Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete naučit dítě lyžovat? Jděte mu z očí

  5:02aktualizováno  5:02
Učit lyžovat vlastní děti? Proč ne, pokud snesete fakt, že možná nemáte syna žádného Tombu. Soutěživé děti však více motivuje výuka ve skupině a cizí instruktor je pro ně, na rozdíl od vás, zářným vzorem. Pokud však máte doma ryzího individualistu, vsaďte raději na soukromé hodiny.

"Letos naučím Honzíka konečně lyžovat," těší se taťka, zatímco vybírá na internetu tříletému synkovi pořádnou sjezdovou výbavu. "Neblázni," hrozí se maminka, která se hlavně bojí, že se manžel u učení jen rozčílí a synkovi lyže zprotiví. "Na to je ještě malý. Myslím, že bychom ho měli radši zapsat do školičky." Která varianta je lepší?

Rodič nemusí být nejlepším učitelem

Na otázku, zda se do lyžařské výuky dítěte má pustit sám rodič, nebo je lepší svěřit jej do rukou profesionálů, odpovídá psycholožka Anita Michajluková opatrně: "Obvykle míváme daleko větší trpělivost s dětmi cizími než s těmi svými." U cizích dětí podle ní nevstupují do hry naše rodičovská očekávání, u nich zkrátka nepředpokládáme, že jim vše půjde hned. Když se však něco nedaří našemu dítěti, mnohdy to neseme velmi špatně.

jak poznat kvalitní školičku lyžování?

* Má bezpečný prostor pro dětskou výuku oddělený od běžného provozu na sjezdovce.

* Nabízí učební pomůcky (tyče s obrázky, hříbečky, podjížděcí branky, terénní překážky, volanty, maňásky…) a dětský vlek (pro nejmenší pohyblivý koberec či provazový vlíček), aby děti nemusely do kopce šlapat.

* Výuku mají na starosti instruktoři školení pro práci s dětmi (u nás školí instruktory pro výuku dětských lyžařů např. Asociace profesionálních učitelů lyžování APUL, Asociace profesionálních lyžařských škol, Svaz lyžařů aj.)

* Skupinku lyžařských žáčků tvoří maximálně 6 dětí na jednoho instruktora.

"Máme pocit, že jsme jako rodiče selhali, a neúspěch dítěte vnímáme jako naši vlastní nedokonalost," popisuje Michajluková pocity, které nás zpravidla rozčílí a výuka pak může být pro nás i pro dítě spíše stresujícím zklamáním.

Na druhou stranu jsou podle psycholožky i otcové a matky, kteří nereálná očekávání vůči svým dětem nemají. "Pokud takový rodič svoje dítě učit chce a baví to oba dva, mohou si to spolu opravdu skvěle užít," míní.

Po týdnu na sjezdovku

"Své ratolesti by ovšem měli raději učit lyžovat jen dobří lyžaři, kteří mají zkušenosti se základní lyžařskou metodikou," upozorňuje instruktorka lyžování Sylvie Dlouhá. Rodič, který nemá dost pevné nervy ani lyžařské znalosti, udělá podle ní lépe, pokud se své dítě svěří do rukou zkušeného instruktora.

"Dětská lyžařská škola většinou disponuje výukovými pomůckami, zázemím i zkušenostmi a výuka se stává pro děti hlavně zábavou a ne drilem," popisuje instruktorka výhody profesionálních lyžařských metod, které většinu dětí naučí sjíždět pluhovými oblouky modrou sjezdovku do jednoho týdne. "A navíc si rodiče ušetří bolavá záda z neustálého zvedání začínajícího lyžaře," dodává s úsměvem.

Dalším plusem výuky ve školičce je i přirozeně větší respekt dítěte vůči cizí autoritě než vůči vlastní matce nebo otci. "Instruktor se pak mnohdy stane dítěti i žádoucím vzorem, který se snaží napodobit," vysvětluje další pozitivní aspekt výuky od "cizích" psycholožka Michajluková. Starší dítě může být navíc ve skupině vrstevníků motivováno i svou soutěživostí, která ho nutí více se snažit.

Na lyže nejdříve ve třech letech

Kdy začít s lyžováním? Obecně se uvádí, že dítě je možné začít učit lyžovat zhruba ve třech letech. Podle odborníků ale neexistuje jedna univerzální odpověď. "Zda je dítě již ve třech letech schopno začít se učit lyžovat, záleží na jeho pohybové vyspělosti a na jeho schopnosti přijímat nové informace," míní Sylvie Dlouhá, vedoucí dětského lyžařského vzdělávání Asociace profesionálních učitelů lyžování ČR a instruktorka lyžařské školy Happy Hill Sochor z Pece pod Sněžkou.

Teprve až si je dítě jisto chůzí a rovnováhou a koordinuje své pohyby, je podle ní možné začít s prvními lyžařskými pokusy. "Vstupní podmínkou do lyžařské školky je ovšem i to, že dítě už nemá plenky a umí si říci o své potřeby," dodává instruktorka.

Ilustrační foto.

