Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětské pomočování někdy musí řešit lékař

  1:00aktualizováno  1:00
Pětiletému dítěti se jednou za čas může stát, že se ještě v noci pomočí. Není nutné mu hned spílat, když je však postýlka častěji mokrá než suchá a dítěti je pět nebo více let, měli by se rodiče obrátit o radu na odborníka.
Dítě, spánek - ilustrační foto

Dítě, spánek - ilustrační foto - Dítě, spánek - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jejich potomek totiž může trpět poruchou zvanou enuréza neboli nočním pomočováním.

Psychický stres, nebo fyzický problém? Většina lidí si spojí pomočování například s nástupem do první třídy, které se některé děti mohou obtížně přizpůsobovat.

Enuréza se může také objevit u jiných velkých změn, například po rozvodu rodičů nebo po narození mladšího sourozence. Důvod může být ale i méně složitý, občasné pomočení se objevuje u infekcí.

Příčinou bývají i nemoci, tedy infekce močových cest, anatomické odchylky močového měchýře, nedostatek antidiuretického hormonu ADH, který v noci tvorbu moči potlačuje, porucha nervových drah, které vedou signály o naplnění močového měchýře.

V neposlední řadě může zvýšené noční pomočování, doprovázené hubnutím a velkou žízní, svědčit o počínající cukrovce prvního typu.

Než se lékař pustí do léčby a dalších vyšetření, položí rodičům otázky na frekvenci a sílu pomočování, na to, jestli se dítě pomočuje i přes den, zda se pomočování objevilo náhle po době, kdy dítě přestalo používat pleny nebo zda se ještě nepřestalo pomočovat od batolecího věku.

Bude ho zajímat rodinné prostředí a jeho výraznější změny jako právě nástup do školy, ztráta někoho blízkého a podobně.

Co může udělat rodina a co lékař
Když se dítě často pomočuje, měli by se rodiče úpravou režimu pokusit situaci řešit. Mezi metody, které pomáhají s tímto problémem bojovat, patří omezení pití velkého množství tekutin dvě hodiny před spaním.

Dále by se dítě mělo podílet na úklidu po malé nehodě, aby mělo pocit, že se s ním při řešení pomočování počítá. Je důležité ho chválit, ale zároveň nedělat z mokrého prádla závažnou událost.

Pokud tato doporučení nepomohou, přicházejí na řadu léky. Používá se desmopresin, který omezuje produkci moče v noci, léky ovlivňující smršťování měchýře a nakonec antidepresiva.

V cizině více než u nás využívají přístroj, který je jakýmsi měřičem vlhkosti spodního prádla s alarmem, který dítě hned na počátku pomočení probudí. Léčba touto pomůckou se zdá úspěšnou, rodiče by však měli být trpěliví, trvá i několik měsíců.

Chcete-li se obrátit o radu na odborníka, tedy na dětského nefrologa, urologa nebo psychologa, podívejte se na webové stránky www.enureza. cz, www.mokrapostylka.cz nebo zavolejte na 724 66 77 42. Na této lince pracují odborníci z občanského Sdružení pro enurézu - SEN.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Ve školách učí bývalí šprti, říká zakladatel americké školy v Česku

Ondřej Kania

Na základní škole měl čtyřky a rodiče ho chtěli poslat na učiliště. Zachránila ho americká střední škola. Teď Ondřej...

Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

ilustrační snímek

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz