Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětské pomočování někdy musí řešit lékař

  1:00aktualizováno  1:00
Pětiletému dítěti se jednou za čas může stát, že se ještě v noci pomočí. Není nutné mu hned spílat, když je však postýlka častěji mokrá než suchá a dítěti je pět nebo více let, měli by se rodiče obrátit o radu na odborníka.
Dítě, spánek - ilustrační foto

Dítě, spánek - ilustrační foto - Dítě, spánek - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jejich potomek totiž může trpět poruchou zvanou enuréza neboli nočním pomočováním.

Psychický stres, nebo fyzický problém? Většina lidí si spojí pomočování například s nástupem do první třídy, které se některé děti mohou obtížně přizpůsobovat.

Enuréza se může také objevit u jiných velkých změn, například po rozvodu rodičů nebo po narození mladšího sourozence. Důvod může být ale i méně složitý, občasné pomočení se objevuje u infekcí.

Příčinou bývají i nemoci, tedy infekce močových cest, anatomické odchylky močového měchýře, nedostatek antidiuretického hormonu ADH, který v noci tvorbu moči potlačuje, porucha nervových drah, které vedou signály o naplnění močového měchýře.

V neposlední řadě může zvýšené noční pomočování, doprovázené hubnutím a velkou žízní, svědčit o počínající cukrovce prvního typu.

Než se lékař pustí do léčby a dalších vyšetření, položí rodičům otázky na frekvenci a sílu pomočování, na to, jestli se dítě pomočuje i přes den, zda se pomočování objevilo náhle po době, kdy dítě přestalo používat pleny nebo zda se ještě nepřestalo pomočovat od batolecího věku.

Bude ho zajímat rodinné prostředí a jeho výraznější změny jako právě nástup do školy, ztráta někoho blízkého a podobně.

Co může udělat rodina a co lékař
Když se dítě často pomočuje, měli by se rodiče úpravou režimu pokusit situaci řešit. Mezi metody, které pomáhají s tímto problémem bojovat, patří omezení pití velkého množství tekutin dvě hodiny před spaním.

Dále by se dítě mělo podílet na úklidu po malé nehodě, aby mělo pocit, že se s ním při řešení pomočování počítá. Je důležité ho chválit, ale zároveň nedělat z mokrého prádla závažnou událost.

Pokud tato doporučení nepomohou, přicházejí na řadu léky. Používá se desmopresin, který omezuje produkci moče v noci, léky ovlivňující smršťování měchýře a nakonec antidepresiva.

V cizině více než u nás využívají přístroj, který je jakýmsi měřičem vlhkosti spodního prádla s alarmem, který dítě hned na počátku pomočení probudí. Léčba touto pomůckou se zdá úspěšnou, rodiče by však měli být trpěliví, trvá i několik měsíců.

Chcete-li se obrátit o radu na odborníka, tedy na dětského nefrologa, urologa nebo psychologa, podívejte se na webové stránky www.enureza. cz, www.mokrapostylka.cz nebo zavolejte na 724 66 77 42. Na této lince pracují odborníci z občanského Sdružení pro enurézu - SEN.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Nebýt ve výchově jako moji rodiče. Poradíme, jak se vyhnout jejich chybám

Ilustrační fotografie

Není žádnou vzácností, že člověk odchází do života s předsevzetím, že za žádnou cenu nechce vychovávat svoje děti tak,...

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Ilustrační snímek

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé...

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz