alkohol, pálenka

alkohol, pálenka | foto: Shutterstock

Alkohol na rovnoprávnost nehraje, ženám ničí zdraví rychleji než mužům

  • 31
Muži se pod jeho vlivem chovají agresivněji a víc riskují, ženám zase hrozí větší poškození jater nebo rakovina prsu. Víte, jak se liší účinky alkoholu u žen a u mužů?

Pryč jsou doby, kdy ženy platily za něžné bytosti, které se ve spotřebě alkoholu s muži nemohou měřit. Ženy teď pijí podobně jako jejich drsnější polovičky. Potvrdilo to i shrnutí téměř sedmdesáti studií na toto téma zveřejněné v loňském roce.

Podle něj muži narození do roku 1910 pili alkohol dvakrát tolik než ženy. Ale od padesátých let konzumace alkoholu žen neustále narůstá. A jak také postupně klesala cena alkoholu, ženy pily mnohem víc. Nejprve popíjely především doma, postupně se ale vnímání žen se skleničkou v ruce ve společnosti změnilo a mohly bez odsudku pít i na veřejnosti. V současné době už pijí stejné množství alkoholu jako muži. Pořád však platí, že působení alkoholu v mužském a ženském těle se výrazně liší.

Poškození jater i mozku

Pravidelnému popíjení alkoholu nejvíc holdují ženy ve věku mezi šestadvaceti a čtyřiatřiceti lety. Zejména potom ty, které jsou rozvedené nebo single. Nárazové opíjení se pak týká nejčastěji žen mezi osmnácti a pětadvaceti lety. 

Ženské tělo ale potřebuje ke zpracování alkoholu delší dobu než mužské a je proto zranitelnější vůči negativním zdravotním dopadům popíjení. Když budete v pití držet tempo se svým partnerem a vypijete stejné množství panáků jako on, ve vaší krvi bude koncentrace alkoholu vyšší, a proto vám bude hrozit větší riziko poškození orgánů. 

Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory a demence

Průřez jater s cirhózou. Normální jaterní tkáň nahradily fibrózní jizvy....

Vyšší koncentrace alkoholu v krvi žen je způsobena mimo jiné i tím, že ženské tělo obsahuje méně vody než mužské. Takže i v případě, že vážíte stejně jako váš partner, bude koncentrace alkoholu ve vaší krvi vyšší. Navíc jsou ženská játra menší než játra mužů – a právě tento orgán hraje při odbourávání alkoholu zásadní roli.

Játra žen jsou také náchylnější k poškození alkoholem. Onemocnění jater se u žen objevují po kratší době a po konzumaci menšího množství alkoholu. Navíc se u žen pravidelně konzumujících alkohol častěji než u mužů objevuje alkoholická hepatitida a úmrtí v důsledku cirhózy jater. Stejně tak je to i v případě poškození mozku jako následku nadměrné konzumace alkoholu. I v tomto případě jsou tom ženy hůře než muži a k poškození u nich dochází rychleji a ve větší míře než u mužů.

Stačí jen jeden drink denně

S nepříjemnou zprávou pro všechny milovnice alkoholických nápojů přišli vědci letos v květnu. Podle závěrů American Institute for Cancer Research stačí pouhá jedna sklenka vína nebo jiného alkoholického drinku denně a už se zvyšuje riziko rakoviny prsu. U žen před menopauzou, které se rády napijí, vzrůstá riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu, o pět procent a u žen po menopauze dokonce o devět procent. Přitom se skutečně nemusí vůbec jednat o intenzivní konzumaci alkoholu; stačí dvě deci vína nebo malé pivo denně.

Na druhou stranu v mužích probouzí alkohol větší agresivitu než v ženách. Muži také pod jeho vlivem mají tendenci jednat víc riskantně, ať už například za volantem nebo v oblasti sexu. Respektive vědci přišli na to, že alkohol znásobuje agresivitu a tendenci k riskantnímu chování u obou pohlaví, ale u mužů je tento efekt mnohem silnější. Ti, kteří holdují alkoholu mají také větší počet sexuálních partnerů a častěji mají pohlavní styk bez použití kondomu.

U žen se rychleji rozvíjí závislost

Špatnou zprávou pro ženy je také skutečnost, že u nich mnohem dříve hrozí stav, kdy se stanou na alkoholu závislé. Muži dokáží odolávat déle. Podle vědců to souvisí s tím, jak ženské a mužské tělo odbourává alkohol. Muži mají nejen větší objem krve a méně tělesného tuku než ženy, ale také větší množství dehydrogenázy – enzymu zodpovědného za odbourávání alkoholu. 

A naopak ženy kvůli svým tělesným dispozicím reagují na alkohol rychleji a intenzivněji. Kromě toho přistupují k reakcím ženského těla na alkohol i hormonální změny, které souvisí s menstruačním cyklem.

Studie z letošního roku také potvrdila, že alkoholismus má dramatičtější dopad na ženský mozek. Intenzivně je postižena zejména paměť, ale například i schopnost rozhodování.

, pro iDNES.cz