Při CML v krvi obíhá obrovský počet nemocných zralých buněk.

Při CML v krvi obíhá obrovský počet nemocných zralých buněk. | foto: Profimedia.cz

CML: Nenápadný zabiják

  • 7
Začíná nenápadně a téměř bez příznaků, ale může vás stát život. Chronická myeloidní leukémie. Pro nemocné leukémií se teď testují nové nadějné léky.

"Chronickou myeloidní leukémií jsem onemocněla před pěti lety," říká onkologická pacientka Jana Pelouchová. "Moje subjektivní pocity o zdravotním stavu přitom zdaleka neodpovídaly vážnosti situace a příznaky onemocnění jsem dlouhodobě podceňovala. Stupňující se únavu jsem považovala za známky přepracování a úbytku hmotnosti jsem se, jako propagátorka cvičení a zdravého způsobu stravování, nijak nebránila. Podobné zkušenosti přitom mají i ostatní pacienti," konstatuje žena, která založila sdružení pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel s názvem DIAGNÓZA CML.

Smrtící buňky
Při leukémii jsou porušeny standardní mechanismy, které řídí trvetvorbu. V kosti se tak tvoří velké množství nemocných buněk, které se dostávají do krve, sleziny a lymfatických uzlin. Kostní dřeň potom není schopna dále udržet tvorbu normálních krvinek a v těle vzniká nerovnováha.

Podle druhu krvinky, která je postižena, se rozlišují různé druhy leukémie. Při akutní leukémii v kostní dřeni a krvi převládají nezralé buňky. Oproti tomu při chronické leukémii pomnožené nemocné buňky vyzrávají a nezralé buňky se zpočátku množí.

CML (chronická myeloidní leukémie) je třetím nejčastějším typem leukémie, která se objevuje u dospělých. Ze sta nemocných leukémií jí trpí každý čtrnáctý člověk. Při této nemoci obíhá v krvi obrovský počet nemocných zralých buněk, které se postupně stále rychleji množí a jejich počet převyšuje normální zdravé krvinky.  

V České republice je každý rok zjištěno 150 až 200 nových případů tohoto onemocnění. Postihuje o něco více muže než ženy a pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje s věkem. Podobně jako u jiných druhů leukémií není příčina CML dosud známá. Zdá se však, že existuje přímá souvislost mezi onemocněním a radiací.

Nenápadný začátek
CML je zrádná v praktické absenci příznaků, kterými nemocný v počátečních stádiích trpí. "Jedna třetina nemocných nemá při diagnóze žádné klinické příznaky. Diagnóza u nich bývá stanovena náhodně, při preventivním nebo předoperačním vyšetření," říká profesor karel Indrák z Fakultní nemocnice Olomouc.

Některé pacienty dovede k lékaři snadná unavitelnost a malátnost, další výrazně hubnou. Nemocní často popisují zvýšené pocení, lehkou teplotu, nebo projevy chudokrevnosti, jako je slabost a otoky kolem kotníků. Někteří nemocní mají navíc potíže spojené s vyšší krvácivostí, jako jsou například samovolně vznikající modřiny, silná menstruace, nebo velké krvácení při drobném zranění. Výraznější obtíže přicházejí až s postupující nemocí.

Nová naděje
Ačkoli má veřejnost léčbu leukémie většinou spojenou pouze s transplantací kostní dřeně, ve skutečnosti je transplantace prvořadou léčbou jen u dětí do šestnácti let, zatímco u dospělí se častěji léčí za pomoci medikamentů: "Myšlenka podstoupit transplantaci kostní dřeně je obecně pro pacienty lákavá tím, že je označována za jediný kurativní způsob léčby. Upínala jsem se k ní do té doby, než byla vyloučena možnost příbuzenského dárce a posléze i dárce z registru," říká Jana Pelouchová.

V podstatě jsou na trhu k dispozici dva typy léků; jeden z nich snižuje počet nemocných bílých krvinek, zatímco druhý působí přímo na nemocné bílé krvinky. Problém je v tom, že každý pátý nemocný CML si postupem času spolu s pokračující léčbou vypěstuje rezistenci na stávající lék. Novou nadějí pro tyto nemocné je nový typ farmakoterapie, která je od letošního února k dispozici také u nás. Jeden ze dvou nových prostředků, Dasatinib, užívá v České republice sedmadvacet pacientů a testy ukazují, že jde o přípravek třistakrát účinnější než doposud užívané léky. Nový typ farmakoterapie CML překonává stávající léčbu mimo jiné i tím, že ovlivňuje jiné onkogenní dráhy a překonává rezistenci projevující se zejména v pokročilých fázích tohoto onemocnění.