Psycholožka Anita Michajluková zase poukazuje na to, že každé dítě prochází senzitivními fázemi na učení se různých dovedností v jiných obdobích. Nejlepší je prý proto dítěti lyže několikrát nabídnout, aniž bychom jej do lyžování nutili. "Pokud bude zrovna naladěno na osvojení si lyžařské dovednosti, půjde mu to hladčeji a s větší lehkostí," tvrdí.

Obě se ale shodují, že čím je dítě starší, tím se s lyžováním lépe vypořádá. Začít dítě učit dříve než ve třech letech věku nemá příliš smysl. Velmi rychle se unaví a ani jeho výsledky nebudou příliš úspěšné, což by ho mohlo od lyží do budoucna odradit. "Nejvhodnějším začátkem je věk mezi čtvrtým a pátým rokem, kdy dítě dosahuje největších lyžařských pokroků," doporučuje proto instruktorka Sylvie.

První lyžařské krůčky dítěte ovlivní ale například i to, jak zvládá mráz, vítr, sníh a nutnost být nabaleno v několika vrstvách. "Jsou děti, které výskají radostí, když jim na nose přistane sněhová vločka, a naopak děti, které chtějí domů, jakmile trochu zafouká vítr," podotýká psycholožka, jejíž tří a půlletá dcera patří právě do druhé skupiny.

kolik stojí lyžařská školička?

* Skupinová výuka ve školičce: od 400 Kč/dítě/den

* Individuální výuka dětí: od 300 Kč/hod.

* Balíček služeb: lyžařská výuka + zapůjčení vybavení: cca 3500 Kč/6 dní

* Zapůjčení výbavy: 200 Kč/den, 1000 Kč/6 dní (bez helmy)

* Koupě výbavy: nové lyže, boty a hůlky cca 5000 Kč

Tip: Některé půjčovny nabízí celosezónní zapůjčení lyžařských setů pro děti, takže odpadne nutnost kupovat každý rok novou výbavu (za set zaplatíte od 2000 Kč).

Maminky, držte se stranou

Někdy však dítě ve školce pláče. Neznamená to ale hned, že se tam nehodí. "Důležité je zjistit, proč pláče, a až pak to řešit," nabádá psycholožka. Důvodem nespokojenosti dítěte bývají přitom nejrůznější příčiny - odloučení od rodičů, nechuť se učit lyžovat, konflikt s jiným dítětem, ale i taková banalita, jako je tlačící bota.

Většinu toho pak zvládne zkušený instruktor vyřešit sám a snaha rodiče být svému "uplakánkovi" nablízku je spíše kontraproduktivní. "Dítě se pak nesoustředí na výuku a neustále pozoruje rodiče," vysvětluje instruktorka Sylvie.

A psycholožka Anita k tomu dodává: "To, že dítě neví, koho poslouchat dřív, se může projevit i tím, že začne zlobit – být protivné a vztekat se." Lepší možností je kontrolovat své dítě z povzdálí, aby nás nevidělo, a přitom si i prohlédnout instruktory při práci. To bývá nejlepším ujištěním se, že je naše dítko v dobrých rukou.

Ilustrační foto.

Výuka na míru třeba pro celou rodinu

Někdy ovšem nezbude, než zvolit jinou formu výuky. Takový soukromý instruktor nabídne méně šikovnému, ale i naopak nadanějšímu dítěti vlastní tempo výuky, nebo se s ním zaměří přímo na věci, které mu nejdou.

"Individuální přístup vyhovuje více i těm dětem, které ještě nevyhledávají sociální kontakt s vrstevníky," vysvětluje instruktorka, pro koho jsou soukromé hodiny vhodné.

V nabídce lyžařské školy, kde pracuje, je pak ještě takzvaná rodinná výuka, kdy se dítě učí lyžovat zároveň se svými rodiči, což může být pro některé rodiny tou nejlepší a nejzábavnější variantou.

vizitka

Psycholožka Mgr. Anita Michajluková (36) se v Praze a Kladně věnuje konzultacím v oblasti vztahu dětí a rodičů, nízkého sebevědomí, úzkostí, partnerských vztahů, či hledání, jak dál v různých životních etapách. Vedle toho působí jako psycholožka v Montessori klubu při mateřské školce.

Mgr. Sylvie Dlouhá (34), instruktorka a spolumajitelka lyžařské školy Happy Hill Sochor v Peci pod Sněžkou v Krkonoších, se specializuje na dětskou lyžařskou výuku už řadu let. Je vedoucí dětského lyžařského vzdělávání Asociace profesionálních učitelů lyžování ČR, která školí v rámci nového projektu "Lyžujeme s APU" instruktory dětské lyžařské výuky.

Autoři:


Nejčtenější

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Další z rubriky

Malý Matias
Čekali jsme to krásné a přišly takové nervy, popisuje matka po porodu

Narození miminka je krásná událost, ale ne vždy je všechno po porodu bez problémů. V tu chvíli se změní absolutní štěstí ve strach a pocity bezmoci. Příběh...  celý článek

Ilustrační foto
Doma chce rodit stále víc žen. Doktoři varují před neúměrným rizikem

Není to ani týden, co záchranáři zasahovali u porodu na jižní Moravě, při kterém zemřel novorozenec. O den později vyjížděli k domácímu porodu znovu, tentokrát...  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.