"Dám si ještě jedno a jedu..." V čem se liší mužské a ženské lži?

  7:15aktualizováno  7:15
Muži lžou dvakrát tolik, co ženy. Skóre je 6:3. To však nic nemění na tom, že si vymýšlíme všichni a každý den. Nemusí jít hned o nevěru nebo o prošustrované rodinné úspory, drobné nepravdy jsou s námi od rána do večera. O čem lžou nejvíc muži a o čem ženy?
"Miláčku, dám si s klukama ještě jedno a jedu domů..." (Ilustrační snímek)

"Miláčku, dám si s klukama ještě jedno a jedu domů..." (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vzpomínáte si, jak to bylo, když jste si naposledy vyšla s kamarádkou jen tak cournout po obchodech a vrátila jste se domů s úlovky, které jste tam zkrátka nemohla nechat?

Ať už to byla třetí černá kabelka (ale takovouhle se zipem a kytičkovou aplikací přece ještě nemáte!), nové šaty (kolikrát se stane, že vám takhle skvěle padnou?) nebo dvoje boty (výhodně, v akci 1 + 1 zdarma), už cestou k domovním dveřím jste pravděpodobně zredukovala cenu nákupu na polovinu, abyste předešla vyčítavým pohledům a brblavým zmínkám o povážlivém stavu rodinného konta a nutnosti úspor.

Každý máme své lži

Nebojte, nejste jediná. Podle nedávného britského výzkumu lžou totiž ženy nejčastěji právě o výšce svého posledního nákupu, zatímco muži nejčastěji manipulují s pravdou v případech, kdy prohlašují, že si dají ještě jedno pivo a jdou domů, nebo tehdy, jsou-li tázáni: "Nejsem v tom moc tlustá?"

5 nejčastějších mužských lží

  • "Nic se neděje, jsem v pohodě."
  • "Dám si ještě jedno pivo a jdu."
  • "Ne, nevypadáš v tom tlustě."
  • "Neměl jsem signál."
  • "Jsem na cestě (už parkuju)."

Dá se říct, že většina z nás lže (nebo neříká pravdu) prakticky všude, kudy chodí. Lžeme partnerům, rodičům, kolegům v práci i našim šéfům. Co je ovšem překvapivější, je fakt, že muži lžou víc než ženy. Zatímco příslušnice něžného pohlaví si upravují pravdu v průměru "jen" třikrát denně, pánové tak činí dokonce šestkrát za den. A to ani ne tak proto, že by byli tak zkažení, jako z důvodu, že jim prostě přijde pohodlnější, rychlejší nebo praktičtější trochu zamlžit fakta než přiznáním pravdy riskovat vyhrocení situace. Zejména v případech, kdy vlastně "o nic nejde".

Ženy mlží o váze, muži o platu

Další důležitou oblastí, kde citlivé údaje korigujeme podle momentální potřeby, je navazování vztahů. Každý přece chce na prvním rande zabodovat! Někdo tomu říká lhaní, jiný zatajování skutečnosti a třetí by to ještě možná obhájil zlepšováním image. A tak muži i ženy přikrášlují skutečnost po svém. Zatímco muži většinou před novým objektem zájmu zvyšují svou postavu i hodnotu svých příjmů, ženy mají spíše tendenci snižovat svou váhu i věk.

5 nejčastějších ženských lží

  • "Nic se neděje, jsem v pohodě."
  • "Ne, to není nové. Jen jsem to moc nenosila."
  • "Měli to ve slevě."
  • "Nevím, kde to je. Ani jsem se toho nedotkla."
  • "Ne, nevyhodila jsem to."

"Muži prostě nadhodnocují své pozitivní vlastnosti, zatímco ženy podhodnocují ty, které by negativně ovlivňovaly jejich image," tvrdí psycholog Satoshi Kanazawa z London School of Economics.

Pak je tu jedna lež, které se dopouštějí muži stejně jako ženy, ale lžou opačně. Je to v počtu bývalých partnerů. Zatímco muži se hrdě hlásí k desítkám sexuálních zkušeností, ženy jich přiznávají jen minimum.

Muži také častěji než ženy prozradí tajemství o sobě, zatímco ženy prozradí častěji tajemství jiných osob.

Zajímavé je, že 83 % lidí tvrdí, že vždycky poznají, když jim někdo lže. Podle odborníka na řeč těla Richarda Newmana se však mnoho z nich mýlí. "Všeobecně se má za to, že když někdo lže, tak skrývá tvář a vyhýbá se očnímu kontaktu. Opak je ale pravdou," tvrdí. "Lháři obvykle dělají všechno pro to, abyste si mysleli, že mluví pravdu. Sedí uvolněně a hledí vám do tváře, aby mohli sledovat vaše reakce."

Autoři:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereza s Eliškou a Marek bydlí v ostravském bytě.

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek čas. Po práci jde do posilovny, pak přijde a...

Pětkrát o žárlivosti: Nesnažte se být lepší než sokyně, říká psycholožka

(Ilustrační snímek)

K žárlení můžeme mít někdy reálný důvod. „Užitečné je si uvědomit vlastní hodnotu a nesrovnávat se se sokem či sokyní,...

Vy gadžové jste špíny, křičel Míra ve Výměně manželek

Při seznámení daroval Míra nové manželce Lucii koště. Ta ještě netušila, že o...

Dokud tady budu doma já, tak tu kalhoty nosit nebudeš, kázal ve Výměně manželek Míra (39) své nové partnerce Lucii...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz