Alexanderova technika: stůjte rovně

Většina metod alternativní medicíny má svůj původ v Asii, Indii nebo v Egyptě. Mnoho terapií vzniklo i ve středověku a v renesanci, v době, kdy se v medicíně ještě nerozlišovalo mezi univerzitní a "tou druhou" neboli alternativní.

Celá řada metod, které se řadí mezi alternativní, však vznikala v době nedávné a jejich původ je někdy skutečně kuriózní. Podobně tomu bylo i s metodou pojmenovanou po jejím tvůrci - Alexanderova.

Nepřirozené kývání
Matthias Alexander (1869-1955) byl herec, který během představení začal ztrácet hlas. Při svých performancích totiž nepřirozeně kýval hlavou dopředu a dozadu a dělal "ještě mnoho dalších hloupostí, které jej vychylovaly". Jenže mu chvíli trvalo, než přišel na to, v čem je vlastně problém.

Než si zvykneme na tělesnou polohu, která není přirozená, netrvá to zpravidla déle než pár měsíců. Potom se návykům přizpůsobíme, dokonce si je osvojíme a přestanou pro nás být něčím novým.

To, jak zacházíme se svým tělem, se však zpětně odráží na jeho funkci. Protože tělo a mysl tvoří jeden celek, dopouštíme nevědomě, že se naše mysl přizpůsobí tělesným disproporcím a chátrá společně s nimi.

Nehrbte se
Základní předpoklad Alexanderovy metody je přestat se poddávat osvojeným zlozvykům v držení těla, hrbení se, nahýbání na jednu stranu nebo chůzi v předklonu, jedním slovem zvykům vedoucím ke skolióze, vybočení kyčlí, deformaci páteře a trvalé nahrbenosti. Cílem je samozřejmě nahradit je návyky správnými.

Herec Alexander postupně začal vyučovat ve speciálních kurzech, o nichž tvrdil, že jsou pro pochopení jeho postupu nenahraditelné. Přesto bylo o jeho metodě napsáno několik knih, a to vesměs od lidí, kteří výcvikem prošli.

Alexander testoval svou techniku nejprve na studentech herectví. Když se u nich výrazně zlepšilo držení těla a pohyblivost ve srovnání se studenty s klasickým gymnastickým výcvikem, získala jeho metoda velkou popularitu.

Zabýval se jí i spisovatel Aldous Huxley, který se stal Alexanderovým oddaným stoupencem, i když si účinnost jeho metody nedokázal vysvětlit.

Holandský psycholog Nicholaas Tinbergen dokonce věnoval tomuto australskému vynálezci svou slavnostní řeč při přebírání Nobelovy ceny v roce 1973. U nás se Alexanderův princip bohužel nikdy nevyučoval ani nepraktikoval ve speciálních rehabilitačních střediscích českých pacientů. Přesto existují lidé, kteří techniku znají a vyučují.

Tato metoda totiž potvrzuje okřídlené "vše se vším souvisí", protože "pouhé" držení těla a jeho náprava léčí i vysoký krevní tlak, problémy s tračníkem, osteoartritidu, astma a mnoho dalších potíží.