Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Nachlazení, chřipka, imunita, nemoc | foto: Profimedia.cz

Chřipce předejdete pomocí ovoce a kysaného zelí, pomůže i mytí rukou

  • 30
Proti virům chřipky nejlépe chrání očkování, ale nezapomínejte ani na časté umývání rukou, zejména po příchodu zvenčí.

Chřipku si nelze splést s běžným nachlazením, na lidské tělo útočí silnějšími zbraněmi. Poznávacím znamením je její náhlý nástup. Zatímco u běžného nachlazení má člověk několik dnů pocit, že na něj něco jde, chřipka dokáže odrovnat během jediného dne.

Nejlepší prevencí je dostatečný spánek a hygiena, konkrétně je nezbytné pořádně si umývat ruce teplou vodou a mýdlem, kdykoli přijdete zvenčí nebo se chystáte jíst.

Jestliže už nemoc postihla někoho v domácnosti, zbytek rodiny by měl být ještě opatrnější a začít si umývat ruce vždycky poté, co sáhnou třeba na špinavé prádlo či kapesníky nemocného. Mimochodem, lepší variantou jsou papírové kapesníky, které lze snadno zlikvidovat. Pokud nemocný trvá na látkových, hygienici doporučují prát je sice v normálním režimu na nejvyšší teplotu, ale odděleně od ostatního prádla.

Ilustrační foto

Pomáhá správné větrání

Nemoc se šíří pomocí kapének vykašlávaných nemocnými. Suchý a vydýchaný vzduch ke kašli dráždí, je proto důležité často větrat, nejlépe tak, že se okno otevře dokořán a vzduch v místnosti se vymění. Naopak větrání průvanem je pro zatím zdravý zbytek rodiny nešťastný, protože viry se tak šíří do dalších místností.

V období chřipkových epidemií se doporučuje omezit pobyt v hromadných dopravních prostředcích, stejně tak není dobré se přepínat ať už při sportu nebo v zaměstnání. Tyto rady se však pochopitelně jen velmi těžko dodržují.

Na místě je proto zejména prevence v podobě přísunu vitaminů, imunitu nabudí zejména "céčko" z citrusových plodů. Umělé vitaminy, zejména multivitaminové přípravky, nejsou podle odborníků v tomto případě příliš výhodnou investicí, zatím se neprokázalo, že tělo je umí účelně vstřebat. Přírodní forma vitaminů je tedy lepší, jako dobrý zdroj vitaminů i vlákniny se uvádí třeba tepelně neupravené kysané zelí.

Ilustrační foto.

Nejspolehlivější prevencí je podle lékařů očkování, seniorům, chronicky nemocným a obyvatelům domovů důchodců a ústavů sociální péče je hradí stát. Ostatní za očkování zaplatí kolem dvou set korun. Některé firmy je hradí svým zaměstnancům.

OnaDNES.cz emailem

Pokud onemocnění probíhá jako standardní chřipka, jde o virovou infekci a nemá smysl se vypravit k lékaři. Je však nutné ho kontaktovat, jestliže se horečky víc než 24 hodin pohybují kolem 39-40 stupňů a nereagují na léčbu pomocí antipyretik (například paralenu). V takovém případě je lepší lékaři zavolat než v čekárně nakazit další lidi. U malých dětí se doporučuje kontaktovat lékaře dříve, vysoké horečky by mohly vyvolat febrilní křeče.