou. Evra je šetrná k organismu, nezasahuje trávicí trakt ani játra.

Proč bych ji vůbec měla začít používat?
Výzkumy ukazují, že pokud jde o hormonální antikoncepci, většina žen by si přála co nejjednodušší způsob užívání. Narozdíl od pilulek nemusíte na náplast myslet každý den, stačí, když ji vyměníte jednou týdně. Účinné látky pak působí po sedm dnů. Když náplast zapomenete v daný den vyměnit, v podstatě se nic neděje. Máte ještě 48 hodin, než hormony zcela přestanou účinkovat.

Jaké jsou její nevýhody?
V určitém oblečení může být náplast vidět (zvlášť je-li nalepena na paži). Další nevýohodu je cena - více než třikrát vyšší než například u hojně užívaných pilulek Cilest.